Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

VIDEO: Teju 100 metrus augstajā Jēkaba katedrāles tornī uzceļ apzeltītu gaili 1

Sabiedrība
27. maijā 14:52 2020. gada 27. maijā 14:52
  Jauns.lv
Šorīt, svinīgā ceremonijā, kurā piedalījās arī ministru prezidents Krišjānis Kariņš, kultūras ministrs Nauris Puntulis un Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles 91,6 metrus augstajā torņa smailē tika uzcelts nesen restaurētais gailis.

Ministru prezidents, kultūras ministrs, arhibīskaps, kā arī restauratoru firmas AS “Būvuzņēmums Restaurators” valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs žurnālistu klātbūtnē teica īsas uzrunas, pēc kā, ievērojot būvniecības tradīciju, speciālā kapsulā tika ievietoti vēstījumi nākamajām paaudzēm no Baznīcas, Latvijas valdības un restauratoriem.

Runājot par pašu katedrāles gaili – to atpakaļ torņa smailē iepriekš cēla pirms 38 gadiem.

Katedrāles gaili restaurē leģendārs kalējs

“Kaut arī gaiļa pacelšana tornī noslēdz nozīmīgu posmu Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles atjaunošanā – un mēs esam pateicīgi gan Latvijas valdībai, gan Rīgas domei par līdzšinējo ieguldījumu –, tomēr šie nebūt nav visi darbi, kas vēl jāpaveic, lai savestu baznīcu kārtībā līdz katedrāles astoņsimtgadei, ko varēsim atzīmēt 2025. gadā,” vēl iepriekš pauda Zbigņevs Stankevičs, uzsverot, ka Baznīcu gaida liels izaicinājums, lai šajā sarežģītajā laikā varētu darbus turpināt.

Gaili šī gada 3. aprīlī no torņa nocēla AS “Būvuzņēmums Restaurators” speciālisti, lai uzņēmuma darbnīcās meistari vēsturisko gaili varētu salabot un nozeltīt par jaunu.

Gaiļa labošanas darbus veica leģendārais kalējs Pēters Koroļs, kurš bija arī viens no Rīgas Doma katedrāles gaiļa izgatavotājiem pirms 35 gadiem un tā paša gaiļa atjaunotājiem 2015. gadā, kad Doma gailis tika restaurēts.

Pēc tam, kad kalējs gaiļa bojātās vietas aizpildīja ar alvu un noslīpēja, kā arī veica balansēšanu (jo gailis tomēr pilda arī vēja rādītāja funkciju), tā virsma tika attīrīta, attaukota, nogruntēta, nokrāsota un pārklāta ar speciālu laku – mikstionu, lai pie darba varētu ķerties zeltītājas – restauratore-meistare Inese Ozoliņa un viņas asistente Liena Kasparāne – noklājot virsmu ar zelta lapiņām.

Zeltīšanas darbi AS “Būvuzņēmums Restaurators” darbnīcās tika pabeigti 24. aprīlī, bet kopš 20. maija gailis ir atrodams Jēkaba katedrāles telpās – sānu jomā, kur to var aplūkot un nofotografēt ikviens interesents.

Visai Jēkaba katedrāles gaiļa (izmēri – 118x136 centimetri¬) nozeltīšanai tika izmantoti aptuveni 10 grami zelta lapiņās, kas juvelierizstrādājumu apjoma ziņā ir ekvivalents apmēram diviem standarta laulības gredzeniem.

Pirmā baznīca, kurā sanāca kopā latviešu draudze

“Šī ir ne tikai viena no pirmajām baznīcām, kas tika uzcelta Rīgā. Jēkaba katedrālē sanāca kopā arī pirmā latviešu draudze, tajā ir risinājušies daudzi nozīmīgi notikumi ne tikai katoļiem vai luterāņiem, bet arī visai Latvijas valstij kopumā. Piemēram, Jēkaba katedrālē ir viesojušies divi Romas pāvesti, tajā ir ordinēts pirmais latviešu luterāņu bīskaps Kārlis Irbe. Galu galā – kā būtiska Vecrīgas arhitektoniska dominante tā ir iekļauta arī UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Tādēļ šī vispirms jau ir kultūrvēsturiska celtne, kurai ir valstiski simboliska nozīme, un tāpēc arī mēs par savu pienākumu uzskatām šīs ēkas savešanu kārtībā. Baznīca noteikti darīs visu iespējamo, lai to paveiktu, taču mēs priecāsimies par ikvienu, kurš mums šajā darbā palīdzēs arī turpmāk,” skaidro Zbigņevs Stankevičs, norādot, ka šo ieguldījumu noteikti novērtēs katoļticīgie ne vien Rīgā, bet arīdzan visā valstī.

Arhibīskaps uzsver, ka liela pateicība būtu jāizsaka visiem procesā iesaistītajiem: Latvijas valstij, Rīgas pašvaldībai un privātajiem ziedotājiem, kā arī restauratoriem par ieguldījumiem un to milzīgo darbu, kas paveikts kopš 2017. gada. Šajā laika posmā tika restaurētas dievnama fasādes un vēsturiskais mūris, kā arī logi, slēģi un durvis; veikta jomu jumtu atjaunošana, altārtelpas un katedrāles cokola restaurācija, kā arī kanāla atjaunošana un ārējo inženiertīklu izbūve.

Saistītās ziņas

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles torņa smailē atgriezīsies atjaunotais gailis
Atvērta Jēkaba katedrāles lodē ievietotā kapsula
Katoļu arhibīskapu Stankeviču un viņa sekretāru pie Jēkaba katedrāles sit un kājām spārda bezpajumtnieks 17

Tāpat galvenajam ieejas portālam atjaunots apmetums un krāsojums atbilstoši iepriekš veiktajai arhitektoniski mākslinieciskajai izpētei. Visbeidzot veikti torņa jumta atjaunošanas darbi, vēsturisko pulksteņu restaurācija un katedrāles gaiļa zeltīšana, noslēdzoties vienam no vēsturiskā dievnama atjaunošanas un restaurācijas darbu posmiem.

Īpašu pateicību Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrija izsaka SIA “Storent”, kas uz dievnama restaurācijas darbu veikšanas laiku ir dāvinājusi sastatņu izmantošanu, bez kurām nebūtu iespējama tik vērienīgu atjaunošanas darbu veikšana.

Citi šobrīd lasa

Omulīgi, neķītri un jautri - Jurijs un Svetlana Žigajevi jeb pašmāju trakulīgākais pāris internetā 2
FOTO: pasaules seksīgākā sportiste pēc šīs sezonas pirmajām sacensībām atkal valdzina savus fanus 1
Ieva tehniskajā apskatē saņem neapmierinošu vērtējumu "2" par gaisa atsvaidzinātājiem un mobilā telefona turētāju 1
Pievienot komentāru

Петиция с требованием запретить польскую эротику «365 дней» набрала больше 70 тысяч подписей

Еще не конец: тяжелобольная Заворотнюк продолжает бороться за жизнь