Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Eiropas valstis pieprasa Venecuēlai astoņu dienu laikā izsludināt vēlēšanas 50

Pasaulē
2019. gada 26. janvārī 15:44 2019. gada 26. janvārī 15:44 | Papildināts, 2019. gada 26. janvārī 19:08
  LETA
Vācija, Francija, Spānija un Lielbritānija sestdien paziņoja, ka atzīs Venecuēlas opozīcijas līderi un parlamenta spīkeru Huanu Gvaido par pagaidu prezidentu, ja astoņu dienu laikā netiks izsludinātas jaunas vēlēšanas.

Arī Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni sestdien paziņoja, ka ES spers tālākus soļus, ja Venecuēlā tuvāko dienu laikā netiks izsludinātas jaunas vēlēšanas.

"Ja astoņu dienu laikā Venecuēlā netiks izsludinātas godīgas, brīvas un caurskatāmas vēlēšanas, Spānija atzīs Huanu Gvaido par Venecuēlas prezidentu," paziņojumā televīzijā sacīja Spānijas premjerministrs Pedro Sančess.

"Venecuēlas tautai jābūt tiesībām izlemt savu nākotni brīvi un pilnīgā drošībā," tviterī norādīja Vācijas valdības preses sekretāre Martīna Fīca. "Ja vēlēšanas netiks izsludinātas astoņu dienu laikā, mēs esam gatavi atzīt Huanu Gvaido par pagaidu prezidentu."

"Venecuēlas tautai ir jābūt tiesībām brīvi izlemt savu nākotni," tviterī norādīja Francijas prezidents Emanuels Makrons.

"Mēs necenšamies iecelt vai atstādināt valdības, bet mēs Venecuēlā gribam demokrātiju un brīvas vēlēšanas," sacīja Sančess.

"Tā kā šajās ārkārtīgi nepilnīgajās vēlēšanās tika aizliegti opozīcijas kandidāti, urnās nelikumīgi samesti biļeteni un notika daudzi pārkāpumi, ir skaidrs, ka [prezidents] Nikolass Maduro nav leģitīms Venecuēlas līderis," tviterī norādīja Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants.

"Gvaido ir īstais cilvēks, kas var vest Venecuēlu uz priekšu."

"Ja astoņu dienu laikā netiks izsludinātas jaunas un godīgas vēlēšanas, Apvienotā Karaliste atzīs viņu par pagaidu prezidentu, lai politisko procesu vadītu demokrātijas virzienā."

"Daudz cietušajai Venecuēlas tautai pienācis laiks jaunam sākumam," norādīja ministrs.

"Ja tuvāko dienu laikā nebūs paziņojuma par jaunu vēlēšanu rīkošanu ar nepieciešamajām garantijām, ES spers tālākus soļus, arī attiecībā uz jautājumu par valsts vadības atzīšanu," brīdināja Mogerīni.

"ES no jauna pilnā mērā apliecina atbalstu Nacionālajai sapulcei, kas ir demokrātiska Venecuēlas leģitīmā struktūra," teikts Mogerīni paziņojumā. "Mēs no jauna paužam savu visdziļāko pārliecību, ka miermīlīgs un ietverošs demokrātisks risinājums ir vienīgais stabilais ceļš laukā no pašreizējā politiskā strupceļa."

Jau vēstīts, ka Gvaido šonedēļ pasludināja sevi par Venecuēlas prezidenta pienākumu izpildītāju.

ASV un vairāk nekā desmit Latīņamerikas valstis, kā arī Albānija jau apliecinājušas atbalstu Gvaido kā pagaidu prezidentam. Citas valstis, arī Krievija, Irāna, Turcija, Kuba, Bolīvija un Nikaragva, atbalsta līdzšinējo valsts galvu Nikolasu Maduro.

Maduro negrasās atteikties no varas un uzstāj, ka ir demokrātiski ievēlēts uz otru prezidentūras termiņu. Venecuēlas armijas vadība ir paziņojusi, ka atbalsta Maduro.

Eiropas valstis par savu nostāju paziņojušas, ANO Drošības padomei gatavojoties diskutēt par Venecuēlas politisko krīzi.

Citi šobrīd lasa

Pēc statistikas sanāk, ka ar Covid-19 Latvijā inficējas daudzi, bet atlabst - retais. Kāpēc tā? 17
Pirmdien Latvijā 612 jauni Covid-19 gadījumi; četri miruši 8
Ģimenes locekle Zviedrijā nejauši atklāj, ka māte 28 gadus tur gūstā savu dēlu 3
Skatīt visus komentārus

Ефремов написал покаянное письмо жене погибшего по его вине водителя

Мадонна собрала вместе шестерых детей и молодого бойфренда