Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pašlaik šo gadījumu šķetina policija, kura ir prasījusi paskaidrojumus no vardarbībā vainotā zēna ģimenes.

Jaunjelgavas vidusskolas direktore: mazajam Markusam uzbruka vairāki

112
2013. gada 27. maijā 15:49 2013. gada 27. maijā 15:49
 
Jaunjelgavas vidusskolā piekautajam pirmklasniekam bija vairāki uzbrucēji, nevis tikai viens, savukārt policija ar savu rīcību vilcinājās, paužot, ka lieta varot tikt izskatīta sešus mēnešus, informēja Jaunjelgavas vidusskolas direktore Lauma Mīlīga.

Direktore nolēma arī pastāstīt par notikušā gaitu. Medijos aprakstītais incidents ar pirmklasnieka piekaušanu notika pirmdien, 22.aprīlī, aptuveni plkst.11.10. "Tas bija laiks, kad 1.-4.klašu bērni iet pusdienās, bet 5.-12.klašu bērni iet uz 4.stundu. Pie manis kabinetā ieskrēja 1.klases audzinātāja un paziņoja, ka noticis incidents, ir iesperts Markusam," informēja direktore.

Viņa skaidroja - tā kā skolas medmāsa tajā laikā atradās pie dakteres un nebija uz vietas un zinot, ka ātrā palīdzība atbrauks vēlāk, nekā iespējams aizvest zēnu uz vietējo poliklīniku pie bērnu ārstes, direktore lūgusi, lai skolas lietvede sazvanās ar dakteri, vai viņa ir pieejama. Savukārt klases audzinātāja uzreiz informēja zēna mammu un lūdza ierasties.

"Jautājot zēnam, kas to ir izdarījis, viņš norādīja un nosauca dažu 5.klases zēnu vārdus. Es momentā par to informēju policiju un kopā ar zēna māti aizvedu viņu pie dakteres, vienojoties, ka sazināsimies, lai būtu lietas kursā un vajadzības gadījumā sniegtu atbalstu," skaidroja Mīlīga.

Viņa informēja, ka ārste, apskatot zēnu, konstatēja, ka nepieciešama ķirurga konsultācija, izsauca ātro palīdzību, un zēnu kopā ar māti aizveda uz Aizkraukli. Sazinoties ar mammu, skolas vadība uzzināja, ka ķirurgs sniedzis medicīnisko palīdzību, ir noteicis vēsas kompreses, ievērot higiēnas prasības, miera režīmu un informējis par medikamentiem, ko varētu lietot. Ķirurgs teicis, ka zēnam ir palaimējies, un palaidis mājās. Ap plkst.15.15 zēna mamma policijā uzrakstīja iesniegumu.

"Skolā uzreiz nākamajā starpbrīdī no šiem nosauktajiem zēniem paņēmām paskaidrojumus par notikušo un gaidījām ierodamies policiju. Ar šiem zēniem runāja skolas psihologs. Otrā dienā atkal zvanījām vietējam policijas inspektoram, kurš atbrauca un piekodināja mūs neveikt nekādas patvaļīgas izmeklēšanas darbības, jo ar to nodarbosies nepilngadīgo lietu inspektore," skaidroja Mīlīga.

"Zvanījām uz Aizkraukli, lai paātrinātu izmeklēšanas procesu, jo mums skolā jau bija savs viedoklis par vainīgajiem, bet mums paziņoja, lai mēs gaidām, ka lieta pēc likuma varot tikt izskatīta sešu mēnešu laikā," skaidroja direktore.

Par notikušo viņa ziņojusi cietušā nosaukto zēnu vecākiem, arī incidentā iesaistītā un medijos minētā sitēja bāriņtiesai. "Visagresīvāk uzvedās šī zēna māte, kura nemitīgi atkārtoja, ka viņš nav vainīgs. Viņas rīcība un policijas bezdarbība izraisīja 1.klases vecāku reakciju, viņi izsauca raidījuma "Bez tabu" komandu," pavēstīja direktore.

2.maijā cietušā zēna māte sūdzējusies ģimenes ārstei, ka zēnam ir temperatūra. Daktere nosūtīja zēnu uz konsultāciju pie urologa uz Rīgu. Klases audzinātāja sniedza mammai materiālo palīdzību, lai nokļūtu Rīgā. Zinot par ģimenes materiālo nodrošinājumu, direktore lūdza sociālajam dienestam palīdzēt apmaksāt ārstēšanās izdevumus.

"Pašreiz zēns kopā ar mammu un brālīti ir ārstniecības centrā. Mēs, skola, arī sociālais dienests, sekojam līdzi zēna veselības stāvoklim. 23.maijā skolā ieradās nepilngadīgo lietu inspektore, pašreiz notiek izmeklēšana. Mēs ļoti nožēlojam notikušo, ceram, ka izmeklēšana notiks godīgi un vainīgie saņems savu sodu," pauda Mīlīga.

Kā iepriekš ziņoja TV3, aptuveni pirms mēneša Jaunjelgavas vidusskolā kāds skolnieks nežēlīgi piekāvis pirmklasnieku skolas tualetē, mazo skolēnu turot aiz rokām, kamēr viņam sists pa kailu kājstarpi. Aizdomas krīt uz kādu piektklasnieku. Cietušais zēns ārstējas mājās, viņam ir paaugstināta temperatūra, kā arī viņš jūtot sāpes.

Vainotā zēna māte Evija stāstīja, ka zēns ir hiperaktīvs, tāpēc viņam jau vairākus gadus ir piemērota sociālās korekcijas programma. Māte uzskata, ka minētā iemesla dēļ zēnu vaino dažādos pārkāpumos, lai arī neesot skaidri zināms, ka viņš tiešām pastrādājis ko sliktu.

Viņa uzsvēra, ka zēna vecāki vienmēr esot sadarbojušies sociālās korekcijas programmas īstenošanā, tāpēc viņa par meliem uzskata ģimenei veltītos pārmetumus, ka tā par zēna uzvedības problēmām neliekoties ne zinis.

Taču viņa arī nenoliedza, ka ģimenei jau ilgāku laiku esot konflikts ar skolas vadību un arī Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētāju Gunti Libeku (V). Evija domā, ka šis varētu būt viens no iemesliem, kāpēc viņas bērns tiek vainots jaunāka zēna nežēlīgā piekaušanā. Sieviete stāstīja, ka bez plašu rezonansi ieguvušā gadījuma viņas dēlam "piešūtas" vēl divas "lietas" - viņam tiekot pārmesta kāda bērna atspārdīšana futbola spēles laikā un līdzīgs gadījums mācību telpās.

Vardarbība skolā (TV3 „Bez Tabu”­)

 

Daļa jaunjelgavnieku draud izrēķināties ar piektklasnieku (TV3 „Bez Tabu”)

 

Zēna māte pārmetumus par vardarbības gadījumiem apšauba, uzsverot, ka iesaistīto liecības esot pretrunīgas un arī par nodarītajām traumām neesot viennozīmīgas informācijas. Arī par sišanas gadījumu tualetē esot pretrunīga informācija. Pēc zēna mātes vārdiem, 1. un 5.klasei nesakrītot starpbrīži, tāpēc esot apšaubāma abu zēnu vienlaicīga atrašanās tualetē, cietušais zēns sākotnēji esot norādījis uz vairākiem iespējamajiem sitējiem, turklāt saziņā ar cietušā zēna ģimeni tūlīt pēc notikušā Evijai esot teikts, ka cietušais jūtoties labi, un tikai pēc tam esot parādījušies pārmetumi, ka traumas nodarītas ļoti smagas.

Kopš gadījuma nākšanas gaismā vardarbībā vainotais zēns uz skolu neiet. Evija stāstīja, ka arī viņas dēls esot psiholoģiski nospiests, sociālajos tīklos viņam tiekot sūtītas draudu vēstules, un viņš baidoties iziet no mājas. Šajā nedēļas nogalē zēns neesot piedalījies sporta sacensībās, jo vecākiem esot bailes, ka viņu varētu "nolinčot".

Pašlaik šo gadījumu šķetina policija, kura ir prasījusi paskaidrojumus no vardarbībā vainotā zēna ģimenes.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) ir sagatavojusi vēstuli Jaunjelgavas vidusskolai un pilsētas pašvaldībai, kurā izteikts aizrādījums par novēlotu vēršanos tiesībsargājošajās institūcijās, lai ziņotu par kāda pirmklasnieka piekaušanu, aģentūra LETA uzzināja VBTAI. Kā skaidroja VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere, tikai 10.maijā inspekcija saņēma informāciju, ka Jaunjelgavas vidusskolā skolas tualetē kāds 5.klases skolnieks smagi piekāvis pirmklasnieku. Incidents notika 22.aprīlī. Novēloti skolas vadība vērsusies arī policijā.

Arī Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) veicis pārbaudi skolā. IKVD vadītāja Inita Juhņēviča sarunā ar aģentūru LETA sacīja, ka vēl notiek situācijas izvērtēšana, taču sākotnējie secinājumi liecina, ka šajā situācijā skola nav pārkāpusi normatīvos aktus.

"Skola veda bērnu pie ārsta, nodrošināja pirmo palīdzību, bet mēs noteikti skolai uzdosim pilnveidot preventīvo darbu, lai mazinātu vardarbību un agresiju," sacīja Juhņēviča. Tāpat secināts, ka skolā nav sociālā pedagoga, kas šajā gadījumā izrādījies liels trūkums. Lai arī skolā ir psihologs, viņa darba efektivitāte izrādījusies nepietiekama, jo vardarbība skolā ir un šis neesot vienīgais gadījums. Skolai situācijas risināšanā uzdos arī iesaistīt pašvaldību un tās sociālo dienestu.

Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Libeks aģentūrai LETA sacīja, ka skola ar konkrēto agresīvo skolēnu cīnoties jau trīs gadus un šo problēmu par grūti atrisināmu padara tas, ka vecāki nesadarbojas un šādā situācijā arī likums neparedzot citādu rīcību. "Saistībā ar šo agresīvo piektklasnieku šis nebija pirmais incidents, un skolai ar viņu ir grūtības jau trīs gadu garumā. Pret viņu viss esot piemērots - ir runāts ar vecākiem, bet viņi aizstāv bērnu un nesadarbojas, ir izveidota sociālās korekcijas programma, skolēnam ir nozīmēts skolotāja palīgs, bet skolēns to vienkārši ignorē. Situācija ir tāda, ka visi likumā pieejamie līdzekļi ir izsmelti un vairs nav risinājuma," pauda Libeks.

Tā kā agresīvā skolēna ģimene dzīvo Vecumnieku novadā, Jaunjelgavas novada pašvaldība par šīm problēmām ir informējusi arī Vecumnieku novada Bāriņtiesu.

"Tie ir meli, ka skola nebūtu likusies ne zinis. Skola pirmā sāka noskaidrot šā skolēna pārkāpumus. Skola arī bija tā, kas informēja policiju. Patlaban, kad policija sākusi izmeklēšanu, viņi lūdza skolu atturēties no paralēlām darbībām, atstājot šo lietu Valsts policijas kompetencē," stāstīja Libeks. Viņaprāt, šis gadījums izgaismo situāciju, ka normatīvajos aktos ir nepilnības, proti, kā risināt situācijas gadījumos, kad vecāki nesadarbojas.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece, Aizkraukles iecirknī tiek veikta pārbaude, lai lemtu jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu skolēnam, kurš Jaunjelgavas vidusskolā piekāvis pirmklasnieku. VP tiek arī izvērtēta vecāku atbildība par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Tāpat policija noskaidro, vai no vardarbības skolā nav cietuši vēl citi bērni. VP tiek gaidīts tiesu medicīniskās ekspertīzes atzinums par miesas bojājumu smaguma pakāpi.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Andris Zellis šodien žurnālistiem pastāstīja, ka uz šo gadījumu policija reaģējusi savlaicīgi - tajā pašā dienā, kad policijā saņemts iesniegums no cietušā vecākiem. Policija šobrīd ir pieņēmusi paskaidrojumus no vairāk nekā 15 personām, un skolas vadība ar policiju sadarbojas un sniedz visu nepieciešamo atbalstu izmeklēšanai.

Plašāku informāciju par notikušo policija pagaidām nesniedz. Cietušais puika šobrīd atrodas ārstniecības iestādē.

Notikušais piesaistījis arī Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valdes uzmanību. Tā izplatītajā paziņojumā aicina ievērot bērnu tiesības un žurnālistikas ētikas principus, atspoguļojot šo vardarbības gadījumu.

LŽA nepiekrīt portālā staburags.diena.lv publicētajam Imanta Kaziļuna komentāram, ka šis gadījums presē atspoguļots tikai reitingu celšanas nolūkos.

Tieši pēc tam, kad gadījums nonācis mediju uzmanības lokā, vardarbībā cietušajam 1. klases skolēnam beidzot ir sniegta medicīniskā palīdzība. Turklāt šis gadījums ir pievērsis masu mediju un atbildīgo institūciju uzmanību vardarbībai skolās.

LŽA valde uzskata, ka, informējot sabiedrību par vardarbības gadījumu Jaunjelgavas vidusskolā, skolēnu vardarbības problēma pamatoti ir nokļuvusi sabiedrības dienaskārtībā.

Atzīstot laikraksta "Staburags" līdzstrādnieku un jebkura cita cilvēka tiesības uz savu viedokli, LŽA aicina žurnālistus, komentējot notikumus, kas skar būtiskas indivīdu tiesības un intereses, rīkoties atbildīgi, ievērojot profesionālās neitralitātes principu un argumentāciju balstot pārbaudāmos faktos.

Bez tam LŽA valde aicina medijus izvairīties no reāliem vai šķietamiem interešu konfliktiem. "Staburaga" redakcijā strādā konfliktā iesaistītās ģimenes radinieks, tāpēc medijam jādara viss iespējamais, lai neradītu iespaidu par personisku interešu dominēšanu pār profesionālajiem pienākumiem. LŽA valde aicina "Staburaga" līdzīpašnieka AS "Diena" vadību izvērtēt, vai medija darbība šajā situācijā atbilst "Dienas" Ētikas kodeksa prasībām.

LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no video

Citi šobrīd lasa

Skolotāja Māra Larionova zaudējusi redzi, tomēr turpina dzīvot ar možu garu: "Kad ragi sūnās, es dziedu!"
Viens no izplatītākajiem mītiem par svecēm. Skaidrojam patiesību
Talsos domes vadībai alga palielināta pat par 450% 9
Pievienot komentāru

"Благодаря соцсетям знаешь, где жена": Галкин показал суперстильную Пугачеву в гламурном бутике

Губерниева пытались "выгнать" со сцены Comedy Club, но тот вновь решил пошутить о Бузовой и коньяке