foto: Roberts Eleksis
Notiks gadskārtējā LU Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena
Tava izglītība
2022. gada 27. aprīlis, 13:33

Notiks gadskārtējā LU Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena

Jauns.lv

Latvijas Universitātes (LU) Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienā pulcēsies Latvijas lielākās universitātes studenti, absolventi, zinātnieki un pētnieki, iepazīstinot ar jaunākajiem atklājumiem un sasniegumiem. Tehnoloģiju diena šogad norisināsies 20. maijā. Viesus un dalībniekus sagaida dažādi pārsteigumi – diskusijas, ideju cīņas laboratorijā, interaktīvi elementi un animēts avatārs, kā arī koncerts vakara daļā. Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas šī gada vadmotīvs “Zinātne bez robežām” simboliski atspoguļo zinātnes universitātes vērtības un mērķus.

“Zinātni un tehnoloģiju attīstību neierobežo ne laiks, ne telpa – tās stāv pāri ģeogrāfiskām, nozaru un prāta robežām. Zinātnei nav ierobežojumu nedz vertikālā, nedz horizontālā attīstībā, sasniegumi ir atkarīgi tikai no drosmes un atvērtības. Neviena nozare nevar iztikt bez tehnoloģijām un inovācijām, bet Latvijas Universitātes virsuzdevums ir ne vien sniegt akadēmiskas zināšanas studentiem un jaunajiem pētniekiem, bet arī iedrošināt jaunos censoņus sapņot un īstenot savas vispārdrošākās idejas. Inovāciju grantu projekta ietvaros studentiem vairāk nekā trīs gadu garumā ir bijusi iespēja radīt inovācijas, kas sekmē dzīves kvalitātes izaugsmi Latvijā un pasaulē,” Tehnoloģiju dienas idejisko konceptu iezīmē profesore Signe Bāliņa, LU Inovāciju centra LUMIC vadītāja.

LU un citu augstskolu studenti aicināti piedalīties Jauno tehnoloģiju dienas Ideju laboratorijā, kurā divu dienu garumā, 19. un 20. maijā, varēs ģenerēt un izstrādāt idejas universitātes attīstībai. Ideju laboratorijas dalībniekiem, strādājot komandās, būs lieliska iespēja piedāvāt savas idejas, kā ieinteresēt jauniešus par zinātni, radīt datos un pētniecībā balstītus risinājumus studentu, mācībspēku un pētnieku ikdienas uzlabošanai. Gala prezentācijas vērtēs kompetenta žūrija, atzinīgi novērtētie dalībnieki saņems motivējošu stipendiju idejas tālākai attīstībai, kā arī visi dalībnieki saņems veicinošās balvas. Kopējais stipendiju fonds ir 3000 eiro. Ideju laboratorijai iespējams pieteikties līdz 6.maijam šeit.

Savukārt Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas Zināšanu agorā 20. maijā pulcēsies LU studenti un inovāciju entuziasti, iepazīstinot ar jaunākajiem atklājumiem un sasniegumiem. Interesenti aicināti izmantot iespēju dalīties ar savu pētījumu atziņām vairākos tēmu blokos, pētījumu stāsta veidošanai izmantojot četras stihijas – gaisu, uguni, ūdeni un zemi, tādejādi veidojot mazliet neierastu skatu uz plašo pētījumu tēmu un jomu loku. Iesniedzot savus darbus, kā arī prezentējot tos, kompetentā žūrija noteiks balvas – vienreizējo stipendiju, ko varēs izmantot savai pētniecībai. Konkursā tiks vērtēta: pētījuma novitāte, inovācija un ilgtspējība. Zināšanu agorai dalībnieki var reģistrēties līdz 10. maijam šeit.

Tāpat pasākumā paredzēta Pasaules kartes projekcijas prezentēšana ar atzīmētiem punktiem, kuros savu nospiedumu atstājuši LU absolventi un zinātnieki. Atklāšanas pasākumu un diskusijas vadīs komiķis, improvizators un raidījumu vadītājs Jānis Skutelis, kurš nekautrēsies atzīties nezināšanā un uzdos zinātniekiem arī tiešus jautājumus.

foto: Roberts Eleksis

Klātesošos sagaida sarunas ar iedvesmas personām un starptautisku atzinību guvušiem LU absolventiem, veiksmes stāsti par tehnoloģiju izmantošanu un atklājumiem. Ar iedvesmas runām uzstāsies: Renāte Strazdiņa, Microsoft Digitālo konsultāciju vadītāja Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, klientu transformācijai un inovācijām Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā; Rūta Dimanta, labdarības organizācijas Ziedot.lv izveidotāja un vadītāja, kā arī Elmārs Pļaviņš, NBS vecākais eksperts starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos.

Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar trīs gadu sasniegumiem inovācijās, atbalstu start-up uzņēmumu radīšanā un zinātnes sadarbības veicināšanā. Tehnoloģiju dienā tiks izceltas izcilības gan studentu, gan doktorantu, gan arī pētnieku vidū. Kristīne Irtiševa, LU inkubatora komanda “Humico” pārstāve, iepazīstinās ar efektīvu, videi draudzīgu augsnes uzlabošanas metodi, kuras ietvaros izstrādāta kūdras pārstrādes tehnoloģija jaunu inovatīvu produktu iegūšanai. Natālija Jermolajeva pastāstīs par pašas izstrādātu stāju koriģējošu t-kreklu. Savukārt Elizabete Grinblate, LU studentu zinātniskās konferences “INITIUM” dalībniece, prezentēs referātu par sarežģīta kultūrvēsturiskā mantojuma digitalizāciju. Klātesošos un tiešsaistes skatītājus uzrunās arī LU absolventi – starptautisku zīmolu īpašnieki, iepazīstinot ar personīgo ceļu līdz biznesa veiksmes stāstiem.

Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas intelektuālā virsotne tiks sasniegta trīs rektoru diskusijā, kurā par pētniecību un zinātni, to lomu sabiedrībā šodien un turpmāk, LU attīstības perspektīvām un vektoriem diskutēs universitātes rektori – prof. Indriķis Muižnieks, prof. Mārcis Auziņš un prof. Ivars Lācis. Rektoru diskusiju vadīs prof. Signe Bāliņa.

Savukārt vakara noslēgumā pasākuma apmeklētājiem koncertā uzstāsies dziedātājs Daumants Kalniņš ar  mūziķiem, bet pēcāk deju ritmus atskaņos Radio NABA.

“Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienu mērķis ir parādīt jaunākos atklājumus tehnoloģijās un zinātnē aizraujošā, visiem saprotamā veidā, tādējādi veicinot sabiedrības izpratni un interesi par studijām, pētniecību un inovācijām, kā arī stiprinātu mūsos pārliecību, ka zinātne mūsdienās ir atvērta, pievilcīga un perspektīva. Ticu, ka pasākuma dienā ikviens varēs smelties iedvesmu, uzzināt ko jaunu un atrast sev interesējošu aktivitāti,” uzsver prof. Signe Bāliņa.

Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena projekta “Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem” ietvaros norisināsies jau ceturto reizi. Pasākumam būs iespēja sekot līdzi klātienē (LU Akadēmiskajā centrā – Zinātņu mājā, Rīgā, Jelgavas ielā 3)  un tiešsaistē. Plašāk par pasākuma programmu un aktivitātēm uzzini: www.tehnologijudiena.lu.lv

Pasākums tiek organizēts ar ERAF līdzfinansētā projekta Nr. 1.1.1.3/18/A/007 “Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem” atbalstu.