Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pelnutrauks. A/S “M. S. Kuzņecovs” Porcelāna, fajansa un māla izstrādājumu fabrika. 20. gs. 30. gadu otra puse. Rīgas Porcelāna muzeja kolekcija. (Foto: Gvido Kajons)

Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” būs skatāma izstāde “Rīgas porcelāna stāsts”

Runā Rīga
26. februārī 11:36 2020. gada 26. februārī 11:36
  Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
No 2020. gada 6. marta līdz 26. aprīlim Rīgas Kultūras un atpūtas centrā “Imanta” būs skatāma Rīgas Porcelāna muzeja krājuma izstāde “Rīgas porcelāna stāsts”. Rīgas Porcelāna muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 10 tūkstoši porcelāna, fajansa un citu keramisko materiālu priekšmeti, kuri liecina par industrijas vēsturi Rīgā un Latvijā no 19. gs. vidus līdz pat mūsdienām, portālu Jauns.lv informēja Rīgas pašvaldībā.

Kuzņecovu ģimenes fabrika, Jesena dzimtas ražotne, Jakša tirdzniecības nams un ar to saistītā dekorēšanas darbnīca liecina par Rīgas pilsētas industrijas senāko posmu 19. gs. līdz pat Latvijas brīvvalsts laikam. Rīgā – tolaik vienā no Krievijas Impērijas lielākajiem ražošanas centriem – plašam patēriņam sāka ražot un dekorēt sākotnēji tikai fajansa izstrādājumus, taču pakāpeniski ieviesa arī tehnoloģiski sarežģīto un prasīgo porcelāna ražošanas tehnoloģiju. Abu ražotņu – Kuzņecova un Jesena – mantinieces pēc Otrā pasaules kara bija Rīgas Porcelāna fabrika un Rīgas Porcelāna un fajansa fabrika, kuras savukārt vēlāk apvienoja mums zināmajā Rīgas Porcelāna rūpnīcā.

Izstādes “Rīgas Porcelāna stāsts” mērķis ir palūkoties uz porcelāna izstrādājumiem no šo ražotņu perspektīvas un censties izsekot pārmaiņām, kuras skārušas porcelāna ražošanas attīstību Latvijā. Kādi priekšnoteikumi valdījuši Krievijas Impērijas laikā un kā tie mainījušies Latvijas Republikā starpkaru periodā? Kā ražošanas procesus ietekmēja Padomju Savienības kolektīvā un centralizētā tautsaimniecība un kāda situācija bijusi 20. gs. beigās, kad neatkarīgajā Latvijā porcelāna ražošana vairs nenotika industriālos apmēros?

Izstādē “Rīgas Porcelāna stāsts” interesenti varēs apskatīt dažādu tipu fajansa, pusfajansa, porcelāna, pusporcelāna, akmensmasas un māla izstrādājumus, kas pusotra gadsimta laikā ir apmierinājuši ikviena iedzīvotāja sadzīviskās vajadzībās – ir bijuši noderīgi virtuvē, pie svētku galda un īpašos sarīkojumos, mājās un sabiedriskās iestādēs, unikāli un tiražēti masveidā. Skatītājiem būs iespēja novērtēt, kāds vairāk kā 150 gadu garumā dažādajās porcelāna ražotnēs veidojies Rīgas un arī Latvijas porcelāna stāsts – vai uzņēmumiem piemitis savs unikāls stils vai tomēr piedāvājums bijis atkarīgs no vajadzībām un pieprasījuma, kādi priekšmeti mainoties dzīvesveidam zaudējuši savu aktualitāti un kuri savukārt radīti no jauna.

Garšvielu trauks. J. K. Jesena Porcelāna fabrika. 20. gs. 30. gadi. Rīgas Porcelāna muzeja kolekcija. (Foto: Gvido Kajons)

Izstāde “Rīgas porcelāna stāsts” apskatāma no 6. marta līdz 26. aprīlim, katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00, Rīgas Kultūras un atpūtas centra “Imanta” 2. stāva galerijā. Ieeja bez maksas.

Citi šobrīd lasa

“Trako deviņdesmito” kļūdas: tā vietā, lai glābtu VEF un “Banku Baltiju”, ēdām importa konservus 3
Samazinām spiedienu! Augsts asinsspiediens ir ļoti bīstama zīme
"Beidzot visu dienu varu pabūt mājās," - hokejists Kaspars Daugaviņš savā paradīzē bauda ģimenisko idilli
Pievienot komentāru

Брэд Питт и Анджелина Джоли объединились, чтобы устроить Шайло незабываемое 14-летие

Герцогиня Меган обратилась в полицию: она чувствует себя в опасности в новом доме