foto: dpa/picture-alliance
Sākas lielākie NATO gaisa manevri alianses vēsturē
NATO lidmašīna.
Politika
2023. gada 12. jūnijs, 17:06

Sākas lielākie NATO gaisa manevri alianses vēsturē

Jauns.lv/LETA

Eiropā pirmdien sākušies lielākie NATO gaisa manevri alianses vēsturē.

Vācijas vadītajos manevros "Air Defender 23" piedalīsies 10 000 karavīru un 250 kara lidmašīnas no 25 valstīm. Mācībās tiks izspēlēta atbilde uz iedomātu uzbrukumu kādai no NATO valstīm.

Manevri ilgs līdz 23.jūnijam, un tajos piedalīsies arī Japāna un Zviedrija.

No ASV manevros piedalīsies 2000 Nacionālās gvardes gaisa spēku karavīru un aptuveni 100 lidmašīnas.

Lai gan mācības ir plānotas jau kopš 2018.gada, Krievijas atkārtotais iebrukums Ukrainā pagājušajā gadā ir pamudinājis NATO nopietni gatavoties iespējamam uzbrukumam tās teritorijā.

Manevru mērķis ir uzlabot NATO spēku savietojamību un sagatavotību aizsardzībai pret bezpilota lidaparātiem un spārnotajām raķetēm uzbrukuma gadījumā NATO teritorijā.

Kā norādījis Vācijas gaisa spēku ģenerālleitnants Ingo Gerharcs, manevru uzdevums ir demonstrēt, ka NATO spēj sevi aizsargāt.

Viņš tomēr piebildis, ka manevru ietvaros lidmašīnas netiks sūtītas Kaļiņingradas virzienā.

"Mēs esam aizsardzības alianse, un tieši tā ir plānotas šīs mācības," uzsvēris Gerharcs.

Pirmie lidojumi sākās šorīt no Vunstorfas, Jageles un Lehfeldes gaisa spēku bāzēm, apstiprinājis Vācijas gaisa spēku preses pārstāvis.

Vunstorfā sestdien bija sapulcējušies simtiem cilvēku, lai protestētu pret NATO manevriem. Demonstrācijas sauklis bija "Praktizējiet mieru nevis karu!". Protestētāji aicināja atrisināt Ukrainas karu diplomātiskiem līdzekļiem un nekavējoties pārtraukt uguni.

ASV vēstniece Vācijā Eimija Gūtmane izteikusies, ka manevri uz jebkuru vērotāju atstās satriecošu iespaidu, taču neviens nav spiests tos skatīties.

Tajā pašā laikā viņa piebildusi, ka tie nepārprotami demonstrēs NATO pirmās reakcijas ātrumu un ka jebkuram pasaules līderim, tajā skaitā Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam, ar to būtu jārēķinās.

Manevri ietvers operatīvā un taktiskā līmeņa mācības, kas galvenokārt notiks Vācijā, kā arī Čehijā, Igaunijā un Latvijā. Kopumā tiks veikti aptuveni 2000 lidojumu.

ASV Gaisa spēku Nacionālās gvardes direktors ģenerālis Maikls Lo norādījis, ka NATO atrodas pagrieziena punktā.

"Stratēģiskajā ainā visā pasaulē daudz kas ir mainījies, jo īpaši šeit, Eiropā," viņš piebildis.

Mācībās galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, lai "papildinātu Amerikas Savienoto Valstu pastāvīgo klātbūtni Eiropā", kā arī veiktu lielāka mēroga manecrus, nekā tas parasti tiek darīts kontinentā", norādījis Lo.

Viņš norādījis, ka daudzi alianses piloti pirmo reizi savstarpēji sadarbosies.

Gūtmane atklājusi, ka pagaidām nav plānots šādus manevrus atkārtot, taču NATO neuzskata, ka tie būs pēdējie tik plaša nēroga manevri.

Jautāts par iespējamiem civilā gaisa transporta traucējumiem mācību laikā, Gerharcs uzsvēris, ka tiks darīts viss iespējamais, lai ierobežotu lidojumu kavēšanos un atcelšanu.

Vācijas varasiestādes ir brīdinājušas, ka varētu tikt traucēts lidojumu grafiks, jo īpaši tādos lielākajos gaisa satiksmes mezglos kā Frankfurte un Berlīne-Brandenburga, jo tie atrodas netālu no mācību zonām.