Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Turpmāk par elektrību būs jāmaksā arī tiem, kas to neizmanto nemaz.

Elektrības taupītājiem būs jāmaksā daudz vairāk 204

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome atbalstījusi elektroenerģijas sadales sistēmas operatora „Sadales tīkls” plānu sadales tarifā iekļaut fiksētu komponenti.

Jaunais tarifs stāsies spēkā no 1. augusta. Lietotājiem tiks piemērots divdaļīgs tarifs – viena daļa būs fiksēta, atkarībā no pieslēguma parametriem, otra daļa būs mainīgā, atkarībā no patērētās elektroenerģijas apmēra.

Pēc SPRK paustā, tādējādi paredzēts, ka elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā piedalās visi sadales sistēmas lietotāji. Salīdzinot ar spēkā esošo „Sadales tīkla” tarifu, mājsaimniecību, kurām ir vidējs elektroenerģijas patēriņš un atbilstošas pieslēguma jaudas, maksājumi par sadales pakalpojumiem, ieviešot jauno tarifu struktūru, nepieaugs. Tajās pieslēguma vietās, kur mājsaimniecību patēriņa nav vispār vai ir tuvu nullei, maksājums par sadales sistēmas pakalpojumu pieaugs.

Izdevīgi tiem, kas tērē vidējos apmēros

Vienlaikus pieaugums iespējams arī mājsaimniecībām, kuru pieslēgumos uzstādītā jauda pārsniedz faktiski nepieciešamo. Savukārt mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu un patēriņu virs 100 kilovatstundām (KWh) mēnesī maksājums samazināsies. Mājsaimniecībām ar trīsfāžu pieslēgumu maksājuma izmaiņas atkarīgas no ievadaizsardzības aparāta (drošinātāju) strāvas lieluma, piemēram, ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu 16 ampēri (A) maksājums samazināsies, ja patēriņš pārsniedz 260 kWH mēnesī.

“Šīs izmaiņas ir saistītas ar to, ka vairāk nekā 100 tūkstoši pieslēgumu ir tā sauktie nulles pieslēgumi, kam ir ļoti neliels patēriņš. Līdzīgi kā citiem infrastruktūras pakalpojumu sniedzējiem arī „Sadales tīklam” aptuveni 80% izmaksu ir fiksētas, šie pieslēgumi jāuztur, jārezervē jaudas sistēmā. Tas rada izmaksas, bet šobrīd šie nulles pieslēgumi nesedz izmaksas, kas ir saistītas ar to uzturēšanu. Līdz ar to, ieviešot fiksētu maksu, šie pieslēgumi piedalās „Sadales tīkla” izmaksu segšanā,” skaidroja regulatorā.

Pensionāru federācija cenšas aizstāvēt mazturīgos

Latvijas Pensionāru federācija (LPF) aicinājusi premjeru Māri Kučinski (ZZS) risināt jautājumu par kompensācijas mehānisma izveidi mazturīgajiem pensionāriem, jo vasarā varētu pieaugt maksa par elektroenerģiju, informēja LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš.

LPF februārī uzklausīja „Sadales tīkla” informāciju par plānotajām izmaiņām pakalpojumu apmaksā. Aprīlī valde tikās ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāvjiem, uzsverot, ka izmaiņas iespējamas, tikai nepasliktinot noteiktas sabiedrības daļas stāvokli.

Pensionāri uzsvēra, ka ir jārisina jautājums par kompensāciju mehānisma izveidi maznodrošinātajiem, kuru tēriņi par elektroenerģiju paaugstināsies nelielā elektroenerģijas patēriņa dēļ. Siliņš norādīja, ka pensionāri cenšas ekonomēt elektroenerģijas patēriņu, bet izmaiņu dēļ būs spiesti palielināt savus izdevumus par dažiem eiro mēnesī, tādējādi samazinot iespējas iegādāties pārtiku un medikamentus.

Premjers nevar izdomāt

LPF valde uzskata, ka šādi jautājumi jārisina sociāli atbildīgi un nav pieļaujama visnabadzīgāko iedzīvotāju diskriminācija, tāpēc vēstulē Kučinskim aicina viņu reizē ar pieslēguma maksas ieviešanu atrisināt jautājumu par kompensācijām mazturīgajiem pensionāriem, sadārdzinot elektroenerģijas izmaksas.

Ministru prezidents Māris Kučinskis pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes stāstīja, ka pašlaik tiek izstrādāti valdības noteikumi, kas atvieglotu to elektroenerģijas tarifu pieaugumu maznodrošinātajiem un trūcīgajiem. Projekts vēl nav pieņemts.


Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

Profesija, kurā cilvēku nāve nav retums: atklāta intervija ar Liepājas NMPD brigādes ārstu Alekseju 8
Paņem mutautiņu: šeit ir ducis slavenu pāru, kas šogad diemžēl izšķīrās 1
Nosaukti ēdieni, kuri rada vislielāko atkarību 2
Skatīt visus komentārus

"Обходит по развитию сверстников": дочь Филиппа Киркорова поступила в первый класс в середине учебного года

«Он же не отвалится!»: хейтеры герцогини Меган смеются над ее привычкой придерживать беременный живот