foto: Publicitātes
Kā sagatavoties, lai iestātos pasaules labākajās universitātēs
Tava izglītība
2021. gada 26. aprīlis, 07:00

Kā sagatavoties, lai iestātos pasaules labākajās universitātēs

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Nav viena veida, kā iestāties pasaules vadošajās universitātēs. Nav nozīmes, vai skatāties uz G9 Ķīnā, Efeju līgu ASV vai Russell Group Lielbritānijā. Augstākā līmeņa un elitārās universitātes saņem ārkārtīgi daudz pieteikumu, bet uzņemšanas īpatsvars bieži vien svārstās no 5 līdz 10% vai pat mazāk, stāsta Exupery International School (Latvia) pamatskolas un vidusskolas vadītājs Naidžels Skofīlds.

Ir skaidrs, ka, piesakoties augstskolā, jāpierāda sava mērķtiecība un spēja sasniegt augstāko novērtējumu. Kad students plāno iesniegt pieteikumu pasaules vadošajās universitātēs, viņam jāatceras, ka jābūt izcilam kandidātam ar nevainojamu akadēmisko sniegumu. Jāsaglabā līdzsvara izjūta, realitātes sajūta, jo konkurence ir ļoti asa.

Jautājums: kas ir tas, ar ko jūs izceļaties? Atbilde: tas ir kaut kas vairāk nekā tikai atzīmes

Veiksmīga iestāšanās universitātē ir ilgs process, un pieteikumi bieži vien tiek nosūtīti vairāk nekā gadu pirms studiju sākuma. Lai paaugstinātu bērna iespējas iestāties universitātē, ir svarīgi rīkoties organizēti. Ir vērts sākt sagatavošanās darbus jau dažus gadus iepriekš, kopā ar skolēnu, vecākiem un skolu, un varianti ir vairāki: disciplīnas apguve, prakse, brīvprātīgais darbs vai citas praktiskās pieredzes gūšana, prasmju un individuālās izaugsmes virziena attīstīšana, lai uzzinātu vairāk par sevi, perspektīvām, kultūru un ētiku. Šā iemesla dēļ mūsu skolā sagatavošanās periods augstskolai ilgst četrus gadus un ietver ieteikumus studentiem, ar kuriem labprāt padalīsimies šajā rakstā.

Veiciet izpēti

Nav divu vienādu augstskolu – to akadēmiskās programmas var būt līdzīgas vai unikālas. Tāpat nav nevienas augstskolas, kas būtu labākā visos priekšmetos. Studentu dzīves pieredze atšķiras ne tikai studentu pilsētiņās, bet arī dažādās augstskolās atkarībā no tā, vai tā atrodas mazākā vai lielākā pilsētā. Ja iespējams un situācija pasaulē ļauj, apmeklējiet piecus potenciālos variantus, apskatiet pilsētiņas dzīvi, parunājiet ar absolventiem un uzziniet studentu domas, vērtējot gan no akadēmiskā, gan neakadēmiskā skatupunkta. Viens panākumu rādītājs ir atzīmes, otrs – laime un apmierinātība. Šie ir divi vissvarīgākie aspekti – laimes līmenis, īstenojot mērķus, rada ilgtermiņa panākumus karjerā.

Izvēlieties sev piemērotu fakultāti, jo tajā plānojat studēt vismaz trīs gadus. Ja vēlaties studēt animāciju, jums vajadzētu apsvērt studijas Ringling ASV, Sheridan Kanādā vai Pekinas kinoakadēmijā. Ja interesējaties par kriminālistikas datorzinātnēm, vērts apsvērt iespēju studēt Džordža Vašingtona Universitātē, ja interesē mākslīgā intelekta zinību apgūšana – Kārnegija un Melona Universitātē. Ja interesē aeronautika, tad piemērota būs Londonas Impērijas koledža vai Kalifornijas Tehnoloģiju institūts ASV.

Exupery International School iesaka skolēniem, ja tas ir iespējams, atrast kontaktus un sazināties ar konkrētās augstskolas absolventiem vai parunāties ar absolventu vecākiem no dažādām universitātēm, kurās abiturients vēlas iestāties.

foto: Publicitātes

Uzziniet, kādas ir prasības, un esiet sagatavojies

Abiturientam jāpārliecinās, ka viņš pilnībā pārzina uzņemšanas prasības katrā no vēlamajām universitātēm: vai tajā notiek oficiāla intervija, vai nepieciešams darbu portfolio, vai ir iestājeksāmeni.

Ja plānojat iestāties universitātē, kurā studēsiet mākslu, būs jāiesniedz darbu portfolio; ja vēlāties studēt matemātiku Oksfordā, gaidāms STEP (STEP – Sixth Term Examination Paper – sestā semestra eksāmena darbs). Ir svarīgi zināt, vai jūsu pašreizējais studiju kurss ir akreditēts un kādas ir prasības, lai saņemtu atzīmes.

Lai gūtu panākumus, topošajiem studentiem ir jāpierāda izpratne par izvēlēto universitāti un specialitāti. Pārdomāti izveidots pieteikums pamato interesi, kāpēc tieši šī koledža, kāpēc šāda izvēle un kādu iemeslu dēļ šī vieta ir jūsu izvēles augšgalā.

Vienmēr pareizs būs vecais teiciens: “Prakse, prakse un vēlreiz prakse.” Gatavojieties jebkuram koledžas iestājpārbaudījumam. Tas palīdzēs nomierināt nervus un nostiprināt pašapziņu. Aptaujājiet pēc iespējas vairāk cilvēku. Tas ir ļoti svarīgi, iesniedzot pieteikumu izcilās koledžās, jo viens no nozīmīgākajiem pieteikšanās procesa posmiem ir intervija. Mūsu skolā atbalsts studentiem, gatavojoties eksāmeniem vai intervijām, ir neatņemama sastāvdaļa programmā, kas paredzēta, lai sagatavotu studentu universitātei.

Tas ir īpaši svarīgi tiem, kuri vēlas studēt ārvalstīs un, iespējams, pirmo reizi atrodas tik tālu no mājām, dzīvo citā valstī ar pilnīgi atšķirīgu kultūru, tāpēc viņiem vairāk nekā citiem vajadzētu būt pārliecinātiem par savu izvēli. Diemžēl, pat sākotnēji gūstot panākumus, “izkritušo” ārvalstu studentu skaits mēdz būt augsts.

Sava 3D versija

Viss sākas ar sākotnējo pieteikumu, kas ļauj parādīt savu būtību. Tas jāveido īpaši izvēlētajai augstskolai un kursam, kurā cilvēks vēlas studēt. Parādiet sevi un savus sasniegumus klasē un ārpus tās – pieteikumam jāpievieno arī labas rekomendācijas. Mūsu mācībspēki lieliski pazīst savus skolēnus, pārzina viņu stiprās puses un rakstura īpašības, prasmes un spējas gūt panākumus. Tas ļauj sniegt plašus komentārus rekomendācijas vēstulēs un patiesi personalizē katru pieteikumu.

Ideālajam rakstveida pieteikumam jāizklausās tā, lai lasītājam rastos dzīvs priekšstats par jums. Tajā jāapraksta projekti, kuros esat piedalījies, iniciatīvas, demonstrētās līdera prasmes, radošā domāšana, kā arī tas, kā personīgo grūtību pārvarēšana ir veicinājusi jūsu izaugsmi.

Lai pieteikums radītu spilgtu iespaidu, tam jābūt personīgam “pieskārienam”, tāpēc, ja to kāds iesniegs jūsu vārdā, intervijā tas būs uzreiz pamanāms. Sarunā ar Oksfordas Universitātes uzņemšanas komisijas locekli uzzināju, ka ir pilnīgi acīmredzams, ja students pats nav rakstījis pieteikumu. Veiksmīgi kandidāti ir tie, kuri spēj un parāda sevi intervijā. Kāpēc vēlaties tieši tur mācīties? Parādiet, ka patiesi interesējaties par šo kursu, un kā varat pārstāvēt augstskolas vārdu un reputāciju. Parādiet intervētājam, kāds būs jūsu potenciālais ieguldījums studentu dzīvē.

Katrs cilvēks ir unikāls. Šī atšķirība izpaužas kā papildu aktivitātes ārpus ikdienas mācībām un ārpusstundu aktivitātes. Ko esat darījis, lai padziļinātu savas skolā gūtās zināšanas vai prasmes ārpus izglītības programmas, un kā tas ir ietekmējis jūsu izaugsmi un attīstību?

Veiksmīgi kandidāti var pastāstīt par to, kā viņi vairākus gadus izmantojuši brīvo laiku vai atvaļinājumu. Ko esat darījis pēdējo 2 – 3 gadu laikā? Vai esat stažējies, kļuvis par autoru, kura publikācijas atrodamas akadēmiskajos žurnālos, papildu studējis izvēlēto jomu, nodrošinājis bēgļiem pamata medicīnisko palīdzību, saņēmis ABRSM mūzikas instrumenta diplomu, nodarbojies ar kādu sporta veidu valsts līmenī, piedalījies starptautiskās olimpiādēs vai bijis daļa no komandas čempionātos? EIS mācību programma radīta īpaši tam, lai veicinātu individuālu izaugsmi un attīstību, kā arī radītu iespēju iegūt saturīgas mācīšanās pieredzi un uzlabotu skolēnu līderu prasmes. Tā ir liela priekšrocība uzņemšanas laikā.

foto: Publicitātes

Mieru, tikai mieru

Lai gūtu panākumus, jums ir jāriskē, jācenšas un jāuzņemas atbildība. Tomēr gadās, ka, neraugoties uz vēlmi iestāties konkrētā universitātē un iepriekš labi sagatavojoties, X dienā nekas no tā vairs nedarbojas. Visiem ir bijušas veiksmīgas un neveiksmīgas intervijas. Dažreiz ir grūti pateikt, kāpēc tā ir noticis, taču tas jāpieņem kā pašsaprotams. 95% pretendentu pirmajā reizē negūst panākumus. Esmu redzējis, kā izcili studenti neiegūst vietu, esmu redzējis šokētus skolotājus un klasesbiedrus. Mums nav burvju formulas vai kristāla bumbas.

Izveidojiet plānu B

Nosūtiet savu portfolio arī citām augstskolām un izpētiet alternatīvas. Oksfordas, Kembridžas, LSE, UCL, Hārvarda, Stenforda, Jeila universitāšu juridiskajām fakultātēm ir augsti reitingi. Tomēr ir pieejami arī citi labi varianti, piemēram, Russell Group, kā arī Mančestra, Glāzgova vai Notingema. Jūs iegūsiet vienlīdz pilnvērtīgu un bagātīgu izglītību, izvēloties otro variantu, un būsiet laimīgi gan mācībās, gan augstskolas dzīvē, bet Exupery International School palīdzēs jums sasniegt mērķus!

Raksts tapis sadarbībā ar Exupery International School

Jaunā iela 8, Piņķi, Babītes pagasts, LV-2107, Latvija
Tālrunis: +371 26 62 23 33
E-pasts: info@exupery.lv