Desmitiem suņu Latvijā miruši nosmokot. Kas tā par slimību un vai patiešām vainīga pārtika?
„Iespējams, ka mūsu straujā izaugsme kādam konkurentam var nepatikt,” komentējot AS „Tukuma straumes” vainošanu nāvējošās suņu slimības izplatīšanā, izsakās uzņēmuma kvalitātes eksperte Sandra Kūla.
Sabiedrība

Desmitiem suņu Latvijā miruši nosmokot. Kas tā par slimību un vai patiešām vainīga pārtika?

Jauns.lv

Pēdējā gada laikā Latvijā ar bīstamu slimību sasirguši vairāk nekā 60 suņi, un teju trešdaļai tā bijusi nāvējoša.

Desmitiem suņu Latvijā miruši nosmokot. Kas tā par...

Veterinārārstu biedrības mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītājas vietniece Lita Konopore sarunā ar Kasjauns.lv skaidro: “Šīs slimības dēļ sunim rodas barības vada dilatācija jeb paplašināšanās. Barības vads iegūst neelastīga maisa īpašības, pārtiku norīt dzīvnieks vairs nespēj, tā tiek uzkrāta un vēlāk atvemta. Šāds stāvoklis laika gaitā pāraug iekaisumā, barības vada paralīzē, pēc tam iestājas balss zudums.”

Dzīvnieki mirst nosmokot

Nāve visbiežāk iestājas, sunim nosmokot. Parasti tā ir ģenētiska jeb iedzimta slimība, kucēni nomirst pēc atšķiršanas no mātes, kad vairs nezīž pienu, jo nespēj norīt cietu ēdienu. Visbiežāk saslimušie ir vācu aitu suņi, taču apgalvot, ka šai šķirnei ir lielāks risks, būtu nekorekti. Latvijā slimība ir ļoti reta – pirms uzliesmojuma gadā lielās klīnikās konstatēti viens vai divi gadījumi. Suņi bijuši dažus gadus veci, viens nomiris pat 13 gadu vecumā, tā ka ģenētika noteikti nav vainojama. Veterinārārstiem ir aizdomas, ka vainojama kāda indīga viela, kas arī varot izraisīt šādas sekas.

Saslimušos suņus vieno barība

Mediķu uzmanības centrā nokļuvis dzīvnieku barības ražotājs – Tukuma straume. Veterinārmedicīnas studenti, aptaujājot saimniekus, noskaidrojuši, ka 93% saslimušo suņu ēdināti ar sauso barību, 82% – tieši ar “Dogo” 79% – attārpoti, 71% – vakcinēti. “Joprojām tiek anketēti gan veterinārārsti, gan suņu īpašnieki, kuriem nācies saskarties ar šo kaiti. Izteiktam vairākumam gadījumu ir viena kopīga iezīme – dzīvnieks barots ar “Dogo”, kas, manuprāt, ir vērā ņemams faktors un pavisam noteikti jāizmeklē,” apgalvo Konopore.

Pārtikas un veterinārais dienests šogad vien uzņēmumā veicis septiņas pārbaudes, tostarp vienu padziļinātu. Produkti atbilst Eiropas Savienības normām, vairumā gadījumu rādītāji ir krietni labāki. Tomēr Konopore ir kritiska: “Tika izpētīts tikai viens pārtikas paraugs. Atzīstu, ka paraugs bija izraudzīts un sagatavots objektīvi, taču, manuprāt, ar to izmeklēšanas darbi nevar apstāties. Tik nopietnai problēmai nepieciešama daudz skrupulozāka pieeja – es ieteiktu PVD turpināt pārbaudes, laika gaitā pārbaudot vairākus paraugus.”

Vai konkurentu sazvērestība?

“Tukuma straume” savu godu cītīgi aizstāv. Uzņēmuma kvalitātes eksperte Sandra Kūla uzsver, ka “Dogo” ražošanā ievēroti visaugstākie standarti, rādītāji vienmēr ir atbilduši noteiktajām normām, ko apliecina arī Pārtikas un veterinārā dienesta slēdziens. “Dogo suņu barība tirgū mir teju astoņus gadus, turklāt “Tukuma straume” ir viena no modernākajām un lielākajām šāda veida ražotnēm Baltijā. Attīstībā esam ieguldījuši vairāk nekā piecus miljonus eiro, lai pilnībā automatizētu ražošanu un izslēgtu jebkādas kļūdas iespējas. Gatavo produkciju sūtām pārbaudīt uz ārējām laboratorijām, piemēram, BIOR (Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts). Šobrīd “Dogo” ikdienā ēd vairāk nekā 33 000 suņu,” stāsta Kūla.

Uz regulārām pārbaudēm katru ceturksni ierodas PVD pārstāvji, un līdz šim problēmas neesot konstatētas. “Iespējams, ka mūsu straujā izaugsme kādam konkurentam var nepatikt,” uzskata Kūla.

Veseli suņi ir uzņēmuma interesēs

Jānorāda, ka šī slimība nav jaunums – gan Polijā, gan citās valstīs konstatēti saslimšanas gadījumi. Kā atzīts 20 zinātnieku pētījumā šai slimībai ir sakars ar iedzimtību, ne ar pārtiku un parasti jāveic visai plaša diagnostika, lai noteiktu patiesos cēloņus. Pārsteidz šāda atsevišķu Latvijas veterinārārstu nekompetence, vēl jo vairāk mēģinājumi to saistīt ar mūsu zīmolu. Arī mēs sazinājāmies ar Latvijas Vetārstu biedrību, lai palīdzētu, diemžēl konstatējām, ka nav šo gadījumu vienota reģistra, tādēļ objektīva situācijas analīze pagaidām nav iespējama. Mums ir svarīga suņu veselība, tādēļ, protams, iespēju robežās esam gatavi palīdzēt.

Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock.com