Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Latviešu karavīra mīklainā nāve

Sabiedrība
2010. gada 22. decembrī 11:10 2010. gada 22. decembrī 11:10
 
Pēc Ārlietu ministrijas „epopejas” Latvijas pilotu „atbrīvošanas” lietā internetā atgādināts cits gadījums, kad oficiālais valsts varas viedoklis bijis pretrunīgs — kaprāļa Dāvja Baltābola nāve pēc kaujas Afganistānā.

Dāvis Baltābols

Kādā no lasītāju komentāriem portālā kasjauns.lv apgalvots, ka Aizsardzības ministrija melojusi „par 2009. gada 25. jūlijā notikušo kauju un kaprāli Dāvi Baltābolu, kurš naturāli tika PAMESTS 1 pats kaujas laukā, jo piesedza CITU atkāpšanās ceļu aizlidošanai no nemierniekiem ar helīti”.  

Tikai pēc vairākām stundām kāds bāzē attapies, ka kaujas laukā pamests karavīrs. „Viņš smagi ievainots, karstajā saulē smiltīs pārkarsis — bez ūdens” nogādāts bāzē un 5. augustā Vācijas Bruņoto spēku hospitālī Koblencā mira.

Vispirms runā par slimību

Aizsardzības ministrija paziņoja, ka Latvijas kontingenta vienība patrulēšanas laikā sastapās ar nemierniekiem, kā rezultātā izraisījās apšaude. Tās laikā kaprālim Baltābolam pasliktinājies veselības stāvoklis un viņš evakuēts uz lauka kara hospitāli, lai sniegtu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Nākamajā dienā karavīru nogādāja hospitālī Vācijā, kur 5. augustā viņš nomira. Aizsardzības resors apgalvoja, ka kaprālis saslimis ar kādu vārdā nenosauktu slimību.

Nākamajā dienā toreizējais aizsardzības ministrs Imants Lieģis vien paziņoja, ka karavīra nāve bijusi „ļoti individuāls gadījums”, kas nav saistīts ar infekcijas slimībām. Sieva zaudēja vīru, meita — tēvu...

Pēc gandrīz gada atzīst kļūdu komunikācijā

Jau šā gada jūnijā, gandrīz pēc gada, Aizsardzības ministrija atzina, ka „komunikācija publiskajā telpā” par šo traģisko gadījumu veikta uz sākotnēji neprecīzas informācijas pamata. Tā liecināja dienesta izmeklēšanu rezultāti.

Gan Lieģis, gan tā laika bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Juris Maklakovs atzina, ka tā nedrīkstējis notikt, ziņu virsraksti likuši domāt, ka karavīram, iespējams, bijušas veselības problēmas, bet šīm ziņām jau no paša sākuma vajadzējis vēstīt precīzu informāciju — Baltābols krita, pildot kaujas uzdevumu, aizstāvot dienesta biedrus.

Lieģis tagad ir kļuvis par Saeimas deputātu, vada Eiropas lietu komisiju un pārstāv „Vienotību”. Vaicāts par Baltābola bojāejas apstākļiem, viņš izvēlējās atbildēt ar Aizsardzības ministrijas preses nodaļas starpniecību. No savas puses viņš piebilst: „Es vēlētos vēlreiz izteikt savu nožēlu par šo traģisko notikumu. Dāvis Baltābols bija izcils karavīrs, kura bojāeja ir liels zaudējums gan viņa tuviniekiem, gan arī Latvijas valstij.” Neko jaunu atbilde nesniedza, vien jau jūnijā ministrijas mājas lapā publicēto atzīšanos par neprecīzo informāciju. Atgādināts, ka Baltābols dienēja norvēģu vadītajā ISAF spēku vienībā. Latvijas kontingenta patrulēšanas vienība un afgāņu policistu grupa, izpildot patrulēšanas uzdevumu uz ziemeļiem no Meimenas, iekļuva nemiernieku rūpīgi gatavotā slēpnī, no kura tika atklāta uguns ar strēlnieku ieročiem.

Latvijas vienība atbildēja ar intensīvu pretuguni un uzsāka atkāpšanos ar piesegšanu. Vienības komandieris pavēlēja Baltābolam kopā ar pārinieku piesegt atkāpšanos. Viņi pēdējie atstāja cīņas vietu, jo „bija nodrošinājuši kolēģu piesegšanu, izejot no kontakta teritorijas”.

Visi spēki atdoti kaujā

Vai karavīri bija „aizmirsti” tuksnesī, atbilde nav sniegta, vien skaidrots: „Lai izvairītos no ielenkšanas vai bojāejas, abi karavīri kopā pārvarēja aptuveni 3,5 kilometrus 40 grādu karstumā. Šī pašaizliedzīgā D. Baltābola un viņa pārinieka rīcība, iespējams, glāba pārējo latviešu karavīru dzīvības. Pēc šīs smagās un nevienlīdzīgās kaujas pret nemierniekiem karavīrs zaudēja samaņu, jo cīņā bija atdevis visu savu spēku un enerģiju.”

Norvēģu ambulances helikopters evakuēja Baltābolu uz norvēģu nometni Meimenā, kur viņš saņēma palīdzību lauka hospitālī. Vēlāk kaprālis nogādāts uz Mazarišarīfas hospitāli, bet vēl pēc dienas uz hospitāli Vācijā, kur viņa dzīvība izdzisa.

Norvēģijas vadītās Provinču atjaunošanas vienības komandieris pulkvežleitnants Īvars Ūmsteds interneta portālā par Baltābolu raksta: „Vārdiem nevar aprakstīt viņa varonīgo devumu liktenīgajā cīņā. Drosme, kuru viņš parādīja, atvairot pretinieku uzbrukumu, ir apbrīnas vērta.”

Māris Puķītis/Foto: NBS–LETA, AFP

Citi šobrīd lasa

Ko grib franču "antivakseri" 14
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 5
Vakcinācijas loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro 36
Pievienot komentāru

Инсайдеры: герцогиня Кэтрин расстроена из-за того, что происходит с ее старшим сыном

"Иногда тяжеловато. Мне не 20 лет": Лепс откровенно рассказал о своей зависимости и проблемах со здоровьем