Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Navaļnija atbalstītāju protesti Krievijā: drošībnieki pret cilvēkiem daudzviet vērsušies ar rupju spēku 4

Pasaulē
23. janvārī 23:50 2021. gada 23. janvārī 23:50
  Jauns.lv / LETA
Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās sestdien vairāk nekā simts pilsētās piedalījušies vismaz 110 000 cilvēku un saskaņā ar organizācijas "OVD-Info" apkopotajām ziņām protestos visā valstī līdz šim aizturēti jau 2800 cilvēki, tai skaitā vismaz 300 nepilngadīgie un vismaz 38 žurnālisti.

Mierīgo protestētāju aizturēšanu un taktiku, ko drošības struktūras izmantojušas pret protestētājiem, jau nosodījušas gan Amerikas Savienotās Valstis, gan Eiropas Savienība, un ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žozeps Borreljs paziņojis, ka pirmdien bloks apspriedīs "jaunus soļus" pret Krieviju.

Visvairāk aizturēto - gandrīz 1100 - ir Maskavā, kā arī Sanktpēterburgā, Novosibirskā un Vladivostokā. Maskavas centrā policija dienas vidū aizturēja Navaļnija sievu Jūliju, bet pievakarē tika ziņots, ka viņa atbrīvota. Galvaspilsētas Puškina laukumā tika aizturēta arī Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda (FBK) juriste Ļubova Soboļa, kas pirms divām dienām uz neilgu laiku jau bija aizturēta un sodīta ar naudassodu.

Kā liecina žurnālistu un aktīvistu publiskotie videoieraksti sociālajos tīklos, Krievijas drošības struktūras pret mierīgajiem protestētājiem daudzviet vērsušās ar rupju spēku, cilvēki sisti ar stekiem, nogāzti zemē, saņēmuši spērienus. Ziņots, ka vairāki protestētāji nopietni cietuši.

Krievijas mediji vēsta arī par kratīšanām Navaļnija štābos; Maskavā, Habarovskā, Tverā, Barnaulā un Belgorodā aizturēti šo štābu vadītāji vai koordinatori.

Tikmēr Krievijas Izmeklēšanas komiteja paziņojusi, ka ierosinājusi izmeklēšanu vairākās lietās par vardarbību pret tiesībsargājošajām iestādēm.

Kā atzīmē "Meduza", vēl nekad Navaļnija atbalstītāju akcijas ārpus Maskavas un Sanktpēterburgas nav bijušas tik plašas. Sestdienas protesti tiek vērtēti arī kā eksāmens opozīcijas spējai mobilizēties pirms šogad gaidāmajām parlamenta vēlēšanām pieaugoša Kremļa spiediena apstākļos.

Tiek ziņots, ka vairāki protestētāji nopietni cietuši. (Foto: EPA/Scanpix)

Pirmās protesta akcijas sestdien sākās KrievijasTālajos Austrumos un Sibīrijā - Habarovskā, kur cilvēki turpina protestēt arī pret sava bijušā gubernatora Sergeja Furgala apcietināšanu, Vladivostokā, Irkutskā, Ulanudē, Čitā, Jakutskā un citviet.

Maskavā saskaņā ar Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda aplēsēm protesti pulcinājuši 50 000 cilvēkus, lai gan Krievijas Iekšlietu ministrijas oficiālajā informācijā bija norādīts vairāk nekā desmit reizes mazāks dalībnieku skaits - 4000 cilvēku.

Mierīgā protesta akcija Maskavā sākās Puškina laukumā, kur policija jau labu laiku pirms tam sāka aizturēt cilvēkus. Policisti, saķērušies īsās ķēdēs, iejuka starp protestētājiem un bez jebkāda iemesla, uz labu laimi izrāva no pūļa cilvēkus un veda viņus uz aizturēšanas automobiļiem.

Radiostacijas "Eho Moskvi" korespondents vēstīja, ka Navaļnija atbalstītājiem izdevies nomierināt vairākus provokatorus un nepieļaut sajukumu. Vēlāk policija un Nacionālā gvarde protestētājus no Puškina laukuma izstūma, daļa no viņiem pa Tveras bulvāri devās Manēžas laukuma virzienā, vēl daļa virzījās uz Kremļa pusi.

Vakarā daļa protestētāju devās uz izmeklēšanas izolatoru "Matrosskaja tišina", kur atrodas Navaļnijs. Vietnē "MBH Media" ziņots, ka arī tur omonieši aizturējuši un situši cilvēkus.

Sanktpēterburgā protestos iesaistījušies aptuveni 10 000 cilvēku, lēsusi aģentūra AFP. Protesta akcijai bija jānotiek Senāta laukumā, bet tur bija izvietoti lieli omoniešu spēki un tūkstošiem protestētāju devās mierīgā gājienā pa Ņevas prospektu, kas arī tika nobloķēts, un tad gājiens pagriezās Marsa laukuma virzienā.

Vietne "Mediazona" tikmēr vēsta, ka Krievijas federālais mediju uzraudzības dienests "Roskomnadzor" pieprasījis, lai laikraksts "Novaja gazeta" dzēš materiālu, kurā tika ziņots, ka netālu no Maskavas kādā pansionātā pulcināti studenti, kuri gatavoti, lai par samaksu rīkotu provokācijas Navaļnija atbalstītāju demonstrāciju laikā un sociālajos tīklos publicētu viltus liecības par vardarbību no demonstrantu puses.

Tikmēr Vladivostokā saistībā ar protesta akciju ierosināta lieta par "apdraudējumu transporta ekspluatācijai".

Saistītās ziņas

Protesta akcijas Krievijā pulcējušas vismaz 110 000 Navaļnija atbalstītāju; viņa sieva publicē foto no policijas furgona 16
VIDEO: Alekseja Navaļnija fonds publicē šokējošu video, kurā atklāts viss par "Putina pili" un korupciju Krievijā 28
Policijas iecirknī notikušās tiesas laikā Navaļnijam piespriests apcietinājums 9

Nesakcionēta Navaļnija atbalsta akcija sestdien notika pie Krievijas vēstniecības Rīgā. Oficiāli iecerēto plašāko pasākumu Rīgas dome nesaskaņoja Covid-19 ierobežošanas pasākumu dēļ, tāpēc jaunatnes organizācija "Protests" visas dienas garumā plānoja organizēt individuālu plakātu nolikšanu, ievērojot drošības pasākumus. Nesakcionētajā akcijā piedalījās vairāki desmiti cilvēku, un tas noritēja bez starpgadījumiem.

Akcijas Navaļnija atbalstam sestdien notikušas arī citviet pasaulē, tai skaitā Viļņā, Tallinā un Narvā, Amsterdamā, Stokholmā un Londonā.

Citi šobrīd lasa

Pamatojoties uz Lemberga slikto veselības stāvokli, advokāts lūdz pārskatīt viņam noteikto apcietinājumu 11
Covid-19: situācija ir izgājusi ārpus kontroles, atzīst Igaunijas amatpersonas 1
Zāļu valsts aģentūra atbild uz 12 izplatītākajiem mītiem par Covid-19 vakcīnām 1
Skatīt visus komentārus

"Вакцинироваться не хочется, но придется!": Киркоров раскрыл подробности поездки на "Евровидение"

"Сами молчали или заставили?": Опра Уинфри шокирована откровениями Гарри и Меган