Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Tukuma centrālo laukumu, kas nes Brīvības vārdu, iecerēts pārbūvēt, tam tērējot vismaz 1,73 miljonus eiro. (Foto: Tukuma novada pašvaldība)

Tukuma centrā iecerētas grandiozas pārmaiņas. FOTO

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Novadu ziņas
8. jūnijā 07:41 2023. gada 8. jūnijā 07:41
  Elmārs Barkāns
Vēsturisko Tukuma centrālo laukumu, kas nes Brīvības vārdu, iecerēts pārbūvēt, tam tērējot vismaz 1,73 miljonus eiro. Maija beigās Tukuma novada pašvaldības deputāti vienbalsīgi nolēma apstiprināt pirms dažiem gadiem izstrādāto projektu “Brīvības laukuma un tam piegulošās teritorijas labiekārtojuma pārbūve Tukumā”.

Projekta ietvaros plānots saglabāt laukuma pilsētvides nozīmi – galvenais pilsētas laukums ar daudzfunkcionālu nozīmi. Tas paredz vairāk koku, soliņu un puķu dobju. Savukārt tiem, kuri karstā laikā vēlēsies atvēsināsies, šāda iespēja būs, jo strūklaka Brīvības laukumā tiks saglabāta un tai varēs gan pieiet tuvu klāt, gan pat iziet cauri, kas varētu ļoti patikt bērniem. Lai gan strūklaka tiks dažādota, tās ierastā ūdens strūklu forma būs tāda pati un tiks dažādota ar gaismām un specefektiem, informē Tukuma novada pašvaldība.


Viedokļi un argumenti par labu laukuma pārbūvei vai pret to bijuši dažādi, tomēr, uzklausot speciālistu viedokli, viennozīmīgi visi fakti liecināja, ka atlikt šo jautājumu nedrīkst.

Pārdomu un ne vienas vien diskusijas pilns bijis ceļš līdz pašvaldības deputātu pieņemtajam  lēmumam par atbalstu projektam. Projekta ietvaros plānots realizēt SIA “Mark arhitekti” 2019. gadā izstrādāto būvprojektu.

Brīvības laukums Tukumā:

Lai gan šobrīd vēl nav zināms, vai projektam tiks piešķirts Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, ir zināms, ka, arī nerealizējot projektu, jebkurā gadījumā pašvaldībai nāktos rast risinājumu laukuma teritorijā esošo komunikāciju sakārtošanai, kas laika gaitā ir nokalpojuši.
 
SIA “Tukuma ūdens” inženiere Zanda Valaine informēja, ka ūdens apgāde un kanalizācija Brīvības laukumā nestrādā, kā tām pienāktos. Kanalizācijas trase – mūrētu ķieģeļu kolektors 5–7 metru dziļumā, kas nāk no Pils torņa, pēc inženieres teiktā, ir aizaudzis un nedarbojas, kā arī nav zināms, kur paliek kanalizācijas ūdeņi, kas, visticamāk, varētu uzsūkties. Sliktā stāvoklī ir arī ierīkotais lietus ūdens kanalizācijas kolektors, kas posmā no Katrīnas laukuma, kur kādreiz bijuši dīķi, stiepjas pāri Pils ielai līdz pat Brīvības laukuma 17. ēkai. Ja šis kolektors plīstu, tad var gadīties, ka šeit automašīnas pazustu bedrēs.

Brīvības laukums Tukumā šodien. (Foto: Tukuma novada pašvaldība)

Arī pilsētas strūklaka ir nokalpojusi. Pēc inženieres sacītā, katru gadu, tuvojoties strūklakas atvēršanas svētkiem, tās sagatavošana ūdens palaišanai kļūst arvien sarežģītāka. Visi savienojumi ir veci, un drīz var pienākt brīdis, kad to vairs nevarēs palaist. 
 
Ainavu arhitekte Maija Fogele atzīst: “Īstenojot iecerēto projektu, laukums būs sadalīts zonās, no kurām viena zona būs plašāka, lai tajā arī nākotnē varētu pulcēties vairāk cilvēku”.

Kopējās projekta izmaksas plānotas vairāk nekā 1,73 miljons eiro apmērā, no kuriem 800 000 eiro varētu iegūt no Eiropas Reģionālās attīstības fonda; pārējais – pašvaldības līdzfinansējums.

Saistītās ziņas

Vēsturiskā Ļeņina aizvākšana no Sarkanā laukuma Tukumā. FOTO
Pieminekļa demontāžas laikā Tukuma novadā atklāj vairāk nekā 50 Sarkanās armijas karavīru apbedījumus 4
Vairs nepiemēros atlaidi vilciena biļetēm līnijā Rīga-Tukums

14. gadsimta vidū izveidojies kā Tirgus laukums līdzās Livonijas ordeņa pilij Tukuma Brīvības laukums ievērojams ar to, ka 1990. gada 5. jūnijā tur nogāza pirmo Ļeņina pieminekli Latvijā trešās Atmodas laikā.

Citi šobrīd lasa

Latvijas sabiedriskajā transportā ievieš supermodernu tehnikas brīnumu: pusgadsimtu senais kompostieris. FOTO. VIDEO 2
Oktobris sāksies ar siltu un patīkamu laiku
Skotu fotogrāfs Rīgā pabija vien 48 stundas, bet palika sajūsmā: “10 no 10!” 1
Tēmas: Tukums
Pievienot komentāru