foto: Ivars Soikāns/LETA
Upēs sācis paaugstināties ūdenslīmenis, izsludināts dzeltenais brīdinājums
Vižņi Daugavā.
Sabiedrība
2024. gada 24. janvāris, 09:31

Upēs sācis paaugstināties ūdenslīmenis, izsludināts dzeltenais brīdinājums

Jauns.lv

Atkušņa un nokrišņu ietekmē sākusi paaugstināties upju notece, straujāk Latvijas rietumdaļas upēs. Tajās atsevišķos posmos ūdenslīmenis aizvadītajā diennaktī paaugstinājies par 29…63 cm, ziņo Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.

Aizvadītajā diennaktī Daugavā pie Polockas ūdenslīmenis paaugstinājās par 3 cm, posmā Verhņedvinska-Krāslava pazeminājās par 5…6 cm, posmā Daugavpils-Jersika paaugstinājās par 1 cm diennaktī.

Daugavas baseina upēs ūdenslīmenis lielākoties pazeminājās par 2…19 cm diennaktī. Aizvadītajā diennaktī Gaujā ūdenslīmenis lielākoties pazeminājās par 1…2 cm diennaktī.

Pārējās Gaujas baseina ūdenslīmenis svārstījās ± 5 cm robežās. Salacā pie Mazsalacas ūdenslīmenis pazeminājās 9 cm diennaktī, bet pie Lagastes paaugstinājās par 5 cm diennaktī. Pārējās Salacas baseina upēs ūdenslīmenis svārstījās ± 2 cm robežās.

Lielupes posmā Mežotne-Sloka ūdenslīmenis paaugstinājās par 1…14 cm diennaktī, straujāk Lielupes lejteces posmā. Pārējās Lielupes baseina upēs ūdenslīmenis svārstījās vai pazeminājās par 6…29 cm diennaktī.

Kurzemes upēs sācis paaugstināties ūdenslīmenis

Ventas posmā Leckava-Vendzava ūdenslīmenis lielākoties paaugstinājās par 5…11 cm diennaktī. Pārējās Kurzemes upēs ūdenslīmenis paaugstinājās par 1…63 cm diennaktī - straujāk Bārtas posmā Skuodas-Dūkupji par 29…62 cm (straujāk augšteces posmā), Rīvā pie Pieviķiem par 42 cm, Užavā pie Tērandes par 51 cm un Durbē pie Cīravas par 63 cm diennaktī.

Upēs, kur izveidojusies ledus sega vai nepilna ledus sega, parādās ūdens uz ledus un veidojas sniegūdens lāmas, palielinās lāsmeņu platības.

22. janvārī vidējais ledus biezums Daugavā pie Pļaviņām 20 cm (zem ledus 18 cm vižņu); Mūsā pie Bauskas 12 cm (zem ledus 45 cm vižņu); Pededzē pie Litenes 18 cm; Alūksnes ezerā 30 cm; Daugavā pie Kvadrāta 11 cm; Lielupē pie Jelgavas 15 cm (zem ledus 80 cm vižņu); Lielupē pie Kalnciema 15 cm; Misā pie Lielveisiem 11 cm.

Tuvākajās dienās turpināsies atkusnis, gaidāmi arī nokrišņi, tāpēc tuvākajās dienās turpināsies noteces palielināšanās, paaugstināsies arī ūdenslīmenis. Sāks applūst upju palienes un zemākās vietas, vairāk rietumu un centrālās daļas upju baseinos, bet arī daļā upju, kas atrodas austrumos.

Paaugstinoties ūdenslīmenim, vietām ledus tiks pacelts, veidosies piekrastes vaļumjoslas. Atsevišķos posmos sakustēsies ledus, var sākties ledus iešana, tās gaitā var veidoties sastrēgumi. 24. janvārī gaidāmi stiprāki nokrišņi, ūdenslīmeņa kāpums rietumdaļas upēs turpināsies strauji.

Nedēļas nogalē atgriezīsies sals, pakāpeniski sāks samazināties upju notece.