foto: REUTERS/SCANPIX
Amerikāņu basketbola zvaigzne Britnija Grainere atbrīvota no cietuma Krievijā
Britnija Grainere tika aizturēta šī gada februārī.
Sporta zvaigznes
2022. gada 8. decembris, 15:35

Amerikāņu basketbola zvaigzne Britnija Grainere atbrīvota no cietuma Krievijā

Jauns.lv/LETA

ASV un Krievija vienojušās apmainīt Krievijā ieslodzīto ASV basketbolisti Britniju Graineri pret ASV ieslodzīto Krievijas ieroču tirgoni Viktoru Butu, ziņo avoti.

Darījumu par ieslodzīto apmaiņu apstiprinājis ASV prezidents Džo Baidens, avoti pavēstīja telekanālam CBS.

Baidens pavēstīja, ka Grainere ir ceļā uz mājām. "Pirms brīža es runāju ar Britniju Graineri. Viņa ir drošībā. Viņa ir lidmašīnā. Viņa ir ceļā uz mājām," tviterī raksta Baidens.

Baidens ceturtdien vēlāk uzrunā no Baltā nama pavēstīja pavēstīja par Graineres atbrīvošanu.

"Pēc mēnešiem ilgas netaisnīgas aizturēšanas Krievijā, turot neciešamos apstākļos, Britnija drīzumā atgriezīsies savu tuvinieku rokās, un viņai tur bija jābūt visu laiku," sacīja Baidens.

"Šī ir diena, pie kuras mēs strādājām ilgu laiku. Mēs nekad nepārstājām prasīt viņu atbrīvot. Bija nepieciešamas rūpīgas un intensīvas sarunas," piebilda Baidens, pateicoties visiem, kas piedalījās viņas atbrīvošanā, kā arī Apvienotajiem Arābu Emirātiem, kur notika apmaiņa.

Ieslodzīto apmaiņas faktu apstiprinājusi arī Krievijas Ārlietu ministrija, paziņojot, ka Buta un Graineres apmaiņa notikusi ceturtdien Abū Dabī lidostā.

Ministrija norāda, ka Krievijas pilsonis atgriezies dzimtenē.

Oktobrī Krievijas tiesa noraidīja Graineres apelāciju. Basketboliste lūdza Krievijas tiesu samazināt viņai piespriesto deviņu gadu cietumsodu, kas piešķirts par apsūdzībām narkotiku kontrabandā.

Bijušais padomju virsnieks Buts 2011. gadā ASV tika atzīts par vainīgu ieroču kontrabandā un izcieta 25 gadu cietumsodu. Maskava jau gadiem ilgi ir pieprasījusi viņa atbrīvošanu. Vasarā Baidena administrācija piedāvāja apmainīt Butu pret Graineri.

Grainere 17. februārī tika aizturēta ar apsūdzībām par Krievijā nelegālo elektronisko cigarešu kārtridžu ar marihuānas eļļu pārvadāšanu savā bagāžā. Krievijā par šo pārkāpumu draud līdz pat desmit gadiem cietumā.

Basketboliste skaidroja, ka kārtridži viņas bagāžā nonāca visdrīzāk, stresā kārtojot somu pirms došanās no Arizonas uz Maskavu. Grainerei bija Arizonas štata veselības dienesta izsniegta atļauja lietot marihuānu medicīniskos nolūkos, lai cīnītos ar hroniskām sāpēm.

Tāpat sportiste tiesā stāstīja, ka viņai pēc aizturēšanas netika izskaidrotas viņas tiesības un netika piedāvāta advokāta palīdzība. Grainerei tika likts parakstīt arī kādu dokumentu, nepaskaidrojot, kas tajā rakstīts. Tikai pāris dienas vēlāk Grainerei tiesā paskaidroja, kādas apsūdzības viņai ir izvirzītas.

Sieviešu nacionālās basketbola asociācijas (WNBA) komandu Fīniksas "Mercury" pārstāvošā Grainere kopš 2014. gada starpsezonās Krievijā pārstāvēja Jekaterinburgas UGMK vienību, ar kuru četras reizes uzvarēja FIBA Eirolīgā. Savukārt WNBA Grainere ir uzvarējusi vienreiz.

Krievija līdz iebrukumam Ukrainā WNBA starpsezonās bija galamērķis daudzām ASV basketbolistēm, jo atalgojums tur bija vairākas reizes lielāks nekā dzimtenē.

32 gadus vecā Grainere ar savu prasmi ietriekt bumbu grozā no augšas tiek uzskatīta par vienu no labākajām pasaules basketbolistēm.