Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kaut arī patentmaksātājs nav PVN maksātājs un viņa izrakstītās kvītis nepiedalās Čeku loterijā, maksājuma dokumentiem jābūt oficiāli reģistrētiem VID. Nevis kā šajā gadījumā – grāmatveikalā nopirkta un aprakstīta veidlapa. (Foto: Aculiecinieka foto)

Darbnīca izsniedz dīvainu čeku, ar kuru nevaru piedalīties loterijā: vai tas ir likumīgi? 4

Sabiedrība
27. maijā 04:08 2020. gada 27. maijā 04:08
 
Elmārs
Barkāns
| "Likums un Taisnība"
"Saņēmu čeku par drēbnieku darbnīcā veikto pakalpojumu. Čeks ir visai dīvains, tajā nav ne PVN maksātāja reģistrācijas, ne kases aparāta numura, ar to nevaru piedalīties Čeku loterijā, kaut gan par pakalpojumu samaksāju 18 eiro. Kad jautāju, kāpēc tāds dīvains dokuments, šuvēja atbildēja, ka pakalpojuma sniedzējs ir patenta maksātājs un cita veida čeku neesot. Pie ieejas ir uzraksts – SIA "Mana darbnīca". Kā SIA var būt patenta maksātājs?" jautā "Likums un Taisnība" lasītājs Māris.

Atbild Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sabiedrisko attiecību speciāliste:

Apskatot atsūtīto čeku, ir redzams, ka tas nav noformēts pareizi, tāpēc piedalīties Čeku loterijā ar to nevar. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 96 Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība 38. punktā noteiktajam, nodokļu maksātājam jānodrošina darījuma un par to saņemtās samaksas reģistrēšana kases aparātā, norādot visus noteiktos rekvizītus.

Noteikumu 82. punktā ir noteikti gadījumi, kad pēc darījumu partnera pieprasījuma jāizsniedz VID reģistrēta kvīts (izņemot medicīnas nozari, kur VID reģistrētā elektroniskā kvīts jāizsniedz par katru darījumu), 83. punktā – kad jāizsniedz VID reģistrēta biļete, un 84. punktā ir noteikti gadījumi, kad darījumu partnerim jāizsniedz cits attaisnojuma dokuments atbilstoši speciālajos normatīvajos aktos noteiktajam.

Ja komersanta skaidrās naudas ieņēmumi mēnesī nepārsniedz sešas minimālās algas (pašlaik 2580 eiro – Red.), tas var kases aparātu nelietot, bet klientam par darījumu un saņemto samaksu pēc pieprasījuma ir jāizsniedz VID reģistrētā kvīts. Šajā gadījumā dokuments, kuru komersants izsniedzis klientam, neatbilst normatīvo aktu prasībām.

Patenta maksātāju izsniegtie dokumenti var piedalīties čeku loterijā. Bet, šiem dokumentiem, protams, jābūt reģistrētiem VIDā, nevis kā šajā gadījumā, kad dokuments nebija reģistrēts (skatīt - Ministru kabinetea noteikumu nr. 96 Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" 82.1.15. punktu).

Kaut arī patentmaksātājs nav PVN maksātājs un viņa izrakstītās kvītis nepiedalās Čeku loterijā, maksājuma dokumentiem jābūt oficiāli reģistrētiem VID. Nevis kā šajā gadījumā – grāmatveikalā nopirkta un aprakstīta veidlapa. (Foto: Aculiecinieka foto)

Patenta maksātājam ir jādodas uz VID un jāizņem nodokļu dienestā reģistrētas kvītis, nevis kā šajā gadījumā – aiziet uz grāmatveikalu, nopērk kaut kādas veidlapas un tās noformē kā oficiālu dokumentu. Šajā gadījumā Mana darbnīca ir darbojusies nelegāli. VID, veicot uzņēmumu risku analīzi, ņem vērā šādus signālus.

Kas jāzina par patentmaksu

Ministru kabineta noteikumi Nr. 28 Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā, un patentmaksas apmērs nosaka profesiju sarakstu, kurās, gūstot ienākumu, iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas var maksāt patentmaksas veidā.

Patentmaksas maksātājs uzskaita tikai saimnieciskās darbības ieņēmumus, un tie nedrīkst pārsniegt 15 000 eiro gadā. Līdz ar to šāds patenta maksātājs nav PVN maksātājs, un viņa izrakstītie maksājuma dokumenti nepiedalās Čeku loterijā. 

Saistītās ziņas

Pusgada dati par čeku loteriju liecina, ka aktīvākie dalībnieki mīt Rīgā, Pierīgā un Kurzemē
Čeku loterijas statistika atklāj populārākos tirgotājus un uzņēmumu pārkāpumu veidus 1
Kivičs, Area 51, Čeku loterija - ko Latvijas iedzīvotāji šogad visbiežāk meklējuši "Google"

Patentmaksātāji var būt šādu nozaru pārstāvji: ādas un tekstilizstrādājumu amatnieki, apģērbu un apavu izgatavotāji un labotāji; pulksteņu un slēdzeņu labotāji, kalēji, akmeņkaļi un kurpnieki; amatnieki; floristi; fotogrāfi; mājsaimniecības, mājas aprūpes un skaistumkopšanas sniedzēji; skursteņslauķi.

Pantentmaksa Rīgā ir 100 eiro mēnesī, ārpus galvaspilsētas – 50 eiro mēnesī.

Citi šobrīd lasa

Maksājuma mērķis - "Samaksa par seksu"... Banka brīdina, ka joki maksājuma mērķī var radīt nopietnas sekas 14
Mīlas horoskops: zodiaka zīmes, kuras 2020. gada jūlijā sakārtos savu privāto dzīvi
VIDEO: lai šampanietis līst! Mūsu basketbola zvaigzne Jānis Timma ar vērienu nosvin dzimšanas dienu 4
Skatīt visus komentārus

«Моя жизнь очень сильно изменилась»: дочь Заворотнюк высказалась о ситуации с мамой

Герцогиня Меган в суде выдвинула серьезные обвинения против королевской семьи