Pirmizrādi piedzīvos Gekas filma "Tēvi tur", kurā parādīti PSRS Gulaga nometnēs izdzīvojušo likteņi
Gekas filmā parādīti PSRS Gulaga nometnēs izdzīvojušo cilvēku likteņi.
Kultūra
2016. gada 27. aprīlis, 19:24

Pirmizrādi piedzīvos Gekas filma "Tēvi tur", kurā parādīti PSRS Gulaga nometnēs izdzīvojušo likteņi

Jauns.lv

Nākamnedēļ, 4.maijā, Latvijas filmu maratonā pirmizrādi piedzīvos Dzintras Gekas jaunākā dokumentālā filma "Tēvi tur", kurā parādīti PSRS Gulaga nometnēs izdzīvojušo likteņi, informēja "Studija SB" pārstāvji.

Dokumentālā filma vēsta par laika posmu no 1940.gada, kad tika okupēta Latvija, līdz 1991.gada barikāžu laikam un mūsdienām.

Agris Šēfers pēc desmit gadu ieslodzījuma atgriezās Latvijā, piedalījās barikādēs, dzīvoja nepabeigtā mājiņā un teica "visu Latvijai, līdz pēdējai asins lāsei, līdz pēdējai sviedru lāsei, visu Latvijai".

Filmā "Tēvi tur" varēs redzēt Astrahaņas cietumu, kurā bija ieslodzīts Mārtiņš Bisters. Vladimiras cietumu, kur vieninieka kamerā daudzus gadus bija ieslodzīts Gunārs Rode, nometnes administrācijai nebija pieņemams viņa pretošanās gars. Kārlis Čika-Grīnerts ieslodzījumā pavadīja 25 gadus, jo viņš sevi par vainīgu neatzina.

Andris Caune, Ojārs Grensbergs, Imants Grāvītis un Jānis Zemtautis pavadījuši daudzus gadus Gulaga nometnēs un izdzīvojuši.

1954.gadā Kazahstanā, Žeskazganā, notika sacelšanās. Sagāja kopā vīriešu un sieviešu nometnes, noturējās 40 dienas. Tanki un šāvēji vairāk nekā 1000 ieslodzītos iznīcināja. Ausma Vērpe sacelšanās laikā iepazinās ar savu nākamo vīru, viņiem palaimējas izdzīvot.

Mūziķa Zigfrīda Muktupāvela sapnis bija atrast tēva brāļa kapavietu tālajā Kazahstānā. Savu vārdu viņš ieguvis par godu tēvocim, kurš Latvijā neatgriezās. Zigfrīds sameklēja māsīcu un kopā devās stepē meklēt pieminekli ar uzrakstu "Zigfrīds Muktupāvels".

1949.gadā notika nākamā deportācija. Ģimenes tika aizvestas uz Sibīriju. Tēvi tika tiesāti, daudzi nokļuva soda nometnēs Vorkutā un Intā. Tagad Skaidrīte Jostmane un Māris Landers brauc uz Vorkutu, lai atrastu tēva kapa vietu.

Filmas režisore un producente ir Dzintra Geka, scenārija autors - Ēriks Lanss, operatori - Aivars Lubānietis un Viktors Grībermans, montāžas un skaņas režisors Armands Zvirbulis. Filmā izmantota Pētera Vaska mūzika.

Jau ziņots, ka, svinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, Nacionālais kino centrs kinoteātrī "Splendid Palace" 4.maijā rīkos tradicionālo Latvijas filmu maratonu, kura laikā vairākas filmas piedzīvos savu pirmizrādi.

Dokumentālās flmas " Kur palika tēvi?" pirmizrāde - video:
LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no video