foto: Mārtiņš Ziders
Ilmārs Rimšēvičs pēc skandāliem “sakrities”?
Ilmārs Rimšēvičs, kopā ar kundzi diriģenti Agitu Ikaunieci-Rimšēviču.
Sabiedrība
2020. gada 27. februāris, 11:41

Ilmārs Rimšēvičs pēc skandāliem “sakrities”?

Jauns.lv

Latvijas Bankas bijušais prezidents Ilmārs Rimšēvičs (54), kopā ar kundzi diriģenti Agitu Ikaunieci-Rimšēviču, apmeklējot Lielo Mūzikas balvu Latvijas Nacionālajā operā un baletā, apkārtējo uzmanību pievērsa ar pārmaiņām izskatā.

foto: Mārtiņš Ziders
Ilmārs Rimšēvičs, kopā ar kundzi diriģenti Agitu Ikaunieci-Rimšēviču.

Koncerta un apbalvošanas ceremonijas apmeklētāji, ieraugot Rimšēviču, sprieda, ka divus gadus ilgais kukuļošanas skandāls un tam sekojošās tiesvedības atstājuši pēdas staltā ekonomista ārienē. Lai gan bijušais Latvijas bankas prezidents pasākumā bija smaidīgs un atstāja dzīvespriecīga cilvēka iespaidu, viņa sejā manāmas noguruma pazīmes un vizuāli viņš izskatījās krietni novājējis, kas visticamāk saistītas ar ilgstošo stresu skandālos, kuri aizsākās tieši pirms diviem gadiem.

foto: Mārtiņš Ziders

Decembra izskaņā Rīgas rajona tiesa Jūrmalā apturēja tiesvedību krimināllietā, kurā Rimšēvičs un uzņēmējs Māris Martinsons apsūdzēti korupcijā. Tiesvedība tika apturēta, lai vērstos ES Tiesā ar pieciem prejudiciāliem jautājumiem, kas saistīti ar Rimšēviča kā ECB padomes locekļa kriminālprocesuālo imunitāti.

Tiesvedība apturēta līdz brīdim, kad tiks saņemts ES Tiesas lēmums.

Krimināllietu, kurā Rimšēvičs un Martinsons apsūdzēti saistībā ar korupciju, Rīgas rajona tiesa sāka skatīt novembrī.

Rimšēvičs apsūdzēts par diviem noziegumiem, proti, kukuļa - apmaksāta atpūtas brauciena - pieņemšanu, kā arī par kukuļa - naudas - pieņemšanu. Tāpat viņš apsūdzēts par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu.

Martinsons apsūdzēts par diviem noziegumiem, proti, kukuļa piedāvājuma atbalstīšanu un kukuļa pieņemšanas atbalstīšanu. Arī viņš apsūdzēts par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu.

Saviesīgais pasākums pēc "Lielo mūzikas balvu 2019" pasniegšanas ceremonijas

"Lielā mūzikas balva 2019" par izcilu sniegumu gada garumā piešķirta Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim (LNSO), savukārt par aizvadītā gada labāko ...

gallery icon
63

Tiesai nodotajā krimināllietā uzsākts process arī pret kādu uzņēmumu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu.

24.maijā prokurore Jirgena pieņēma jaunu lēmumu, kurā grozījusi un papildinājusi apsūdzības Rimšēvičam un Martinsonam, proti, abiem papildus jau esošajām apsūdzībām inkriminēta arī 250 000 eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Ģenerālprokuratūra uzskata, ka Rimšēvičs 250 000 eiro kukuli izmantojis, kāda uzņēmuma vārdā iegādājoties nekustamo īpašumu, kuram Latvijas Bankas prezidents slēpti kļuvis par līdzīpašnieku. Tāpat ir sākts process arī pret šo uzņēmumu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu, jo šīs juridiskās personas interesēs veikta minētā naudas atmazgāšana. Uzņēmuma nosaukumu prokuratūra neatklāj, taču TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš ziņoja, ka papildinātā apsūdzība saistīta ar darījumu, kurā Martinsonam oficiāli piederošais uzņēmums "MM Investīcijas" iegādājies īpašumu Jūrmalā, Baznīcas ielā 2.

Prokurore Jirgena 2018.gada vasarā žurnālistus informēja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu sācis pēc divu šobrīd likvidējamās "Trasta komercbankas" akcionāru iesnieguma. Abi akcionāri lietā figurējot kā kukuļdevēji, taču esot atbrīvoti no kriminālatbildības, jo viņi labprātīgi vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs ar informāciju par šo notikumu.

Jirgena stāstīja, ka viens no akcionāriem vērsies pie Rimšēviča 2010.gadā ar lūgumu palīdzēt jautājumos saistībā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), apmaiņā piedāvājot Rimšēvičam apmaksātu atpūtas braucienu uz Kamčatku. Savukārt 2012.gadā šis akcionārs kopā ar vēl citu atkārtoti vērsies pie Rimšēviča, lūdzot palīdzēt citos jautājumos saistībā ar FKTK. Kā samaksu Rimšēvičs pieprasījis 500 000 eiro, kas tiktu samaksāta divās daļās - viena pirms un viena pēc FKTK lēmuma.

Prokurore uzsvēra, ka pēc 2010.gada vienošanās Rimšēvičs vairākkārtīgi sniedzis konsultācijas "Trasta komercbankas" akcionāram, tādējādi cenšoties ietekmēt FKTK lēmumus. Šāda veida konsultācijas tikušas sniegtas arī pēc 2012.gada vienošanās, taču, lai gan Rimšēvičam izdevies ietekmēt FKTK pieņemt lēmumus, kas šķietami bijuši labvēlīgi "Trasta komercbankai", vienlaicīgi ar tiem pieņemti arī lēmumi, kas bijuši nelabvēlīgi.

Kā vienu no palīdzības veidiem, ko Rimšēvičs sniedzis, prokurore minēja palīdzību atbilžu sagatavošanā uz FKTK uzdotajiem jautājumiem saistībā ar bankas likviditātes un nerezidentu jautājumiem.

Jirgena arī skaidroja, ka Rimšēvičam neizdevās pilnībā paveikt no viņa prasīto, tādēļ tika samaksāta tikai pirmā daļa jeb 250 000 eiro. No prokurores skaidrotā izriet, ka Martinsonam šajā noziedzīgajā nodarījumā bijusi starpnieka loma - viņš saņēmis 10% no kopējās kukuļa summas. Prokurore piebilda, ka kukuļošana veikta skaidrā naudā.

Rimševics un Martinsons līdz šim publiski nolieguši līdzdalību viņiem inkriminētajos noziegumos.