Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Valda Zemgare, tagad Baumane, bijusi arī laba portretiste. (Foto: Facebook)

Atsaukusies noslēpumaino Lienes ielas šķūnīšos atrasto zīmējumu autore

Kultūra
22. jūlijā 06:50 2021. gada 22. jūlijā 06:50
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Pēc publikācijas Jauns.lv par kādā Rīgas, Lienes ielas 7, šķūnītī atrastajiem apmēram 60 gadus veciem "pazudušās" Valdas Zemgares zīmējumiem, atradusies to autore. Izrādās, ka viņa reiz bijusi šīs mājas īrniece, mainījusi uzvārdu un ēkas īpašnieks pat nenojauta, ka viņa ir izsmalcināta māksliniece, kura savus darbus, pārceļoties uz jaunu dzīvokli, pametusi iepriekšējā dzīvesvietā. Nākamnedēļ viņa atkal atgūs savus jaunības dienas darbus.

Jauns.lv jau rakstīja, ka Lienes ielas 7 ēkas īpašnieks Jānis Auza meklēja pirms vairākiem gadiem atrasto mākslas darbu autori: „Savulaik šo namu ieguvu savā īpašumā, kad lielākoties tajā vēl dzīvoja īrnieki no padomju laikiem. Tad viņi pārcēlās uz citiem dzīvokļiem, atstājot daudz vecu mantu. Vienā pamestā šķūnītī atradu šos zīmējumus, kurus bija žēl izmest, tos noglabāju. Tagad, pārkrāmējot vecās mantas, tos atkal „uzraku”, un intereses pēc nolēmu sameklēt autori. Tas ir nesavtīgs pasākums, jo tagad ģimenei būtu prieks iegūt šādu materiālu, mazbērniem būtu interesanti, piemēram, iegūt savas vecmāmiņas zīmējumus.”

Mākslinieces meklējumos iesaistījās arī Silvija Ābele, kura „Facebook” ierakstīja: „Šie ir ļoti apdāvinātas, jaunas meitenes zīmējumi. Lūkosim, kur stāsts mūs aizvedīs. Lūgums atsaukties pašu zīmējumu autori.”

Nu, izlasot rakstu Jauns.lv, autore atsaukusies. 

Viņa dzīves gaitā bija mainījusi uzvārdu, un tādēļ Jānis Auza pat nenojauta, ka viņa namā dzīvoja kādreiz talantīgā mākslas skolas audzēkne. Viņš Jauns.lv pastāstīja: „Viņa bija īrniece, un es pat nenojautu, ka viņa ir šo zīmējumu autore. Mēs par to nerunājām. Tagad, nākamās nedēļas nogalē, esmu nolēmis viņai zīmējumus atgriezt.”

Silvija Ābele Jauns.lv komentāros ierakstījusi: „Ziņoju, ka stāstam ir laimīgas beigas - zīmējumu autore Valda Baumane ir pieteikusies zīmējumu glabātājam, izlasot Jauns.lv rakstu „Kultūras detektīvs: meklē gadu desmitiem senu, Lienes ielas šķūnītī atrastu zīmējumu autori”.

Būs abpusēji priecīga tikšanās - zīmējumu autorei atdodot viņas apmēram 60 gadus vecos zīmējumus un glezniņas. Paliek vēl daudz jautājumu - tai skaitā par viņas tēva likteni. Par to un daudz ko citu varēsim ziņot pēc tikšanās ar Baumanes kundzi. Paldies un vēlreiz paldies visiem, kas dalījās, komentēja, rakstīja un juta līdzi. Katrs informācijas krikumiņš veda mūs tuvāk stāsta laimīgām beigām.”

Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolas 7. klases skolnieces Valdas Zemgares akvarelis 1957. gada 31. janvāra laikrakstā „Pionieris”. (Foto: periodika.lv)

Jauns.lv turpinās stāstu par Lienes ielas šķūnītī atrasto zīmējumu likteni, kā tie pēc daudziem gadiem atkal atgriezās tās autores rokās. Pagaidām vienīgā publiski atrastā norāde par Valdas Zemagares radošo darbību ir publikācija 1957. gada 31. janvāra laikrakstā „Pionieris”, kur publicēti Latvijas skolēnu tēlotājmākslas izstādes labākie darbi, tostarp arī Rīgas Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolas 7. klases skolnieces Valdas Zemgares akvarelis.

Saistītās ziņas

Kultūras detektīvs: meklē gadu desmitiem senu, Lienes ielas šķūnītī atrastu zīmējumu autori 6
Apgāds "Neputns" sāk jaunu grāmatu sēriju bērniem "Mākslas detektīvi"
Aicina uz "rozentāļu" diplomdarbu izstādi Mākslas akadēmijā

Citi šobrīd lasa

FOTO: Ostapenko un Čavars iesoļo olimpiskajā stadionā. Tokijas Olimpiskās spēles ir atklātas 2
Vai Tokijā solīja lietu? Mūsu sportistu tērpi soctīklu lietotājiem nepaliek nepamanīti
FOTO: ļaudis līksmo "Pieci.lv" dārza svētkos
Tēmas: Māksla, kultūra
Pievienot komentāru

"Купальник вас страшнит": пляжные фото певицы Ханны высмеяли подписчики 1

Скандал с Zivert: певица взяла гонорар за концерт в Турции, но от выступления отказалась