Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Melnkalnes valdība lūgusi palīdzēt atmaksāt miljardu ASV dolāru lielu aizdevumu no Ķīnas, kas izmantots autostrādes izbūvei. (Foto: AFP/Scanpix)

Brisele atsaka Melnkalnes lūgumam palīdzēt segt parādu Ķīnai 2

Pasaulē
13. aprīlī 10:39 2021. gada 13. aprīlī 10:39
  Jauns.lv / LETA
Brisele pirmdien noraidījusi Melnkalnes valdības lūgumu palīdzēt atmaksāt miljardu ASV dolāru lielu aizdevumu no Ķīnas, kas izmantots autostrādes izbūvei, kura vēl nav pabeigta.

Augsta ranga Melnkalnes valdības amatpersonas pēdējās nedēļās lūgušas Eiropas Savienību (ES) palīdzēt Melnkalnei atmaksāt aizdevumu, kas sastāda ceturto daļu no valsts kopējā parāda un izgaismojis Ķīnas ietekmi Balkānu rietumos.

Taču Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka neatbalstīs šo lūgumu.

"ES jau ir lielākā finansiālās palīdzības sniedzēja Melnkalnei, lielākā investore un lielākā tirdzniecības partnere," norādīja ES ārlietu dienesta oficiālais pārstāvis Peters Stano.

"Mēs turpinām viņus atbalstīt, bet mēs neatmaksāsim aizņēmumus, ko viņi ņem no trešajām pusēm," paziņoja Stano.

Taču pastāv risks, ka šāds EK lēmums var novest pie situācijas, kurā Ķīnas valsts kontrolētā banka "Export-Import Bank of China" var iegūt kontroli pār Melnkalnei piederošajiem aktīviem.

Kritiķi uzskata, ka Melnkalnes iepriekšējā valdība 2014.gadā pieņēma slikti apdomātu lēmumu, pretēji ES padomam pieņemot Ķīnas aizdevumu, kas sedz 85% no izmaksām pretrunīgi vērtētā projektā par autostrādes būvi, kura vēl nav pabeigta.

Atī citas valstis, piemēram, Šrilanka, Pakistāna un Džibuti ir paņēmušas aizdevumus no Ķīnas, kurus tagad grūti atmaksāt, kas savukārt pakļauj tās Ķīnas ietekmei.

"ES ir nobažījusies par dažu Ķīnas ieguldījumu sociālekonomisko un finansiālo ietekmi," atzina Stano, norādot, ka pastāv makroekonomiskās nelīdzsvarotības un parādu atkarības risks.

Citi šobrīd lasa

Ventspils pusē apēd suni, Ošupē noplosa teļu. Vai jāsāk baidīties no agresīviem vilkiem? 1
Pasaulē populāri sportisti, kas "iznākuši no skapja" 1
Jāņu vainags no grīšļiem: māca māksliniece Baiba Rasa
Skatīt visus komentārus

"Если бы мы потеряли еще день, я бы умерла": экс-жена Аршавина показала свое изменившееся лицо без прикрас 1

Полуобнаженная Екатерина Варнава приняла участие в смелой фотосессии