foto: Paula Čurkste/LETA
Prezidents atbalsta izglītības ministres ieceri stiprināt institucionālo kapacitāti izglītības kvalitātes uzraudzībā
Izglītības un zinātnes ministrijas logo.
Politika
2024. gada 19. jūnijs, 23:19

Prezidents atbalsta izglītības ministres ieceri stiprināt institucionālo kapacitāti izglītības kvalitātes uzraudzībā

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/"Kas notiek Latvijā?"

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs atbalsta izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas ieceri stiprināt institucionālo kapacitāti izglītības kvalitātes uzraudzībā, apvienojot vairākas iestādes vienā jaunizveidotā. Vienlaikus viņš uzskata, ka Latviešu valodas aģentūra (LVA) ir jāsaglabā kā atsevišķa iestāde.

Rinkēvičs trešdien, 19. jūnijā, intervijā LTV raidījumā "Kas notiek Latvijā?" pastāstīja, ka šodien sazvanījās ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu. Telefonsarunā viņš vērsa ministres uzmanību uz sabiedrībā izskanējušajām bažām saistībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieceri vienā iestādē apvienot Valsts izglītības satura centru (VISC), Valsts izglītības attīstības aģentūru (VIAA) un Latviešu valodas aģentūru (LVA).

"Čakšas kudze izskaidroja, ka doma ir stiprināt vispārējo valsts valodu. Es tiešām ļoti lūdzu viņu vēlreiz izvērtēt, vai tas - reorganizēt Latviešu valodas aģentūru - šobrīd būtu pareizākais virziens. Es ļoti ceru, ka ministres kundze ieklausīsies. Es saprotu, ko viņa grib izdarīt, es viņu atbalstu. Ir bijuši arī zināmi ieteikumi par optimizācijām un samazināšanām. Bet mans viedoklis ir, ka Latviešu valodas aģentūru tomēr redzu kā atsevišķu iestādi," pauda Rinkēvičs. 

Jauns.lv jau ziņoja, ka IZM ir izstrādājusi risinājumu, kā būtiski stiprināt valsts pakalpojumu kvalitāti bērnu, jauniešu un pieaugušo talantu attīstībai, apvienojot VISC, VIAA un LVA vienā iestādē -  Valsts izglītības satura un inovāciju aģentūrā (VISIA).

Jaunā aģentūra sniegs augstas kvalitātes pakalpojumus bērnu, jauniešu un pieaugušo izaugsmei, spēju un talantu attīstībai, mainot bērnu, jauniešu un pieaugušo dzīvi un nodrošinot labākus rezultātus nozarē. Plānots, ka VISIA būs vienas pieturas aģentūra, kurā tiks saglabātas VIAA, VISC, LVA pamatfunkcijas, kā arī tiks ieviestas inovācijas, koncentrēti cilvēkresursi, izmantota mūsdienīga pārvaldība, to skaitā mākslīgā intelekta risinājumi.

VISIA nodrošinās labāku sinerģiju starp dažādiem, nereti dublējošiem pakalpojumiem dažādās iestādēs, kas tiks novērsts. Tādējādi vienuviet tiks koncentrēts un uzlabots atbalsts bērnu un skolēnu mācīšanās, pedagogu un skolu vadības profesionālajai pilnveidei, profesionālās izglītības pārvaldības īstenošanai, kā arī iestāžu apvienošana sniegs iespēju veidot pieaugušo izglītības kompetences centru.

Jaunās aģentūras mērķis būs nostiprināt un attīstīt IZM īstenotās izglītības politikas un valsts valodas politikas īstenošanu. Ņemot vērā, ka VISIA iecerēts iekļaut arī Latviešu valodas aģentūru, īpaša uzmanība būs pievērsta tieši valsts valodas politikas stiprināšanai. 

Jaunā aģentūra tiek veidota, balstoties uz OECD ieteikumiem par institucionālās kapacitātes stiprināšanu izglītības kvalitātes uzraudzībai un skolu pilnveides atbalstam, Finanšu ministrijas rekomendācijām, kā arī Valsts kontroles rekomendācijām par efektīvākas pieaugušo izglītības īstenošanu. Tāpat aģentūra būs nozīmīgs ieguldījums VISC noteikto funkciju īstenošanā – mācību satura izstrāde, skolēnu snieguma novērtēšana, pedagogu profesionālā pilnveide, iekļaujošas izglītības īstenošana, tādējādi stiprinot izglītības kvalitāti.