foto: LETA
Šajā sezonā ar gripu miruši jau 30 cilvēki
Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 914 pacienti.
Sabiedrība
2024. gada 6. marts, 18:22

Šajā sezonā ar gripu miruši jau 30 cilvēki

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Pagājušās nedēļas laikā gripa izdzēsusi četru cilvēku dzīvības, sasniedzot kopumā 30 nāves gadījumus kopš pagājušā gada oktobra. Visiem mirušajiem bija vairākas blakus saslimšanas, un neviens no viņiem nebija vakcinēts pret gripu.

Nedēļas no 26.februāra līdz 3.martam gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina, ka saslimstība ar gripu turpina turēties iepriekšējo nedēļu līmenī.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 914 pacienti, no kuriem 314 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze "gripa". Nedēļu iepriekš bija 337 pacienti, divas nedēļas iepriekš - 375 pacienti.

Gripas gadījumi reģistrēti Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Gulbenes novadā un Valmieras novadā. Augstākā saslimstība reģistrēta bērniem līdz četru gadu vecumam, kā arī 5-15 gadu vecuma grupā.

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams augsts saslimstības līmenis primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars saglabājies iepriekšējās nedēļas līmenī - 29%.

Covid-19 gadījumu skaits Latvijā turpina samazināties

Laboratoriski apstiprināti 40 gadījumi, bet nedēļu iepriekš 48. Kopumā tika veikti 644 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēti 47 Covid-19 pacienti, kamēr nedēļu iepriekš - 63, bet divas nedēļas iepriekš - 72.

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās divi pacienti. Reģistrēti astoņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi. Nevienā nāves gadījumā Covid-19 nebija norādīta kā pamatdiagnoze.

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs.

Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, kas ir, ārpus riska grupām.