Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Luterāņi pieprasa baznīcas vadības atkāpšanos

Luterāņi pieprasa baznīcas vadības atkāpšanos

Sabiedrība
2010. gada 18. martā 07:20 2010. gada 18. martā 07:20
 
Latvijas luteriskās baznīcas locekļi atklāti sākuši pieprasīt baznīcas vadības demisiju. Tā luterāņus ievedusi finansiālā bezdibenī, mācītājiem draud bezdarbnieka statuss un draudžu slēgšana.

Pār luterāņu arhibīskapa Jāņa Vanaga galvu savilkušies melni mākoņi. Gan vairāki garīdznieki, gan draudžu locekļi aizvien uzstājīgāk pieprasa baznīcas vadības atkāpšanos.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka februāra beigās Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Virsvalde atzina, ka baznīca nonākusi kritiskā finansiālā situācijā, samazināja budžetu par aptuveni 45%, vairs nespēs nodrošināt mācītāju algu izmaksu no kopējās baznīcas algu izlīdzināšanas fonda, kurā savulaik līdzekļus ieskaitīja gandrīz visas Latvijas draudzes. Tāpat tika paziņots, ka, iespējams, dažiem mācītājiem nāksies reģistrēties bezdarbnieku rindās. Tas nozīmē, ka turpmāk apsīks ne tikai baznīcas aktivitātes, bet var pat draudēt vairāku nelielu draudžu slēgšana.

LELB naudu cerēja iegūt, iztirgojot baznīcas nekustamos īpašumus, bet ekonomiskās krīzes iespaidā tas neizdevās, un LELB palika pie tukšas siles ar iespaidīgām parādsaistībām.

Līdz šim LELB iekšienē runas par baznīcas bankrotu un bīskapu atbildību publiski nenoritēja. Uz āru tika pausts viedoklis, ka LELB viss notiek „svētā glītumā”, tikai baznīcas nelabvēļi, pagāni un ateisti par to izplata nelietīgas baumas.

Tomēr nu baznīcas iekšienē radusies demokrātijas aizmetņi un tiek pieprasīta pat bīskapu atkāpšanās.

Komentārus vairs nedzēš

LTV raidījumā „De facto” LELB Rīgas bīskaps Guntars Dimants pat atļāvās paziņot, ka daļa luterāņu garīdznieku pieprasa LELB augstākās vadības aiziešanu no amatiem.

Jāteic, ka LELB pašlaik vadā arhibīskaps Jānis Vanags un trīs diecēžu bīskapi – Einārs Alpe (Daugavpils), Pāvils Brūvers (Liepāja) un Guntars Dimants (Rīga).

LELB oficiālajā mājaslapā atklāta diskusija „Bīskapu atbildība par situāciju LELB”. Forumā gan netiek minēts, kuriem konkrēti būtu jāatstāj iesildītā vieta LELB Virsvaldē, bet no tekstiem var saprast, ka ierindas luterāņi aizvien konkrētāk pieprasa baznīcas vadības ar arhibīskapu Jāni Vanagu priekšgalā atkāpšanos. Lūk, daži citāti no LELB mājaslapas forumu sadaļas:

* „Esošā LELB finanšu situācija mani nopietni uztrauc. Man rodas pārdomas par to cilvēku atbilstību, kas pieņem lēmumus LELB visaugstākajā līmenī.

Manuprāt, jebkurā laicīgā institūcijā vadība atkāptos pēc tik katastrofāla notikumu scenārija. Vai bīskapi un virsvalde ir uzņēmusies atbildību par neizdarībām šinī sfērā? Vai tie, kas ļoti nepamatotos finanšu projektus virzīja un atbalstīja, vēl joprojām atrodas vadībā?”

* „Tomēr arī Sinodei un mācītājiem ir jāuzņemas sava daļa atbildības - visiem tiem, kuri balsoja, nevis iedziļinoties jautājumos, bet tāpēc, ka „bīskaps tā saka, tātad tā vajag darīt”.”

* „Vai nu vienam cilvēkam ir deleģēta par daudz liela vara, kā dēļ neapzināta kļūda var radīt graujošas sekas, vai arī strādā sistēma, kuras mērķis ir nopelnīt īstermiņā. Un viena no šīm lietām notiek pašreiz, tikai kura?”

* „Acīmredzot uzticēšanās arhibīskapam nav arguments, kā risināt finansiālus jautājumus, tāpēc visiem sinodāļiem, gan garīdzniekiem, gan lajiem, būtu laiks sākt domāt pašiem.”

* „Arhibīskaps un bīskapi, kā arī mācītāji ir galvenie vaininieki, jo zinošie cilvēki brīdināja par draudošajām briesmām. Bet mantkārība aizmālēja šiem cilvēkiem acis.”

* „Ziepes ir alga par to, ka nedomājāt ar galvām un jūsu sirdis bija tukšas. Noticējāt Vanagam. Un še tev.”

Pēc komentāru satura var spriest, ka LELB mājaslapas administrators ir dzēsis vairākus baznīcas vadībai nepatīkamus komentārus, bet, kā redzams, iespējams, tikai „nevainīgākie” teksti ir palikuši. Interesanti, ka atklāti šajā diskusijā LELB Virsvaldes pārstāvji nepiedalās, kaut gan jūtams, ka dažus komentārus ir rakstījuši baznīcas vadības pārstāvji, lai tādā veidā „mīkstinātu” sev adresētos apvainojumus.

Jāatgādina, ka jaunās LELB vadības vēlēšanas paredzētas gada nogalē – kārtējā Sinodē decembra sākumā.

Elmārs Barkāns/Foto: LETA


Citi šobrīd lasa

"Tā ir zīme!" Putina ziemas pelde zilās apakšbiksēs "uzspridzina" tviteri 4
Otrdien Latvijā atklāti 1088 jauni Covid-19 gadījumi; 20 cilvēki miruši 3
Kriminālprocesā par iespējamu krāpšanu tiesu izpildītājam Veinbergam piemērots aizdomās turētā statuss
Pievienot komentāru

Дочь Трампа объявила о помолвке с нигерийским миллионером

"Лиза на колядках": Максим Галкин показал, как его дочь нарядилась коровой