foto: LETA
Melbārde skaidro, kāpēc kopā ar Zīli nav atbalstījusi Leienas apstiprināšanu EK prezidentes amatā
Eiroparlamenta deputāte Dace Melbārde.
2019. gada 17. jūlijs, 16:52

Melbārde skaidro, kāpēc kopā ar Zīli nav atbalstījusi Leienas apstiprināšanu EK prezidentes amatā

Jauns.lv / LETA

Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) nav atbalstījusi Urzulas fon der Leienas apstiprināšanu Eiropas Komisijas (EK) prezidentes amatā, jo viņa runā paudusi plānus samazinātu mazāko dalībvalstu ietekmi vairākos pašlaik Eiropas Savienības (ES) valstu iekšpolitikas līmenī risināmos jautājumos.

Kā pauda Melbārde, viņu ļoti sarūgtinājusi situācija, ka Leiena mainījusi savu nostāju pēc tikšanās ar viņas un deputāta Roberta Zīles (VL-TB/LNNK) pārstāvēto Eiropas Konservatīvo un reformistu (EKR) grupu. Tikšanās laikā teiktais atšķīries no viņas runas EP sēdē, līdz ar to radies jautājums par viņas kā cilvēka vēstījuma ticamību, skaidroja politiķe. Tāpēc viņa kopā ar Zīli balsojumā par Leienu atturējusies.

EK prezidentes amatā apstiprinātā kandidāte savā runā esot norādījusi, ka atbalsta principu "vairāk Eiropas", kā arī lēmumu pieņemšanu ar kvalificētu vairākumu, kas var skart dalībvalstu iekšpolitiku sociālajā un nodokļu politikas jomā, norādīja Melbārde.

Politiķe skaidroja, ka kvalificētais vairākums nozīmētu, ka lēmumi par minētajām dalībvalstu iekšpolitikas jomām varētu tikt pieņemti, neņemot vērā mazo dalībvalstu, tajā skaitā Latvijas pozīciju. Šāda nostāja Melbārdei un Zīlem nav pieņemama, uzsvēra EP deputāte, minot arī citus jautājumus, kuros politiķi nepiekrīt EK prezidenta amatā apstiprinātās pārstāves paustajam viedoklim. Piemēram, migrācijas politikas jomā Leiena neesot pieminējusi nelegālo imigrāciju un ar to saistīto cilvēku tirdzniecību, pauda Latvijas politiķe.

Urzula fon der Leiena kļūst par Eiropas Komisijas prezidenti

gallery icon
13

Leienas paustais ir pretrunā ar iepriekš tikšanās laikā ar EKR pausto atbalstu subsidaritātes principam, kas nodrošinātu atbilstošas tiesības dalībvalstīm, skaidroja politiķe. Viņa norādīja, ka radies priekšstats, ka EK jaunā vadītāja savu runu veidoja kā matemātisku formulu, lai ieņemtu pietiekoši daudz nostāju, kas ļautu saņemt vairākumu.

Melbārdi šī situācija sarūgtina, jo daudzos punktos Leiena ir pieņemama, arī saistībā ar to, ka viņa ir pirmā sieviete, kura vadīs Eiropas Komisiju, tāpat atbalstāmas ir viņas ambīcijas klimata jautājumos, nostāja par labu Kohēzijas politikai, kas vērsta arī uz atbalstu tādām valstīm kā Latvija, kā arī atbalsts risinājuma panākšanai, lai mazinātu jauniešu bezdarbu.

Politiķe prognozē, ka, ņemot vērā nelielo pārsvaru ar kādu Leiena tika apstiprināta, viņai nebūs viegli īstenot savas politikas ieceres un ka daudz laika būs jāvelta viedokļu skaņošanai caur dažādām politiskajām grupām.

Kā ziņots, EP ar nelielu balsu pārsvaru otrdien apstiprinājis Urzulu fon der Leienu EK prezidenta amatā, paziņojis EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli.

Par Leienu balsojuši 383 no 747 EP deputātiem, 327 balsoja pret, bet 22 atturējās.