Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Veselības ministre: valsts mājdzemdības varētu finansēt 30-50 latu apmērā

Sabiedrība
2013. gada 17. jūlijā 17:29 2013. gada 17. jūlijā 17:29
 
Valsts varētu apmaksāt mājdzemdības 30-50 latu apmērā, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" trešdien pauda veselības ministre Ingrīda Circene ("Vienotība").

Ministre gan norādīja, ka šaubās, vai mājdzemdību pakalpojuma sniedzēji piekritīs šādam tarifam jeb valsts apmaksai par pakalpojumu.

Turklāt par iespējamo valsts apmaksas apjomu pašlaik esot pāragri runāt, jo mājdzemdību speciālisti nav aprēķinājuši attiecīgos palīdzīgas sniegšanas tarifus.

Vienlaikus Circene norādīja, ka, ja standarta dzemdības slimnīcā valstij izmaksā apmēram 180 latus, tad atrēķinot daudzās ar stacionāru saistītās komponentes mājdzemdību pakalpojums varētu maksāt 30-50 latus. "Es gan neesmu pārliecināta, vai mājdzemdību speciālisti par tik mazu maksu šo pakalpojumu gribēs sniegt," viņa teica.

Viņa arī norādīja, ka, lai arī Latvijā kā jebkurā demokrātiskā valstī ģimenēm ir iespēja izvēlēties, kur notiks dzemdības, taču vērtējot savu ārstes pieredzi, Circene tomēr ieteica izvēlēties dzemdēt stacionāros. "Daudzas dzemdības notiek ļoti labi, ja tās ir normālas dzemdības, bet jebkurā gadījumā var rasties sarežģījumi, kas prasa nopietnu iejaukšanos un tas vairs nav par labu mājas dzemdībām," viņa teica.

Veselības ministre akcentēja, ka pirms izdarīt izvēli par labu mājdzemdībām grūtnieces vajadzētu izglītot un vispusīgi informēt par iespējamajiem sarežģījumiem un riskiem. Pēc Circenes teiktā, tas būtu jādara vecmātēm un ģimenes ārstiem.

Iepriekš tiesībsargs Juris Jansons norādīja, ka tiesību aktu nepilnību dēļ sievietēm Latvijā liegts saņemt valsts apmaksātu plānotu mājdzemdību palīdzību. Tas, pēc tiesībsarga vērtējuma ir uzskatāms par Satversmē noteikto tiesību pārkāpumu.

Atzinumā tiesībsargs uzsver, ka grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt mājās, ir tiesīgas saņemt līdzvērtīga apjoma valsts apmaksātu dzemdību palīdzību kā grūtniecēm, kas izvēlas dzemdēt stacionāros. Tādējādi šo personu grupai ir tiesības vērsties Nacionālajā veselības dienestā un lūgt finanšu līdzekļu atmaksu.

Tāpat tiesībsarga atzinumā norādīts arī uz normatīvo aktu nepilnībām, kas atbildīgajām institūcijām ir jānovērš. Tiesībsargs lūdz ministru prezidentu, Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu mēneša laikā kopš atzinuma saņemšanas sniegt informāciju par plānotajiem un veiktajiem pasākumiem Satversmes 91. pantā noteikto tiesību nodrošināšanā un uz plānotu mājdzemdību finansēšanu.

BNS, Foto: Bulls Press

Citi šobrīd lasa

Sadumpojušies Jūrmalas pašvaldības policisti draud aiziet no darba 21
Sicīlijas krastos atrasts vairāk nekā 2 tūkstošus gadus vecs seno romiešu kuģis, kas pielādēts ar vīna pudelēm
Ko grib franču "antivakseri" 14
Pievienot komentāru

Инсайдеры: герцогиня Кэтрин расстроена из-за того, что происходит с ее старшим сыном

"Иногда тяжеловато. Мне не 20 лет": Лепс откровенно рассказал о своей зависимости и проблемах со здоровьем