Graujoša statistika! Tikai 5% suņu īpašnieku rūpējas par sava mīluļa mutes veselību!
Statistika liecina, ka lielākajai daļai – 80 procentiem – suņu, kas vecāki par trim gadiem, ir periodonta slimību pazīmes. Diemžēl pētījumi, kas veikti Eiropā, liecina, ka problēmas nopietnību apzinās mazāk par 5% suņu īpašnieku.
Suņa mutes dobuma slimību cēloņi
Smaganu slimības ir visbiežākās infekcijas slimības pieaugušiem suņiem. Slimība sākas tad, kad ēdiena atliekas, sajauktas ar siekalām, uz suņa zobiem izveido bālganu, lipīgu slānīti – zobu aplikumu. Ja sunim katru dienu netiek tīrīti zobi un šis aplikums netiek noņemts, tas pāris dienu laikā sacietē, veidojot zobakmeni, kas arvien krājas un krājas uz suņa zobiem. Brūngana zobu krāsa norāda, ka sunim ir zobakmens. Zobakmens satur ļoti daudz minerālvielu.
Aplikums ir galvenais periodontālo un citu mutes dobuma slimību cēlonis. Zobu aplikums un zobakmens ir pilns ar baktērijām. Tās uzbrūk suņa smaganām, un ar laiku rodas nopietni smaganu bojājumi. Viss sākas ar iekaisumu, kas no smaganu virskārtas izplešas arvien dziļāk, skarot zobus balstošos audus. Galu galā suņa zobi vairs neturas smaganās, un sunim sāk krist ārā zobi. Normāla suņa dzīve faktiski ir beigusies, jo vaļīgi zobi un to trūkums, iekaisušas smaganas sunim sagādā nebeidzamas ciešanas katru dienu. Pazeminās suņa dzīves kvalitāte, var mainīties pat suņa raksturs.
Periodontīts ir periodontālo audu progresējošs iekaisums, kam raksturīga audu noārdīšanās, kas beidzas ar smaganu atslāņošanos. Audu bojājumus tikai daļēji izraisa baktērijas, galvenā loma ir paša organisma iekaisuma un imūnsistēmas atbildes reakcijām. Zoba saistaudu zudums rada zoba kustīgumu, kas var izraisīt zobu izkrišanu.
Nesen Amerikā veiktajos pētījumos ir secināts, ka suņa mutes dobuma slimības sunim var radīt arī sirds slimības. Tas izskaidrojams ar to, ka baktērijas, kas rodas mutē, caur bojātajām smaganām nonāk asinsritē un ceļo pa visu organismu. Sunim, kam ir smaganu iekaisums, ir vājāka imūnsistēma. Imūnsistēma nespēj nogalināt baktērijas, un tās brīvi klejo pa organismu un var sasniegt sirdi un inficēt to. Pētījuma laikā, ko veica Larijs Glikmans (Dr. Larry Glickman), tika pārbaudīti 60 000 suņu, kam kādā posmā tika konstatēta periodonta slimības, un aptuveni tikpat suņu, kam zobi bija veseli. Rezultāti bija pārsteidzoši – tikai 0,01% gadījumu suņiem bez periodonta slimības pazīmēm tika diagnosticēts endokardīts, turpretī suņiem, kas bija kādā stadijā slimojuši ar periodonta slimībām, endokardīts tika diagnosticēts 0,15% gadījumu.
Larijs Glikmans savos pētījuma secinājumos norāda, ka, viņaprāt, daudzi mājdzīvnieku īpašnieki neapzinās, cik svarīga loma zobu aprūpei ir uz veselību kopumā. Jo sunim mute un zobi pilda cilvēka roku funkcijas – ar to viņš ne tikai ēd, bet izmanto to kā graušanai, tā izklaidei, priekšmetu turēšanai un pārnēsāšanai, sevis mazgāšanai.
Dzīvnieku veselības centra direktors veterinārārsts Aigars Briņķis novērojis, ka visbiežāk ar periodonta slimībām slimo Jorkšīras terjeri. Tas varētu būt izskaidrojams ar iedzimtību un ar to, ka šīs šķirnes suņi nav tik aktīvi mantiņu grauzēji, vairāk ēd mīkstu barību un saimnieki nepievērš tik lielu nozīmi zobu veselībai.
Fakts:
* 80% suņu, kas vecāki par trim gadiem, ir nopietnas smaganu problēmas.
* 90% suņu saimnieku uzskata, ka viņu suņu zobi un smaganas ir veselas.
Ir vairāki mīti, kuru ietekmē pat rūpīgi un mīloši saimnieki novēloti atklāj, ka sunim ir mutes dobuma slimības!
Mīts Nr. 1
Sunim smird mute – tā tas vienkārši ir, un tur neko nevar darīt.
Nepareizi!
Smakojoša mute sunim – tā nav norma! Ja sunim smird mute, visdrīzāk viņam ir smaganu problēmas, kas jāārstē.
Tas, ka sunim palaikam asiņo smaganas, ir normāli, droši vien pārāk aktīvi grauzis.
Asiņojošas smaganas ir droša pazīme, ka sunim ir slimas smaganas. Baktērijas, uzbrūkot smaganu audiem, izraisa iekaisumu un asiņošanu.
Mīts Nr. 3
Suns kļūst lēnīgs, nevēlas spēlēties, grauzt, skumīgi guļ kaktā – tā ir normāla vecuma pazīme.
Nepareizi!
Izmaiņas suņa uzvedībā var liecināt par to, ka suns cieš no smaganu problēmām. Viņš cieš sāpes. Profesionāla zonu tīrīšana un smaganu slimību ārstēšana var panākt neticamas izmaiņas – suns atkal sāk uzvesties kā laimīgs kucēns!
Svarīgi nepaļauties uz iesīkstējušajiem mītiem un rūpēties par sava suņa zobu kopšanu katru dienu.
Veterinārārsts Aigars Briņķis savā praksē ir novērojis, ka cilvēku ieradumam ir liels spēks. Ja cilvēks nerūpējas par saviem zobiem, tad ir naivi cerēt, ka viņš pievērsīs lielāku uzmanību sava mīluļa mutes higiēnai. Zobi jātīra jau kopš kucēna vecuma, pakāpeniski pieradinot pie šīs ikdienas nodarbes. Lai suns neuztvertu zobu mazgāšanu par briesmīgu nodarbi, tas jādara maigi, bez agresijas un ar saudzējošām zobu pastām. Pēc zobu mazgāšanas suni vajag palutināt ar kādu dzīvniekiem domātu našķi. Papildus var dot graušanas rotaļlietas un graušanas kauliņus. Veterinārārsts uzsver, ka ļoti svarīgi ir dot suņa izmēriem atbilstošus kauliņus, pretējā gadījumā lielais suns maziem suņiem domāto kauliņu vienkārši norīs, un kauliņš nebūs spējis veikt savas funkcijas.
Vispareizāk sunim zobus tīrīt, sākot ar kucēna vecumu, bet arī pieaugušam sunim iespējams palīdzēt pat tad, ja visu viņa mūžu viņam nekad nav tīrīti zobi. Svarīgi ir sākt un turpināt rūpēties par suņa smaganām un zobiem regulāri.
80% suņiem pēc 3 gadu vecuma ir smaganu problēmas, it īpaši maziem suņiem, tāpēc par zobiem jārūpējas jau kopš kucēna vecuma. Daudziem mazo šķirņu suņiem periodentālo slimību attīstība var notikt ļoti strauji – pat gada laikā.
Pedigree izstrādātais suņu kārums Pedigree Dentastix patiešām tīra suņa zobus un novērš aplikuma veidošanos, tādējādi pasargājot suni no smaganu slimībām. Tas ir unikāls kārums ar lielisku garšu. Unikālā Pedigree Dentastix X veida forma nodrošina ne tikai mehānisku iedarbību uz dažādām zoba virsmām, kas palīdz mazināt aplikumu, bet arī būtiski pagarina graušanas ilgumu. Papildu ieguvums ir siekalu izdalīšanās veicināšana – palīdzot aizskalot visus graušanas laikā notīrītos netīrumus.
Pedigree Dentastix ir divas aktīvās vielas – nātrija tripolifosfāts (bloķē) un cinka sulfāts (kavē), kas ietekmē siekalu sastāvā esošā kalcija helatizāciju, kā arī palēnina zobakmens veidošanos kavējot turpmāku kristālu veidošanos. Tādējādi aplikums paliek mīksts ilgāk, un lielāku tā daļu iespējams mehāniski notīrīt, sunim graužot Pedigree Dentastix.
Ir zinātniski pierādīts, ka, lietojot tikai vienu Pedigree Dentastix dienā, zobakmens veidošanos sunim var samazināt par 80%. Pedigree Dentastix ir pieejami trīs dažādos izmēros: maziem, vidējiem un lieliem suņiem.
Maijs – suņu mutes veselības mēnesis
Veterinārārsti un suņu barības speciālisti konstatējuši, ka pat labākie un rūpīgākie suņu saimnieki ir nepietiekami informēti par suņu veselības problēmām. Tādēļ, lai pievērstu uzmanību suņu mutes veselības problēmām un risinājumiem, Pedigree kopā ar Latvijas labākajām veterinārajam klīnikām maijā rīko suņu mutes veselības mēnesi. Šā mēneša laikā Latvijas veterinārajās klīnikās suņu saimnieki varēs saņemt konsultācijas par suņu mutes kopšanu un ārstēšanu, savukārt suņi varēs nogaršot veselīgo suņu kārumu Pedigree Dentastix. Dažādi pasākumi un aktivitātes notiks arī veikalos, parkos un citās vietās, kur sastopami cilvēki ar suņiem. Vairāk informācijas meklē mājaslapā