foto: EPA/Scanpix
Starptautiskajā olimpiskajā komitejā valda neonacisti un rasisti — Krievijā ārdās pēc SOK lēmuma par Krievijas un Baltkrievijas sportistiem
Marija Zaharova
Citi sporta veidi
2024. gada 20. marts, 17:51

Starptautiskajā olimpiskajā komitejā valda neonacisti un rasisti — Krievijā ārdās pēc SOK lēmuma par Krievijas un Baltkrievijas sportistiem

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Kā jau bija gaidāms, Krievija nekavējoties reaģēja uz Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) lēmumu neļaut “neitrālajiem” Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties Parīzes olimpisko spēļu atklāšanā. Tradicionālā mūsdienu Krievijas diplomātijas stilā izteicās Ārlietu ministrijas pārstāve, nolamājot SOK par nacistu un rasistu perēkli.

“SOK ir kļuvusi par vietu, kur plaukst neonacisms un rasisms,” no tribīnes dārdēja Marija Zaharova. “Cilvēku segregācija atbilstoši tautībai, etniskajam principam, cilvēku atstādināšana no starptautiskajiem sporta pasākumiem tikai atbilstoši viņu pilsoniskai piederībai tam ir vislabākais apliecinājums.”

“SOK lēmumi ir prettiesiski, netaisnīgi un nepieņemami,” viņa paziņoja.
 

Savukārt Krievijas Valsts domes deputāte, olimpiskā čempione ātrslidošanā Svetlana Žurova apsūdzēja SOK mēģinājumos izdzēst Krievijas sportistu vārdus no olimpisko spēļu vēstures un panākt, lai Krievija vispār boikotētu spēles.

Mērenākā tonī viņai piebalsoja Kremļa saimnieka Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs. 
“Protams, mēs to uztveram negatīvi. Tā ir olimpisma idejas graušana, tas ir sportistu, olimpiešu interešu pārkāpums. Protams, tas ir absolūtā pretrunā visai olimpiskās kustības ideoloģijai. Tas nedara godu SOK,” viņš sacīja par krievu un baltkrievu sportistu nepielaišanu olimpisko spēļu atklāšanā.

Tiesa, Kremļa runasvīru iepriecināja SOK piekāpšanās, ka neitrālā statusā esošajiem krievu un baltkrievu sportistiem nebūs jāparaksta nekādas papildu deklarācijas par Krievijas invāzijas Ukrainā nosodīšanu. “Tā ir drīzāk pozitīva informācija. Bet tālāk mēs turpināsim novērot.”

Peskovs neaizmirsa pažēloties par SOK iespējamām sankcijām pret sportistiem, kas piedalīsies Krievijas organizētajās olimpisko spēļu “importaizvietojumā” — tā dēvētajās “Pasaules draudzības spēlēs”, uz kurām tās organizētāji pat bezkaunīgi plānoja uzaicināt arī Ukrainas pārstāvjus. Tā ir “sportistu iebiedēšana”, pret ko Kremlis izturas “absolūti negatīvi”. “Tas laikam pavisam grauj SOK autoritāti,” izteicās Peskovs.

SOK jau nosodīja septembrī Krievijā plānotās “Pasaules draudzības spēles” kā “Krievijas Federācijas cinisku mēģinājumu” sportā iejaukt politiku un aicināja visus olimpiskās kustības dalībniekus un visas valdības nekādā veidā tajās nepiedalīties un neatbalstīt.

Jauns.lv jau ziņoja, ka SOK, atsaucoties uz Krievijas uzsākto karadarbību Ukrainā, paziņojusi, ka agresorvalsts un tās sabiedrotās Baltkrievijas sportisti 2024.gada Parīzes olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā nepiedalīsies.

Tomēr abu valstu sportistiem dalība Parīzes olimpiskajās spēlēs liegta netiks - viņi tajās varēs startēt kā neitrāli sportisti.

SOK priekšnosacījumi šādiem sportistiem ir tādi paši kā martā publicētajām rekomendācijām starptautiskajām sporta veidu federācijām un sacensību rīkotājiem. Tajās teikts, ka sportisti sacensībās var piedalīties tikai kā individuāli pārstāvji, nevis kā komandu dalībnieki.

"Neitrālie atlēti nepiedalīsies atklāšanas ceremonijas delegāciju un komandu parādē, jo viņi ir individuālie sportisti, tomēr viņiem arī tiks nodrošināta iespēja, kā piedzīvot šo notikumu," paziņojumā citēts SOK direktors saziņai ar nacionālajām olimpiskajām komitejām Džeimss Makleods.

Tāpat Makleods norādīja, ka lēmums par agresorvalstu sportistu piedalīšanos olimpisko spēļu noslēguma ceremonijā vēl tiks pieņemts vēlāk.

Viņš atklāja, ka šobrīd Parīzes olimpiskajām spēlēm ir kvalificējušies 12 krievi un septiņi baltkrievi, taču viņu iespējamo dalībau sacensībās vēl izvērtēs SOK.

2024.gada Parīzes olimpiskās spēles norisināsies no 26.jūlija līdz 11.augustam.