Korupcijas skandāls Dienvidkorejā uzņem apgriezienus: prokuratūra pieprasa arestēt "Samsung" bosu Ļi. VIDEO
Pasaulē
2017. gada 16. janvāris, 11:54

Korupcijas skandāls Dienvidkorejā uzņem apgriezienus: prokuratūra pieprasa arestēt "Samsung" bosu Ļi. VIDEO

Jauns.lv

Dienvidkorejas prokuratūra pirmdien lūgusi tiesai noteikt Dienvidkorejas rūpniecības konglomerāta "Samsung" mantiniekam Ļi Džējonam drošības līdzekli apcietinājumu.

Ļi iesaistīts korupcijas skandālā, kas novedis pie valsts prezidentes Pakas Gunhje impīčmenta. Ja tiesa apmierinās prokuratūras lūgumu, viņš būs pirmā augstā ranga "Samsung" amatpersona, kas aizturēta saistībā ar šo skandālu.

48 gadus vecais Ļi ir "Samsung Electronics" uzraudzības padomes priekšsēdētāja vietnieks un "Samsung Group" uzraudzības padomes priekšsēdētāja Ļi Kunhi dēls.

Dienvidkorejas parlaments 9.decembrī nobalsoja par Pakas impīčmentu, jo viņa iesaistīta korupcijas skandālā, ko izraisīja ziņas, ka viņa esot izdarījusi spiedienu uz lielajiem uzņēmumiem, lai tie ziedotu desmitiem miljonu eiro vērtas summas prezidentes draudzenes Čojas Sunsilas vadītajiem fondiem.

Paka tiek vainota arī slepenu dokumentu nodošanā Čojai, kas neieņem nekādus oficiālus amatus un kurai attiecīgi nav dotas piekļuves tiesības slepenai informācijai. Čoja arī ietekmējusi politiskus lēmumus, tostarp amatpersonu iecelšanu.

"Samsung" ir lielākais ziedotājs Čojas fondiem un tiek turēts aizdomās arī par Čojas meitas jāšanas treniņu sponsorēšanu Vācijā apmaiņā pret pakalpojumiem.

Prokurori jau vairākus mēnešus iztaujā Ļi un citas augsta ranga "Samsung" amatpersonas, kuras gan apgalvojušas, ka nav lūgušas pretī nekādus pakalpojumus par naudu, ko bijušas spiestas "ziedot", tādēļ to nevar uzskatīt par kukuļdošanu.

Pagājušo ceturtdien un piektdien Ļi tika nopratināts 22 stundas pēc kārtas ar nelieliem pārtraukumiem atpūtai.

Prokurori izmeklē, vai "Samsung" piekukuļoja Čoju, lai iegūtu valsts atbalstu pretrunīgi vērtētajai divu "Samsung" kompāniju apvienošanai 2015.gadā.

"Samsung" tik tikko panāca akcionāru piekrišanu šīs grupas kompāniju "Samsung C&T" un "Cheil Industries" apvienošanai. Apvienošanās pretinieki uzskata, ka tā netaisni deva labumu "Samsung" dibinātāju ģimenēm, kaitējot mazākuma akcionāriem.

Tomēr Nacionālais pensiju dienests, kas ir trešais lielākais pensiju fonds pasaulē un liels "Samsung" akcionārs, atbalstīja šo apvienošanos.

Prokurori veikuši kratīšanas vairākos "Samsung" birojos un Nacionālajā pensiju dienestā, kas atrodas Dienvidkorejas Labklājības ministrijas pakļautībā.


LETA/Foto: Reuters/Scanpix/LETA, Video: Reuters

Tēmas