Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Zelta kariete" pēdējo reizi tika izmantota 2015. gadā, tad tā piedzīvoja piecu gadu ilgu renovāciju un kopš 2020. gada vasaras izlikta apskatei muzejā. (Foto: AFP/Scanpix)

Nīderlandes karalis atsakās no zelta karietes, kas daļai sabiedrības kalpo kā nepatīkams atgādinājums par sāpīgiem vēstures notikumiem

Pasaulē
14. janvārī 13:13 2022. gada 14. janvārī 13:13
  Jauns.lv
“Zelta kariete”, kas 1896. gadā tika īpaši uzbūvēta Nīderlandes karalienei Vilhelmīnai, savu apgleznojumu dēļ izraisījusi plašas diskusijas par verdzību, koloniālismu un vēsturi. Nu Nīderlandes karalis Vilems Aleksandrs paziņojis, ka pagaidām karaliskais transportlīdzeklis netiks izmantots.

1896. gadā Amsterdamas pilsēta nolēma uzdāvināt karalienei Vilhelmīnai ļoti īpašu dāvanu - karieti, kas pārklāta ar zeltu. Tās dizains paredzēja attēlot visu karalisti un tās materiālās bagātības, tostarp, ādu no Brabantes, spilveniem, kas pildīti ar liniem no Zēlandes.

Gleznojumi uz karietes attēlo ainas no koloniālisma laikiem. (Foto: Ekrānuzņēmums)

Izveidot “Zelta karietes” dizainu tika uzticēts slavenajam nīderlandiešu māksliniekam Nikolasam van der Vejam. Uz karietes sāniem attēloti baltādaini monarhi, kuru priekšā nabadzīgās drānās paklanās vergi no kolonizētajām valstīm un pasniedz viņiem dāvanas. 

Lai gan karietes radīšanas brīdī šāds mākslas darbs nevienam nebūtu licies šokējošs, mūsdienās tas daudziem kalpo kā atgādinājums par sāpīgiem vēstures notikumiem - verdzību un nācijām, kas tika pakļautas kolonizācijai.

“Kariete var tikt izmantota tikai tad, kad Nīderlande tam būs gatava. Un tā tas šobrid nav,” sacīja Nīderlandes karalis.  “Kamēr Nīderlandē dzīvo cilvēki, kas ikdienā izjūt diskrimināciju, pagātne turpinās mest ēnu uz mūsu laikiem."


“Mēs nevaram pārrakstīt vēsturi,” pauda Nīderlandes karalis. “Mēs varam kopīgi mēģināt to pieņemt. Tas attiecās arī uz koloniālajiem laikiem.”

Karaliskā kariete tradicionāli tiek izmantota, lai nogādātu Nīderlandes monarhu uz parlamenta atklāšanu vai citiem svarīgiem valsts pasākumiem, tomēr tā nav tikusi izmantota kopš 2015. gada.

2015. gadā karietei tika uzsākta piecu gadu ilga renovācija, kas izmaksāja 1,222 miljonus eiro. Patlaban tā izlikta apskatei izstādē par Nīderlandes koloniālo pagātni Amsterdamā, kur tā būs aplūkojama līdz 2022. gada 27. februārim.

Saistītās ziņas

Nīderlandes karalis spiests atvainoties par savas meitas 18. dzimšanas dienas svinībām 1
Izstādīs Nīderlandes karaļnama karieti ar visiem "rasistiskajiem" apgleznojumiem
FOTO: vizītē Latvijā ieradies Nīderlandes karalis; viņam nepievienojas karaliene Maksima

 

Citi šobrīd lasa

"Pēdējos gados neesmu saaukstējies, un tas mani biedē!" - Dr. Tereško par tējām un brīnumlīdzekli, kas būtu jālieto katram 2
VIDEO: pasaules rallija čempionātā piedzīvota smaga autoavārija
Sestdien Latvijā konstatēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par divu saslimušo nāvi 4
Tēmas: Nīderlande
Pievienot komentāru