foto: Ukrinform/Shutterstock/ Vida Press
Uz Latvijas izlases trenera amatu pretendējis arī slavens ukraiņu speciālists. Ļašenko skaidro, kāpēc nav drīkstējis izvēlēties viņu
Gan Latvijā, gan Eiropas futbolā labi zināmais Viktors Skripņiks ikdienā runā krievu valodā, tāpēc nācies atteikties no idejas piesaistīt šo speciālistu.
Futbols
2024. gada 6. februāris, 13:26

Uz Latvijas izlases trenera amatu pretendējis arī slavens ukraiņu speciālists. Ļašenko skaidro, kāpēc nav drīkstējis izvēlēties viņu

Jauns.lv/LETA

Viens no kandidātiem uz vakanto Latvijas futbola izlases galvenā trenera amatu bija arī ukrainis Viktors Skripņiks, sarunā ar mediju pārstāvjiem pirmdien atklāja Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidents Vadims Ļašenko.

Jau vēstīts, ka pēc ilgstošām pārrunām par Latvijas nacionālās vīriešu futbola izlases galveno treneri tika apstiprināts itāliešu speciālists Paolo Nikolato, bet pārējie iepriekš nosauktie kandidāti bija lietuvietis Valds Dambrausks, zviedrs Janne Andersons un polis Mareks Papšuns.

Kā pastāstīja Lašenko, nopietni tika izskatīta arī bijušā Vācijas kluba Brēmenes "Werder", virslīgas "Riga" un Ukrainas vienību Luhanskas "Zorya", Poltavas "Vorskla" un pašreizējā Harkivas "Metallist 1925" galvenā trenera Skripņika kandidatūra, taču krievu valodas dēļ viņš no pretendentu loka tika svītrots.

"Mums ar viņu bija gara diskusija. Viņam bija ļoti liela vēlme strādāt ar izlasi," par ukraiņu speciālistu, kurš 2018. gadā palīdzēja "Riga" kļūt par Latvijas čempioniem un triumfēt Latvijas kausā, pastāstīja Ļešenko. "Bet tā kā viņa pamatvaloda ir krievu valoda, mēs vēlējāmies izvairīties no kaut kādiem riskiem un vienojāmies, ka neturpināsim diskusiju."

LFF prezidents atzina, ka kandidātu vērtēšana notika pusotru mēnesi un ar atlikušajiem četriem speciālistiem pārrunas turpinājās. Tā kā diviem no viņiem - Dambrauskam un Papšunam - prioritāte esot bijis darbs klubu līmenī, līdz ar to palikuši divi kandidāti, no kuriem izvēle krita uz itāliešu treneri.

Līgums ar 57 gadus veco Nikolato noslēgts uz nepilniem diviem gadiem (līdz 2025. gada 30. novembrim) un tajā nav iestrādāts punkts par vienošanās pagarināšanu. Pirmās spēles viņa vadībā Latvijas izlase aizvadīs martā, kad pārbaudes mačos tiksies ar Kipru un Lihtenšteinu, bet pirmais atlases cikls sāksies rudenī, kad Latvijas izlase startēs UEFA Nāciju līgas C līgā.

Kā atklāja Ļašenko, ir izvirzīti divi uzdevumi Nāciju līgā. Minimālais uzdevums -vietas saglabāšana C līgā, maksimālais - pirmā vieta. Viss būs atkarīgs no izlozes.

Tikmēr par mērķiem 2026. gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijā LFF prezidents vēl neizteicās, jo nav zināmi Latvijas izlases pretinieki atlases turnīrā.

Tāpat Lašenko darīja zināmu, ka Nikolato pārvalda angļu valodu un viņi savā starpā esot komunicējuši angliski, taču pagaidām itāliešu speciālists vēl kautrējoties runāt angliski, lai neizskatītos neprofesionāli. "Man ir pārliecība, ka trīs četru mēnešu laikā viņš runās perfekti," sacīja LFF prezidents.

Viens no Nikolato asistentiem būs bijušais Itālijas kluba Milānas "Inter" aizsargs 1994. gada UEFA Kausa (ekvivalents pašreizējai UEFA Eiropas līgai) ieguvējs Masimo Paganins, kurš pilda arī tulka pienākumus, bet pārējie palīgi galvenajam trenerim būs no Latvijas, kas ir LFF uzstādījums.

Ļašenko arī pastāstīja, ka Nikolato jau ir bijis Latvijā, apmeklējis futbola infrastruktūru, iepazinies ar bāzēm, bet, protams, ar niansēm un Latvijas futbola resursiem viņam vēl būs jāiepazīstas.

Kā uzsvēra LFF prezidents, viens no galvenajiem Nikolato plusiem salīdzinājumā ar Andešonu bija tas, ka itāliešu speciālists ir dzīvot Latvijā un strādāt ne tikai nacionālās izlases labā, bet sniegt savas zināšanas un pieredzi visai Latvijas futbola sistēmai.

Vēl viens faktors, kas tika ņemts vērā izvēloties galveno treneri, ir daudzo latviešu jauno spēlētāju atrašanās Itālijā, un Nikolato iespējas komunicēt ar Itālijas klubiem un pozitīvi ietekmēt kāda spēlētāja karjeru. "Gājām cauri aptuveni 15 Itālijā spēlējošo futbolistu sarakstam, pastāstīja Ļašenko. "[Raimondu] Krolli un [Dario] Šitu viņš, protams, jau zina."

Kā zināms, 2023.gada decembrī no Latvijas izlases galvenā trenera amata tika atbrīvots Dainis Kazakevičs.

Ar Kazakeviču pie stūres izlase spēlēja 2020. gada Pasaules kausa kvalifikācijā, UEFA Nāciju līgā un 2024. gada Eiropas čempionāta atlasē. Viņa vadībā izlase 41 mačā izcīnīja 11 uzvaras, 12 reizes spēlēja neizšķirti un piedzīvoja 18 zaudējumus.