Pasaulē
2024. gada 23. februāris, 21:45

Kolonijā nogalinātā opozicionāra Navaļnija mātei izteikts mafijas stila ultimāts

Jauns.lv

Krievijas prezidenta Vladimira Putina kategoriskais kritiķis Aleksejs Navaļnijs tiks aprakts Arktikas kolonijā Harpā, ja triju stundu laikā viņa māte nepiekritīs slēgtai bēru ceremonijai, piektdien paziņojusi viņa pārstāve Kira Jarmaša.

Krievijas opozicionārs Aleksejs Navaļnijs (1976-2024)

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, atrodoties ieslodzījumā, miris, piektdien paziņojusi vietējā ieslodzījumu vietu (ФСИН) vietu pārvalde. Trešdien Navaļnija preses sekretāre ...

gallery icon
22

Vladimira Putina nesamierināmais oponents, kura vārdu Putins kā bubuli nekad publiski nav minējis, izlīdzoties ar aplinkus apzīmējumiem, nomira 16.februārī pēc trīs gadu ilga ieslodzījuma, bieži vien spīdzinošos apstākļos. Viņa līķi kolonijas amatpersonas atteikušās mātei atdot.

"Pirms stundas kāds izmeklētājs piezvanīja Alekseja mātei un izteica viņai ultimātu. Vai nu viņa 3 stundu laikā piekritīs slepenai bēru ceremonijai bez publiskas atvadīšanās, vai arī Alekseju apglabās kolonijā," platformā "X" paziņoja Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša.

Navaļnija māte Ludmila Navaļnaja atteicās tirgoties ar Izmeklēšanas komiteju, "jo viņiem nav pilnvaru lemt, kā un kur apglabāt viņas dēlu" un pieprasa ievērot likumu, kas uzliek par pienākumu atdot līķi divu dienu laikā pēc nāves cēloņa noteikšanas. Šis divu dienu termiņš beidzas sestdien.

Kremļa kritiķi apgalvo, ka Putins baidās pat no mirušā Navaļnija, tādēļ neļauj rīkot viņa publiskas bēres, kas varētu pārvērsties protesta akcijā pret viņa varu. Navaļnija līdzgaitnieki ir nosaukuši Putinu par slepkavu, kurš cenšas noslēpt savas pēdas, neļaujot veikt līķa neatkarīgu tiesu medicīnas ekspertīzi.

Navaļnija komanda ir piedāvājusi drošības dienesta darbiniekiem 20 000 eiro atlīdzību un palīdzību Krievijas pamešanā par informāciju, kas saistīta ar Navaļnija nāves apstākļiem, vēsta BBC.

Pēdējās nedēļas laikā Krievijas policija ir aizturējusi simtiem sērotāju improvizētos opozīcijas līdera piemiņas pasākumos. Pats Putins nav publiski komentējis Navaļnija nāvi.

47 gadus vecais Navaļnijs nomira 16. februārī Jamalas-Ņencu autonomā apgabala kolonijā Nr. 3. Interesanti, ka īsu brīdi ziņa par Navaļnija nāvi bija Krievijas resursu galvenā ziņa, un kā pēc komandas tā pazuda.

14. februārī Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmaša paziņoja, ka viņu jau 27. reizi ieslodzījuma laikā nosūtīja uz soda izolatoru. Kolonijā viņš izcieta 19 gadu ieslodzījumu, ko uzskata par Krievijas prezidenta Vladimira Putina atriebību par opozicionāra darbību.

Zīmīgi, ka Putins nekad publiski neminēja Navaļnija vārdu, viņu dēvējot gan par "šo personāžu", "Berlīnes pacientu", "cilvēku, kuru jūs minējāt" un citādi, bet nekad vārdā. Putina paranojai pievienojās arī citas amatpersonas, pēc iespējas, cenšoties šo vārdu neminēt, un visādi izgrozīties ar citādiem apzīmējumiem.

2020. gada 20. augustā Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) aģenti mēģināja viņu noindēt ar nervu paralītisko vielu "Novičok", un viņam kļuva slikti lidojumā no Tomskas uz Maskavu. Pēc lidmašīnas avārijas nosēšanās Omskā, viņu vairākas dienas turēja vietējā slimnīcā, līdz Putins ļāva aizvest ārstēšanai uz Vāciju. Šajā laikā Krievijas amatpersonas un propagandisti sacentās asprātībā par Navaļnija pēkšņās saindēšanās iemesliem, taču nekad neatzina savu vainu viņa noindēšanas mēģinājumā.

2021. gada 17. janvārī Navaļnijs atgriezās Krievijā, viņa reisu speciāli nosēdināja citā Maskavas lidostā, lai varētu bez viņa atbalstītāju klātbūtnes uzreiz arestēt.

Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu pārkāpšanu. 2022. gada gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu", bet 2023. gada augustā - 19 gadu cietumsodu par "ekstrēmismu" un "terorismu". Vienlaikus tika iznīcināts viņa vadītais Korupcijas apkarošanas fonds, par "ekstrēmistiem" un "teroristiem" pasludinot tā darbiniekus un atbalstītājus.

Lielā mērā Putina žulti izraisīja Navaļnija organizācijas izveidotā dokumentālā filma par naudas kārē apsēstā diktatora pasakainajām bagātībām un ... savdabīgo gaumi, kuras publicēšanas laiks sakrita ar Navaļnija atgriešanos. Šai filmai bija vairāk nekā simts miljonu skatījumu.

Pagājušā gada decembra beigās viņu pārveda uz īpašā režīma koloniju Tālajos Ziemeļos, un gluži kā iepriekš cietumā turpināja regulāri iesēdināt soda izolatorā.