Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
ES var neatzīt Latvijas vidusskolu diplomus, ja pāries uz 11 klašu izglītību

ES var neatzīt Latvijas vidusskolu diplomus, ja pāries uz 11 klašu izglītību

Sabiedrība
2011. gada 12. augustā 12:34 2011. gada 12. augustā 12:34
 
Ja Latvijā vidējo izglītību varēs iegūt 11 gados, kā to vēlas panākt Valsts prezidents Andris Bērziņš, tas draud ar to, ka citās Eiropas Savienības valstīs varētu neatzīt Latvijas skolu diplomus.

Izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks teic, ka Eiropas Savienībā vidusskolas izglītību iegūst 12 gados. Ja Latvijā „saīsinās” mācību gadu skaitu, tad mūsu diplomi ES vairs varētu nebūt derīgi.

Izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks (ZZS) LTV raidījumā „Labrīt, Latvija!” piektdien, 12. augustā teica, ka pāreja uz 11 klašu izglītību var draudēt ar vidējās izglītības diploma neatzīšanu Eiropā: „Sekas varētu būt Latvijas vidējās izglītības diploma neatzīšana Eiropā, jo Eiropā vidējā izglītība ir 12 gadu. Vērtē arī to, kas tiek apgūts šajā laikā, bet runāt par 11 gadiem, tas būtu apdraudējums vidējās izglītības diploma atzīšanai Eiropā.”

Kā zināms, prezidents Andris Bērziņš nesen izteicās, ka ir jāreformē izglītības sistēma un viens no loģiskākajiem risinājumiem būtu vidējās izglītības iegūšanas laiku saīsināt par gadu, lai jaunietis vidusskolu varētu pabeigt jau 18 gadu vecumā.

Tomēr ministrs to neatbalsta. Vidusskolā mācību ilgumam ir jābūt 12 gadiem, kā tas ir gandrīz visās ES valstīs. Pie tam Latvijā pašlaik ir viens no īsākajiem mācību gadiem Eiropā – 169 dienas, bet vidēji Eiropā ir 181 diena, atsevišķās valstīs pat vairāk nekā 200 dienas.

Broks tomēr uzskata, ka vidējās izglītības reforma ir nepieciešama, lai jaunietis kolu varētu pabeigt 18 gadu vecumā. Varianti ir vairāki, bet visreālākie divi – vai nu skolas gaitas uzsākt par gadu agrāk vai arī pagarināt mācību gadu.

Jāuzsver, ka Eiropā vidējās izglītības diploma iegūšanas pamats nav vis, cik gadus tu esi skolā nomācījies, bet gan tas, ko šai laikā esi iemācījies. Tā kā Latvijā ir viens no īsākajiem mācību gadiem, tad šai laikā arī iemācīties var mazāk.

Runājot par mācību gada pagarināšanu, Broks teica, ka diez vai to darīs uz sestdienu rēķina. Ja tiks nolemts mācību gadu pagarināt, tad visdrīzāk tas varētu notikt uz brīvlaika samazināšanas rēķina.

Šomēnes paredzēta pedagogu konferencē, kurā Izglītības un zinātnes ministrija uzsāks diskusijas par izmaiņām izglītības jomā.

Jāteic, ka pirms mēneša, kad prezidents Bērziņš ierosināja pāriet uz 11 vidusskolas klasēm, Broka izteikumi liecināja, ka viņš prezidenta ierosmi atbalsta. Tagad gan ministrs vairs tik kategoriski neaizstāv Bērziņa izteikumus.

Pastāv drauds, ka 11 klašu izglītību ES varētu neatzīt

Kasjauns.lv/Foto: Lita Krone/LETA

Citi šobrīd lasa

Četri jau miruši: starptautiskās jāšanas sacensībās uzliesmojis bīstamais zirgu herpes vīruss
"Mašīna par 9 eiro" - nedzirdīgajai Zanei uzsmaida veiksme
"Tas nav normāli - sirds pa muti kāpj ārā!" Covid-19 atstāj sekas
Pievienot komentāru

"Наконец они разрешили!": Бритни Спирс воссоединилась с повзрослевшими сыновьями

Лиепайчанка: “Мои дети не получат пособие в 500 евро, разве это справедливо?” 1