foto: ZUMAPRESS.com
“Ceru, ka nav Kuldīgas domes grāmatvede!” Iedzīvotāji sašutusi par Kuldīgā izkrāptās naudas summu
Apkrāptā sieviete krāpniekiem nodeva savus bankas lietotāja datus un PIN kodus.
Sabiedrība
2024. gada 23. februāris, 19:32

“Ceru, ka nav Kuldīgas domes grāmatvede!” Iedzīvotāji sašutusi par Kuldīgā izkrāptās naudas summu

Jauns.lv

22. februārī Valsts policijā vērsās kuldīdzniece, no kuras krāpnieki piesavinājušies vairāk nekā 160 tūkstošus eiro. Izkrāptās naudas apmērs izraisījis rezonansi sabiedrībā vieniem norādot, ka “katrs var kļūt par krāpnieka upuri”, bet citiem uzsverot, ka “tāda vieglprātība nav pieļaujama”.

“Liela daļa cilvēku vienmēr ir teikuši to pašu, ko cilvēki šobrīd - cik stulbam ir jābūt, lai uzķertos uz tām blēņām? Nemaz nav jābūt tik stulbam. Katra cilvēka domāšanā ir caurumi. Arī tavējā. Nenosodiet citus! Palīdziet viņiem, pamāciet, atbalstiet!” mikroblogošanas vietnē “X” vēsta Elviss, kurš apgalvo, ka darba dēļ ikdienā saskaras ar krāpšanas upuriem.

“Es sliecos domāt, ka viņi spēlē ar bailēm – cilvēks baidās pazaudēt naudu un vairs nespēj loģiski domāt,” diskusijai pievienojas Kaspars.

Tomēr vairāki iedzīvotāji ir neizpratnē – kā iespējams nosūtīt kādam tik lielu naudas summu, pārsniedzot bankas noteiktos limitus.

“160 tūkstoši no uzņēmuma konta... Vai mūslaikos bankai nevajadzēja pievērst uzmanību netipiskiem darījumiem?” norāda Anna, izsakot raizes, ka apkrāptā sieviete varētu būt Kuldīgas domes grāmatvede.

Savukārt, vēl kādsiedzīvotājs paudis, ka “kuldīdzniece varētu būt kāda uzņēmuma vadošā grāmatvede/finansiste, un tādēļ viņai radusies vienpersoniska rīkošanās brīvība ar uzņēmuma bankas kontu”.

Tomēr vairāki pilsoņi nav tik pragmatiski un pauduši sašutumu par kundzes vieglprātību norādot, ka ‘cilvēks, kurš ļauj sevi tādos apmēros apkrāpt pats pie savas nelaimes ir vainīgs”.

“Ko taupa taupītājs, to laupa laupītājs!” lakonisks ir Endijs.

Savukārt, Kristaps uzsver, ka viņam ir droša aizsardzība pret krāpniekiem.

“Esmu nabags!” ironizē vīrietis.

Konteksts

21. februārī Valsts policijā tika saņemts iesniegums no kādas kuldīdznieces par krāpšanu. Sieviete, uzticoties krāpniekiem, kuri uzdevušies par bankas un policijas darbiniekiem, zaudējusi vairāk nekā 160 000 eiro, informē likumsargi.

Sievietei zvanīja krāpnieki, kuri uzdevušies par bankas darbiniekiem.

Krāpnieki sievietei lietotnē “Whatsapp” nosūtīja attēlā redzamo viltus apliecību, cenšoties pārliecināt, ka viņa runā ar policijas darbiniekiem, kam sieviete noticējusi. 
foto: Valsts policija
Viltus apliecība, kura nosūtīta kuldīdzniecei.

Krāpniekiem izdevās pārliecināt sievieti, ka viņas bankas kontos notiek krāpnieciskas darbības un lai nauda būtu drošībā, nepieciešams instalēt “Anydesk” aplikāciju. Tālāk sieviete apstiprinājusi bankas lietotāja datus un PIN kodus, kā rezultātā no viņas darbavietas kontiem pārskaitīti aptuveni 150 000 eiro. 

Savukārt no viņas privātā konta pārskaitīti gandrīz divi tūkstoši eiro. Krāpnieki jautājuši, vai sievietei mājās atrodas skaidra nauda, uz ko viņa atbildēja apstiprinoši. Tad krāpnieki pārliecinājuši sievieti, ka lai šī skaidrā nauda būtu drošībā, tā ir jānosūta viņiem, ko viņa arī izdarīja, Kuldīgā, pakomātā ievietojot 10 000 eiro. Valsts policijā par notikušo ir uzsākts kriminālprocess. 

Valsts policija aicina neievadīt apšaubāmās vietnēs savus internetbankas un personas datus, kā arī neapstiprināt maksājumus, ja neesat pārliecināti par tiem un nekādā gadījumā nenodot savus bankas datus trešajām personām!

Tāpat Valsts policija atkārtoti atgādina, ka ne policijas, ne banku, ne citu iestāžu darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu bankas kontu datus, kā arī neprasīs Jūsu datoros un mobilajās ierīcēs uzinstalēt dažādas programmatūras, kas paredzētas, lai attālināti pieslēgtos datoram.

Saņemot tamlīdzīgus zvanus, ieteicams telefonsarunu pārtraukt! Aicinām pārrunāt arī ar saviem tuviniekiem, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, cik būtiski sargāt un nevienam neuzticēt banku kontu datus un citu sensitīvu informāciju!

Gadījumā, ja jums no konta ir izkrāpta nauda vai veikti pārskaitījumi no svešiem kontiem, par to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo savai bankai un pēc tam jāvēršas ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī vai jāsūta iesniegums elektroniski.