Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Līdz šim lielākais karstums, kas Rīgā reģistrēts jūnija mēnesī, ir +34 grādi. (Foto: Evija Trifanova/LETA)

Sinoptiķi saistībā ar ekstremālo karstumu nākamnedēļ gatavi izsludināt sarkano brīdinājumu 1

Sabiedrība
18. jūnijā 08:48 2021. gada 18. jūnijā 08:48
  Jauns.lv / LETA
Pastāv liela iespēja, ka nākamās nedēļas sākumā Latvijā būs spēkā sarkanais - augstākā līmeņa - brīdinājums par ekstremāli stipru karstumu, ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Patlaban spēkā dzeltenais brīdinājums par stipru karstumu, no svētdienas izsludināts oranžais brīdinājums par ļoti stipru karstumu līdz +32 grādiem. Oranžā brīdinājuma aizstāšana ar sarkano nākamnedēļ iespējama ne tikai tādēļ, ka termometra stabiņš var pakāpties vēl augstāk, bet arī svelmes ilguma un paaugstināta gaisa mitruma dēļ. Turklāt arī naktis kļūs tveicīgākas, nedodot iespēju pienācīgi atdzesēt mājokļus.

Kritērijs, lai izsludinātu sarkanā līmeņa brīdinājumu par karstumu, ir maksimālā gaisa temperatūra +32 grādi vai vairāk vismaz divas dienas pēc kārtas. Augstākā līmeņa brīdinājums tveices dēļ tiek izplatīts arī tad, ja vismaz divas naktis pēc kārtas temperatūra nenoslīd zem +20 grādiem.

Naktis, kad minimālā gaisa temperatūra ir +20 vai vairāk grādu, tiek dēvētas par tropiskām. Tās visbiežāk vērojamas karstuma viļņos Rīgā, retāk arī citās pilsētas un piekrastē.

Galvaspilsētā šobrīd tiek prognozētas vismaz četras tropiskās naktis pēc kārtas, sākot ar nakti uz svētdienu. Pēcpusdienās Rīgā prognozēta svelme līdz +32 grādiem, bet pastāv iespēja, ka termometra stabiņš pakāpsies vēl augstāk.

Līdz šim lielākais karstums, kas Rīgā reģistrēts jūnija mēnesī, ir +34 grādi. Tik augsta gaisa temperatūra starptautiskajā lidostā "Rīga" bija arī 2019.gada 13.jūnijā, un tā ir lielākā svelme Latvijā pēdējos divos gados.

Visas Latvijas karstuma rekords vasaras pirmajā mēnesī ir +34,6 grādi 1973.gada 28.jūnijā Mērsragā. Pastāv iespēja, ka nākamnedēļ šis rekords tiks pārspēts.

Saskaņā ar jaunāko "Global Forecast System" prognozi tveice virs +30 grādiem Latvijā saglabāsies arī Jāņos - gan 23., gan 24.jūnijā. Svētkos prognozētas pērkona lietusgāzes, ar lielāku varbūtību valsts rietumu un centrālajā daļā. Pērkona negaiss vietām var atnest ne tikai intensīvu lietu, bet arī krusu un vētru.

Saistītās ziņas

Latvijā ir sācies svelmains karstums. Praktisku padomu apkopojums, ko darīt un ko nedarīt karstā laikā
Latvijā sāksies karstuma vilnis, izsludināts dzeltenais brīdinājums 3
Nākamnedēļ Latvijā gaidāms +32 grādu karstums un tropiskās naktis; tveici sola arī Jāņos

Atbilstoši pašreizējai prognozei minimālā gaisa temperatūra Jāņu naktī būs +16..+20 grādi Kurzemē un +18..+22 grādi pārējā valstī. Tātad arī Jāņu nakts daudzviet Latvijā, iespējams, būs tropiski silta. Svētki kopumā var kļūt par karstākajiem meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

Citi šobrīd lasa

Ģimene nespēja valdīt smieklus, kad garāmbraucošā automašīnā pamanīja vēja rotaļas suņa purnā
Neretnieks ar zirgu "Valour" iekļūst konkūra sacensību finālā
Mūžībā devies kino un video operators Uldis Millers
Pievienot komentāru

От любви до ненависти один шаг! Звезды, которые разорвали дружбу 1

43-летняя Толкалина порезвилась на пляже в пикантном виде, перед которым не устоит ни один турист