Skaudrs liktenis piemeklē jūgendstila ēkas Kalnciema ielā - tās pamestas un izdemolētas
Pārdaugavā, Kalnciema ielā 2a un 2b, atrodas divas izdemolētas pirms 1. Pasaules kara celtas jūgendstila ēkas. Vienā padomju laikā atradās poliklīnika un stomatoloģiskā klīnika, bet otra bija īres nams. Tagad šīs ēkas ir izdemolētas un jau vairākus gadus stāv pamestas, tie pēc būtības ir bīstami grausti.
Pamestās jūgendstila ēkas Kalnciema ielā pārvērtušās par bīstamiem graustiem
Pārdaugavā, Kalnciema ielā 2a un 2b, atrodas divas izdemolētas pirms 1. Pasaules kara celtas jūgendstila ēkas, kurās padomju laikā atradās ...
Pilsētvides pētnieku biedrības pārstāvis Māris Rudzītis portālam Jauns.lv pastāstīja: „Kalnciema ielas 2a ēka būvēta 1912./13. gadā (arhitekts Jānis Alksnis ), kādreizējā poliklīnikas ēka. Šeit atradās 8. bērnu poliklīnika un 2. bērnu stomatoloģijas klīnika. Pati poliklīnikas ēka ir pilnīgi tukša un tai palicis tikai karkass, iekšā vairākos stāvos nav pat grīdas. Pirmo reizi, kad tur bijām, 2009. gadā ēka principā izskatījās precīzi tāpat, pa šo laiku ir nomainījies tikai tas, ka īpašnieki tai iekšā ir iemontējuši koka „skeletu”, kas satur kopā ēkas sienas, kā arī demontētas pāris bīstamās kāpnes. Tomēr ar nožēlu jāatzīst, ka koka konstrukciju pamatā ir metāla skrūves. Daudzas no skrūvēm vandāļi ir pamanījušies noņemt un noskrūvēt vai salauzt. Interesants ir fakts, ka ēka šobrīd kalpo kā vieta mākslai, piemēram, mākslinieks, kura mākslas veids ir dažādi sarkani krēsli, ēkā ir piekarinājis pie jumta garā striķī krēslu, kas karājas pāri visiem stāviem.
Nams Kalnciema ielā 2b būvēta kā īres dzīvokļu ēka un bija apdzīvota vairākus gadus pēc tam, kad tika pamesta poliklīnikas ēka. Ēka celta 1913.gadā (arhitekti Edgars Voldemārs un Eduards Frīzendorfs). Ēka šobrīd ir pilnībā pamesta. Pirmajā stāvā vēl nesen atradās metināšanas instrumentu veikals un vairāki uzņēmumu ofisi ēkas otrajā un trešajā stāvā. Ēkas dzīvokļi ir ļoti dažāda veida, ir gan dzīvokļi, kuros redzams, ka ļoti nesen veikts remonts, gan tādi, kuros ir jūtama padomju Latvijas gaisotne. Diemžēl praktiski viss ir izdemolēts, no sienām izrauti elektrības vadi, kā arī dzīvokļos izsisti logi un durvis, ir redzams, ka dzīvokļos ir dzīvojuši bezpajumtnieki, kaut arī teritorija vēl nesen bija apsargāta.
Vienā no dzīvokļiem uz grīdas mētājas vesela kaudze ar vēstulēm un atklātnēm, dienasgrāmatas, kas acīmredzot ir glabātas gadiem ilgi (dažas datētas ar 1991. gadu). Pēc vēstulēm saprotams, ka tās ir rakstījušas un saņēmušas divas meitenes, iespējams, māsas, kas dzīvojušas tajā dzīvoklī. Ņemot vērā, ka cilvēki tik cītīgi ir krājuši šīs atmiņas, iespējams, kas atgadījies dzīvē un tās tikušas atstātas šeit. Internetā atrodama informācija, ka ēka kā mantojums tika novēlēta slimnīcai, kas to pārdevusi izsolē un firma, kas nopirkusi ēku dažādos veidos centusies īrniekus izlikt no dzīvokļiem, atslēdzot ūdeni un apkuri. Iespējams, dzīvokļu īrnieki, kuri izlikti no dzīvokļiem pat nav spējuši paņemt mantas, jo daudzos citos dzīvokļos arī redzamas dažādas personiskās mantas - trauki, audiokastes, dažādi dokumenti ar personas datiem, kā arī mēbeles. Iespējams, šīs meitenes vēlētos šīs vēstules vismaz fotogrāfiju veidā saglabāt atmiņai, ja tā, mēs varam tās viņām atsūtīt, jo liekas savādi, ka cilvēki gadiem krājuši bērnības atmiņas, bet tagad tās visas ir atstātas likteņa varā. Meitenes, kas rakstījušas saņēmušas vēstules ir Laura un Ilze ( iespējams, māsas)”.
Rīgas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns portālu Jauns.lv informēja, ka „abas būves atrodas Rīgas domes Īpašuma departamenta redzeslokā un ir iekļautas vidi degradējošu būvju sarakstā”. Savukārt Īpašuma departamenta pārstāve Baiba Gailīte teica, ka 11. maijā paredzēta pašvaldības pārstāvju sēde kopā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības pārstāvjiem, kurā lems par šo ēku nākotni. Viņa pieļāva, ka varētu tikt pieņemts lēmums, kas namu īpašniekiem piespiedu kārtā uzliks par pienākumu ēkas sakārtot.