foto: VIA REUTERS
Peskovs: Kremlim nav nekā sakāma Navaļnija ģimenei
Dmitrijs Peskovs
Pasaulē
2024. gada 1. marts, 12:56

Peskovs: Kremlim nav nekā sakāma Navaļnija ģimenei

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Krievijas prezidenta Vladimira Putina pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Kremlim nav nekā sakāma Alekseja Navaļnija ģimenei.

Uz žurnālista jautājumu, vai Kremlis var novērtēt Navaļniju kā politiķi, Peskovs atteica: "Nē, nevar." Viņš tikai brīdināja, ka jebkādi "nesankcionēti saieti" tiks sodīti saskaņā ar likumu.

Šodien Maskavas Borisovas kapsētā īstas specoperācijas apstākļos apglabās Krievijas diktatora Vladimira Putina personisko ienaidnieku, opozicionāru Alekseju Navaļniju, kuru Krievijas specdienesti mēģināja noindēt, pēc tam nomocīja Arktikas kolonijā, bet kura vārdu Kremļa saimnieks kaut kādu šamanisku aizspriedumu dēļ nekad nav publiski izrunājis.

Aleksejs Navaļnijs tiks apbedīts Borisovas kapsētā Maskavas dienvidos. Tā ir viena no senākajām kapsētām Maskavā, izveidota 1550. gadā. Atvadu ceremonija baznīcā sāksies plkst. 13 pēc Latvijas laika, taču visa izvadīšanas gaita vēl ir miglā tīta, ņemot vērā to, ka varas iestādes un dažādi "aktīvisti" liek visdažādākos šķēršļus un nesmādē jelkādas riebeklības. Tas viss ir sevišķi ironiski, ņemot vērā to, kā gan dažāda ranga un izmēra valstsvīri un propagandisti aizgūtnēm stāsta, ka tāds Navaļnijs neko nenozīmē un nevienu neinteresē.

Jau ziņots, ka Navaļnija domubiedriem tikai ar lielām grūtībām izdevās atrast bēru sarīkošanas vietu, jo praktiski visur atteica, bet vēlāk apbedīšanas firmas atteicās arī nodrošināt katafalku Navaļnija mirstīgo atlieku transportēšanai uz apbedīšanas vietu.

"Vispirms mums neļāva iznomāt bēru zāli, lai atvadītos no Alekseja. Tagad, kad bēru dievkalpojumam bija jānotiek baznīcā, apbedīšanas firmu aģenti mūs informēja, ka neviens katafalks nepiekrīt tur vest viņa mirstīgās atliekas. Visām brigādēm zvana nepazīstami cilvēki un draud, lai tās nekur neved Alekseja ķermeni," sociālajā vietnē "X" paziņoja Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša.

Arī Navaļnija līdzgaitnieks Leonīds Volkovs paziņoja, ka apbedīšanas firmu darbiniekiem "zvana nepazīstami cilvēki, kas draud, lai Alekseja ķermeni no morga neņem un nekur neved". "Tas ir pilnīgs neprāts. Ar to vien pietiek, lai [Krievijas prezidents Vladimirs] Putins, [Maskavas mērs Sergejs] Sobjaņins un visi viņu pakalpiņi degtu ellē," sacīja Volkovs.

Alekseja Navaļnija atraitne Jūlija aicināja varas iestādes izbeigt ņirgāšanos un ļaut normāli atvadīties. “Cilvēki Kremlī viņu nogalināja, pēc tam ņirgājās par Alekseja ķermeni, pēc tam ņirgājās par viņa māti, tagad ņirgājas par viņa piemiņu. Mēs nevēlamies nekādu īpašu attieksmi — tikai ļaut cilvēkiem iespēju normāli atvadīties no Alekseja. Vienkārši netraucējiet, lūdzu,” viņa rakstīja sociālajā vietnē “X”.

Pati Jūlija Navaļnaja un abi viņu bērni 2022. gada februārī pameta Krieviju, un maz ticams, ka viņi atgriezīsies pat uz bērēm. Tāpat nav skaidrs, vai policija neveiks represijas pret bēru dalībniekiem.

Kad 2015. gada martā izvadīja pie Kremļa nošauto opozīcijas līderi Borisu Ņemcovu, varas iestādes nelika šķēršļus milzu tautas masu gājienam, taču deviņu gadu laikā Krievija no vienkārši autoritāras valsts ir pārvērtusies agresīva reiha diktatūrā, kur  var iemest aiz restēm pat par baltas lapas publisku demonstrēšanu, bet aizturētajiem Navaļnija piemiņas pasākumu dalībniekiem jau izsniedz kara komisariāta pavēstes iespējamai nosūtīšanai uz Ukrainas kara gaļasmašīnu, tādēļ iespējami visādi "pārsteigumi".

Krievijas varas iestādes Putina galvenā oponenta bērēm gatavojas specoperācijas režīmā. Kapsētas apkārtnē jau patrulē policisti, pie ieejas un baznīcas jau sagatavotas metāla barjeras, pie baznīcas jau izlīmēti plakāti par audio un videoierakstes aizliegumu, bet virs altāra uzstādīta videonovērošanas kamera, vēsta izdevums "Meduza".

"Telegram" kanāls SOTA vēsta, ka uz stabiem ap kapsētu ir uzstādītas īpašas antenas, kuru iespējamais uzdevums ir sakaru slāpēšana. "Telegram" kanāls "RusNews" pat norāda, ka "uz katras laternas staba ir uzstādītas ārējās novērošanas kameras", bet kapsētas teritoriju un kameru uzstādīšanu uzsāka jau 26. februārī. Savukārt "Telegram" kanāls "Možem objasņitj" norāda, ka pastiprinātas policijas dežūras notiek pat netālajā metro stacijā "Borisovo", bet pie ieejas kapsētā policisti prasa uzrādīt pasi un paskaidrot apmeklējuma iemeslu, kā arī pārmeklē personiskās mantas.

Intensīva ideoloģiskā apstrāde notiek arī izglītības iestādēs. Krievijas Izglītības ministrijai pakļautais sociālā tīkla "VKontakte" forums "Jedinij urok" publicējis Iekšlietu ministrijas video, kurā skolniekus brīdina, cik slikti ir piedalīties nesankcionētos mītiņos. Lai skolnieki labāk saprastu briesmas, viņiem atgādina, ka par nesankcionētiem mītiņiem ASV var saņemt līdz pat 10 gadu ieslodzījumu. 

Savukārt politiski neapzinīgajiem studentiem draud ar tūlītēju atskaitīšanu. “Redzat mītiņus — neapstājamies, neskatāmies, apejam ar līkumu. Jūs mācāties Krievijas prezidenta pārraudzībā esošajā akadēmijā, jebkāda piedalīšanās mītiņā — tūlītēja atskaitīšana! Un nedod dies, ja jūs savāks (mums tādi gadījumi ir bijuši),” teikts Krievijas Tautsaimniecības un valsts dienesta akadēmijas vadības paziņojumā.

47 gadus vecais Navaļnijs 16. februāri nomira Jamalas-Ņencu autonomā apgabala kolonijā Nr. 3 “Polārais vilks”, kas ir viena no visskarbākajām brīvības atņemšanas iestādēm Krievijā gan režīma, gan apstākļu ziņā. Interesanti, ka īsu brīdi ziņa par Navaļnija nāvi bija Krievijas resursu galvenā ziņa, un kā pēc komandas tā pazuda.

14. februārī Kira Jarmiša paziņoja, ka viņu jau 27. reizi ieslodzījuma laikā nosūtīja uz soda izolatoru. Kolonijā viņš izcieta 19 gadu ieslodzījumu, ko uzskata par Krievijas prezidenta Vladimira Putina atriebību par opozicionāra darbību.

Sākotnēji par nāves cēloni norādīja trombu, pēc tam "pēkšņas nāves sindromu", bet viņa līķi vairāk nekā nedēļu atteicās atdot mātei Ludmilai, aizbildinoties ar analīžu nepieciešamību. Līdz tam viņai izteica ultimātu piekrist slepenām bērēm, pretējā gadījumā Navaļniju apglabātu turpat kolonijā un mātei tikai parādītu svaigu kapu vai arī vispār ar viņa līķi "kaut kas notiktu". “Laiks nestrādā jūsu labā, līķis trūd,” izmeklētājs tiešā tekstā paziņojis mātei.

Zīmīgi, ka Putins nekad publiski neminēja Navaļnija vārdu, viņu dēvējot gan par "šo personāžu", "Berlīnes pacientu", "cilvēku, kuru jūs minējāt" un citādi, bet nekad vārdā. Putina paranojai pievienojās arī citas amatpersonas, pēc iespējas, cenšoties šo vārdu neminēt, un visādi izgrozīties ar citādiem apzīmējumiem.

Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs (1976-2024)

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, atrodoties ieslodzījumā, miris, piektdien paziņojusi vietējā ieslodzījumu vietu (ФСИН) vietu pārvalde. Trešdien Navaļnija preses sekretāre ...

gallery icon
22

2020. gada 20. augustā Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) aģenti mēģināja viņu noindēt ar nervu paralītisko vielu "Novičok", un viņam kļuva slikti lidojumā no Tomskas uz Maskavu. Pēc lidmašīnas avārijas nosēšanās Omskā, viņu vairākas dienas turēja vietējā slimnīcā, līdz Putins ļāva aizvest ārstēšanai uz Vāciju. Šajā laikā Krievijas amatpersonas un propagandisti sacentās asprātībā par Navaļnija pēkšņās saindēšanās iemesliem, taču nekad neatzina savu vainu viņa noindēšanas mēģinājumā.

2021. gada 17. janvārī Navaļnijs atgriezās Krievijā, viņa reisu speciāli nosēdināja citā Maskavas lidostā, lai varētu bez viņa atbalstītāju klātbūtnes uzreiz arestēt.

Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu pārkāpšanu. 2022. gada gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu", bet 2023. gada augustā - 19 gadu cietumsodu par "ekstrēmismu" un "terorismu". Pagājušā gada decembra beigās viņu pārveda uz īpašā režīma koloniju Tālajos Ziemeļos, un gluži kā iepriekš cietumā turpināja regulāri iesēdināt soda izolatorā. Taču arī šādos ilgstošas spīdzināšanas apstākļos Navaļnijs turpināja vērsties gan pret Putina režīmu, gan pret Krievijas asiņaino iebrukumu Ukrainā.

Vienlaikus tika iznīcināts viņa vadītais Korupcijas apkarošanas fonds, par "ekstrēmistiem" un "teroristiem" pasludinot tā darbiniekus un atbalstītājus. Lielā mērā Putina žulti izraisīja Navaļnija organizācijas izveidotā dokumentālā filma par naudas kārē apsēstā diktatora pasakainajām bagātībām un savdabīgo gaumi, kuras publicēšanas laiks sakrita ar Navaļnija atgriešanos. Šai filmai bija vairāk nekā simts miljonu skatījumu.