Kāds ir labākais laiks gulētiešanai, lai veicinātu sirds veselību un regulētu svaru? Skaidro kardiologs: 42 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam
foto: Kinga Howard/Unsplash
Neapdomīga ēšana un našķi ir liela problēma, no kuriem daudziem ir grūti atteikties, norāda kardiologs.
Citi sporta veidi

Kāds ir labākais laiks gulētiešanai, lai veicinātu sirds veselību un regulētu svaru? Skaidro kardiologs: 42 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Vairums cilvēku ikdienā ir nodarbināti ar darbu, mācībām, rūpēm par bērniem un citiem svarīgiem jautājumiem, kas prasa spēku un enerģiju. Tādēļ daudziem var šķist saprotams jautājums: vai tad ir tik svarīgi, cikos ēdam vai dodamies pie miera? Kā skaidro kardiologs Hārvijs Hāns, tas ir pat ļoti būtiski.

Kāds ir labākais laiks gulētiešanai, lai veicinātu...

Kardiologs Hāns norāda, ka ideālais vakariņu laiks ir tieši saistīts ar to, cikos cilvēks dodas pie miera. Viņš iesaka baudīt vakariņas ne mazāk kā četras stundas pirms gulētiešanas, neatkarīgi no cilvēka miega grafika. "Ejot gulēt, tavam ķermenim, tai skaitā gremošanas traktam, vajadzētu būt pilnībā atslābinātam. Lai sagremotu pārtiku ķermenim parasti ir nepieciešamas aptuveni četras stundas, tādēļ pirms gulētiešanas vajadzētu pārtraukt jebkāda veida ēšanu, tai skaitā našķošanos," norāda Hāns.

"Lai cik ļoti mums patiktu pusnakts uzkodas, tās var izraisīt svara pieaugumu," norāda kardiologs, skaidrojot, ka katrā ēšanas reizē ķermenis saražo insulīnu – hormonu, kas palīdz asins šūnās iekļūt glikozei. "Insulīns ķermenis ir nepieciešams, tomēr, ja tavās šūnās jau ir pārāk daudz cukura, tas pārvēršas taukos, kas ir pēdējais, ko mēs vēlamies," skaidro kardiologs.

Papildus svara pieaugumam, glikozes līmeņa kāpums asinīs var radīt citas veselības problēmas, tai skaitā sirdsdarbības un nieru problēmas. Hāns iesaka pēc vakariņām, kas daudziem ir dienas sātīgākā maltīte, nodoties vieglām fiziskām aktivitātēm, piemēram pastaigai, pietupieniem vai atspiešanās vingrinājumiem.

Tāpat Hāns norāda, ka vērtīgi tomēr būtu vakariņās nepārspīlēt ar porcijas lielumu, jo šis lēmums var palīdzēt samazināt glikozes līmeni asinīs. "Neapdomīga ēšana un našķi ir liela problēma, no kuriem daudziem ir grūti atteikties. Tomēr darot lietas regulāri un padarot tās par ieradumu ir iespējams veicināt veselīgu dzīvesveidu," optimistiski norāda ārsts.

Runājot par labāko laiku, kad doties pie miera, "Eiropas sirds žurnālā" publicētais pētījums no 2023. gada, kurā piedalījušies 88 tūkstoši respondentu no Lielbrinātnijas, liecina, ka labākais gulētiešanas laiks ir starp plkst. 22.00 un 23.00. Pētījums parāda, ka šādā veidā cilvēkiem iespējams ilgstošāk saglabāta savu sirds veselību, turklāt gulētiešanas laiks vairāk ietekmē sirds un asinsrites slimību risku tieši sievietēm.

"Miegs ir svarīgs faktors cilvēku vispārējai labklājībai, kā arī mūsu sirds un asinsrites veselībai. Lielākajai daļai pieaugušo vajadzētu censties gulēt septiņas līdz deviņas stundas diennaktī. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka šis pētījums var parādīt tikai saistību un nevar pierādīt cēloņsakarību. Pilnīgākiem rezultātiem ir nepieciešami tālāki izmeklējumi," norāda pētījuma autori.