Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Pasaulslavenās ebreju mūzikas autors dzimis Jūrkalnē

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Sabiedrība
2010. gada 11. aprīlī 19:02 2010. gada 11. aprīlī 19:02
 
Populārās ebreju tautas melodijas „Hava nagila”, ko pazīst praktiski visā pasaulē, autors, iespējams, ir dzimis suitu novadā – Jūrkalnē. Līdz pat šai dienai ir vairākas versijas, kas ir „Hava nagila” autors.

Jūrkalnē dzimušaias Ābrams Zeva Idelsons tiek uzskatīts par pasaulsalvenās ebreju skaņdarba „Hava nagila” autoru.

Tomēr visreālākā versija ir tā, ka to sacerējis Jūrkalnē dzimušais ebreju jauneklis Ābrams Zeva Idelsons, kurš vēlāk kļuva par vienu no ievērojamākajiem ebreju muzikologiem.

Muzikologs Anatolijs Zelikmans raksta: „Komponists un ebreju mūzikas pētnieks Ābrams Zevi Idelsons ir uzskatāms par ebreju muzikoloģijas celmlauzi.

Viņš ir dzimis 1882. gadā Jūrkalnē, Latvijā. Viņam bija absolūtā muzikālā dzirde un ļoti skaista balss. Jau agrā jaunībā Idelsons kļuva par vietējās sinagogas kantoru.”

Jūrkalnē Idelsons ir pavadījis tikai savus jaunības gadus. Vēlākos gados viņš daudz ceļoja un 1905. gadā pārvācās uz dzīvi Jeruzalemē, kur sāka nodarboties ar muzikoloģiju.

1915. gadā viņš ciemojās pie Ukrainas ebrejiem, kuru tautas mūzikā arī saklausīja „Hala nagila” melodiju, bet vēlāk melodijai klāt pierakstīja arī vārdus, kuri ir samērā vienkārši un nozīmē: „Priecāsimies un līksmosim! Uzdziedāsim! Uzdziedāsim un līksmosimies! Brāļi, mostaties! Brāļi, mostaties ar prieku sirdī!” 1918. gadā tapa pirmais „Hava nagila” ieraksts.

„Hava nagila” ir populāra arī Latvija izpildītāju vidū. Pērn tā tika iekļauta čellu trio „Melo – M” albūmā „Around The World”.

Idelsons ir slavens ne tikai ar „Hava Nagila”, bet arī ar savām fundamentālajām ebreju mūzikas vēstures grāmatām, kas apkopotas desmit sējumos. Komponists un muzikologs mira 1938. gadā.

„Hava nagila” aicina priecāties:

Elmārs Barkāns


Citi šobrīd lasa

Britu izlūki: Ukrainas spēki vietām guvuši būtiskus panākumus 1
“Libresse” spārniņi aizlido no Krievijas 2
FOTO: kas notiek "Lampā" festivāla otrajā dienā
Tēmas: Latvija
Pievienot komentāru