Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Atjaunos Kuldīgas – Alsungas mazbānīti, bet tikai virtuāli. VIDEO

Novadu ziņas
2011. gada 20. septembrī 10:26 2011. gada 20. septembrī 10:26
 
Kuldīgas tūrisma attīstības centrs un Kuldīgas Bānīša biedrība līdz šī gada beigām nolēmusi atjaunot šaursliežu dzelzceļu līnijā Kuldīga – Alsunga, kas kursēja līdz 1974. gadam. Pagaidām tikai vēsturiski virtuāli...

Pirms vairāk nekā 35 gadiem dzelzceļu likvidēja, un tagad par tā kādreizējo godību liecina tikai kādreizējā mazbānīša stiga un viena otra no vecajiem laikiem saglabājusies dzelzceļa stacija. Arī jaunākā gadījuma cilvēki, kas bijuši Kuldīgā, atceras veco stacijas ēku. Līdz pagājušajam gadam tajā atradās Kuldīgas autoosta, kas nu ir pārcēlusies uz jaunu ēku pilsētas centrā. Tomēr vecā dzelzceļa stacijas ēka tiks saglabāta tās vēsturiskajā izskatā, jo tā pārgājusi Kuldīgas novada muzeja rīcībā, kurā tas glabās savu fondu materiālus.

2005. gada sākumā Kuldīgā tika dibināta Bānīša biedrība, kuras mērķis ir izveidot mazbānīša ekspozīciju Kuldīgas novada muzejā, kā arī uzbūvēt bānīša un Kuldīgas stacijas maketu, bet pēc tam kaut daļēji atjaunot sliedes, lokomotīvi un vagonus, tas varētu kļūt par tūrisma objektu.

Nule Kuldīgas Bānīša biedrības pārstāvji devušies vizītē uz Gulbeni, lai tuvāk iepazītos ar Latvijas teritorijā vienīgo saglabājušos mazbānīti Gulbene –Alūksne.

Kuldīdznieki ir saņēmuši Hipotēku bankas finansējumu inovatīvas virtuālās bānīša tūres  „Štīmi nolaist nedrīkst!” izveidošanai, bet pērn tika īstenots projekts „Lasies malā, bānis nāk” kā jauns kultūrvēsturisks pārgājienu maršruts tūristiem pa bijušā bānīša šaursliežu līniju un tas bija lielisks veids, kā parādīt visiem interesentiem Kuldīgas un tās apkārtnes kultūrvēsturi.

Šogad plānots izveidot šim projektam turpinājumu. Tiks izveidota inovatīva virtuālā tūre pa izveidoto Alsungas – Kuldīgas pārgājiena maršrutu, kas piesaistīs jaunu Kuldīgas apmeklētāju interesi un vienlaikus būs paraugs, kā interaktīvā veidā veidot digitālo ekspozīciju. Uz bijušās dzelzceļa līnijas vēl saglabājušās atsevišķas vecās dzelzceļa staciju ēkas un tilti vai to fragmenti, kurus ar virtuālās tūres palīdzību būs iespējams apskatīt internetā pirms došanās dabā. Pie katra no šīs tūres objektiem tiks pievienota informācija un attēls par objektu. Tāpat projekta rezultātā virtuālās tūres apmeklētāji varēs iepazīties ar dzelzceļa senajām dzelzceļa stacijām, koka un betona tiltiem, ūdens ņemšanas ierīcēm un citām vēsturiskām lietām.

Vizītes laikā viesojoties pie kolēģiem SIA „Gulbenes - Alūksnes Bānītis", kuldīdzniekiem līdzi ir fotogrāfi un filmētāji, kas filmēs skatus gan ar vēsturisko

tvaika lokomotīvi „Gr-319”, kura vispilnīgāk atbilst tālaika lokomotīvei Kuldīgā un kura tiks iekļauta virtuālajā bānīša tūrē. Tāpat tiks filmēti kadri braucot ar Gulbenes - Alūksnes bānīti kustībā.

Virtuālā bānīša tūre tiks izveidota līdz šī gada 31. decembrim un tā būs apskatāma jebkuram interesentam, kam pieejams internets.

Leģendārā 750 mm šaursliežu dzelzceļa līnija Alsunga – Kuldīga, kura jaunākām paaudzēm gandrīz vairs nav zināma, jo padomju laikā tika demontēta, darbojās no 1935. līdz 1974. gadam, bet pasažieru pārvadājumi tajā ilga tikai līdz 1962. gadam.

Jāteic, ka jau pašlaik Latvijas šaursliežu dzelzceļa interesenti virtuāli var iepazīties ar mūsu mazbānīšu vēsturi un arī šodienu: ir izveidots virtuāls muzejs par Viesītes bānīti - www.viesite.edu.lv/banitis, bet ar Gulbenes – Alūksnes mazbānīti var iepazīties tā mājaslapā: www.banitis.lv.

Kuldīgas bānītis nav vienīgais, kurš ļaužu atmiņās pamazām atdzimst. Tāds ir arī Latvijas otrā malā – Sēlijā – Viesītes mazbānītis, kurš pirms mēneša svinēja savu 95. dzimšanas dienu.

Pārgājiens pa vecā Kuldīgas bānīša maršrutu „Lasās malā, bānis nāk!” (Skrundas TV)

Pirms mēneša 95. jubileju svinēja Viesīties bānītis (Vidusdaugavas TV)

Vēsturiskais Ventspils bānītis

Kasjauns.lv/ Foto: ekrānšāviņš no video

Citi šobrīd lasa

Biedējoši pat astronomam: Galaktikā pamanīts nezināms, rotējošs objekts 4
17 gados par olimpisko čempioni kļuvusī sportiste atklāj, kāpēc zelta medaļu izmetusi mēslainē
"Nevakcinētie savu izvēli ir izdarījuši." Viļņas mērs aicina atcelt visus Covid-19 pandēmijas ierobežojumus 3
Pievienot komentāru