foto: Shutterstock
Laba ziņa! Konstatēts vismazāk zādzību mājokļos pēdējos 30 gados
Garnadzis lavās iekšā mājoklī.
Sabiedrība
2024. gada 19. marts, 17:00

Laba ziņa! Konstatēts vismazāk zādzību mājokļos pēdējos 30 gados

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pagājušajā - 2023. gadā - Latvijā reģistrēta 731 zādzība no mājokļiem, kas ir par 104 zādzībām mazāk nekā 2022. gadā un zemākais šādu zādzību skaits pēdējos 30 gados.

"Vēl 2017. gadā bija reģistrētas 2603 zādzības no mājokļiem. Mēs redzam, ka 2023. gadā ir viszemākais fiksētais zādzību skaits kopš Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas," norāda Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Ko zog?

Zādzību no mājokļiem, tajā skaitā no privātmājām, apdraudējuma priekšmeti pārsvarā ir mantas, kuras iespējams ātri pārdot, iegūstot naudu, kas pamatā tiek tērēta noziedzīgu nodarījumu izdarījušo personu ikdienas materiālo vajadzību apmierināšanai. Lielākoties zog sadzīves tehniku, datortehniku, mobilos telefonus, zeltlietas, naudu, kā arī elektroinstrumentus.

Kā visbiežāk apzog nekustamos īpašumus?

2023. gadā no zādzību izdarīšanas veidiem dominē brīva piekļūšana un iekļūšana, uzlaužot durvis. Tas liecina, ka saimnieki mēdz aizmirst aizslēgt vai apzināti neaizslēdz mājokļa durvis un atstāj vaļā pirmo stāvu logus. Iekļūšana caur logiem vai balkona durvīm īpaši aktualizējas vasarā, kad iedzīvotāji tos dažkārt tur neaizvērtus.

Tāpat garnadži iekļuvuši īpašumos, atspiežot durvju vai logu aili; izsitot durvju vai loga stiklu; salaužot slēdzeni; pielāgojot atslēgas, kā arī iekļūst caur otro stāvu, atspiežot balkona durvju vai logu aili.

Lai gan bieži vien noziegumi izdarīti, jo saimnieki atstājuši īpašumu brīvu pieejamu garnadžiem, tomēr vispārējā sabiedrības pieeja sava īpašuma sargāšanā gadu gaitā kļūst nopietnāka.

Saimnieki biežāk izmanto apsardzes iespējas, uzstāda videonovērošanas kameras, kā arī kopā ar sava ciemata iedzīvotājiem veido grupas sociālajos tīklos un saziņas lietotnēs, tajās dalās ar nozīmīgu informāciju, tostarp aizdomīgām personām, un šo informāciju nodod policijai.

Policijas darbs (zagļu aizturēšana un noziegumu prevencija) kopā ar iedzīvotāju aktīvu rīcību sava īpašuma aizsardzībā sekmē rezultātu uzlabošanos.