Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Paldies Dievam, ka mūsu sacensību plāns "salikās" tieši tā un ne citādāk. Mūsu labās domas šobrīd ir ar visiem, kuri Valensijā bezpalīdzīgi cīnās un cer doties mājās ar pilnu zirgu sastāvu," līdzjūtīgi saka Kristaps Neretnieks. (Foto: Publicitātes foto)

Bīstamais zirgu herpes vīruss ietekmējis arī mūsu vadošā jātnieka Kristapa Neretnieka gatavošanos olimpiskajām spēlēm

Citi sporta veidi
3. martā 10:31 2021. gada 3. martā 10:31
  Jauns.lv
Pēc bīstamā EHV-1 neiroloģiskās formas vīrusa uzliesmojuma Valensijā, Spānijā, Starptautiskā jāšanas sporta federācija (FEI) atcēlusi visas sacensības visās disciplīnās Eiropā līdz marta beigām. Kā ziņots iepriekš, tieši Spānijā startam Tokijas olimpiskajās spēlēs gatavojas Latvijas vadošais konkūrists Kristaps Neretnieks, ar kura pārstāvi Ilzi Jansoni sazinājās Jauns.lv.

"Manai komandai, ieskaitot manu audzēkni no Uzbekistānas, šobrīd privātā stallī Spānijā atrodas divpadsmit sporta zirgi, kurus es trenēju un organizēju visu sporta dzīvi. Trīs no šiem zirgiem bija vīrusa skartajās sacensībās Valensijā februāra sākumā. Maniem zirgiem nav novērotas saslimšanas pazīmes, viņu veselība tiek uzraudzīta pastiprināti, tāpēc mums ir pamats uzskatīt, ka zirgi ir sveiki un veseli. Vīrusa inkubācijas periods ir trīs līdz desmit dienu, mūsu gadījumā ir pagājušas jau teju četras nedēļas, tāpēc par saviem zirgiem jūtamies droši, šobrīd gan vēl gaidām oficiālos analīžu rezultātus," Jauns.lv stāsta Kristaps Neretnieks.

"Paldies Dievam, ka mūsu sacensību plāns "salikās" tieši tā un ne citādāk. Mūsu labās domas šobrīd ir ar visiem, kuri Valensijā bezpalīdzīgi cīnās un cer doties mājās ar pilnu zirgu sastāvu," līdzjūtīgi saka Kristaps Neretnieks.

Akūts vīrusa uzliesmojums tika novērots 21. februārī Valensijā, Spānijā, sacensības tika nekavējoties pārtrauktas.

"Kamēr nebija noteikta karantīnas zona, nebija zināms, kas tā par saslimšanu, daudzi zirgi vēl paspēja izbraukt no sacensību teritorijas, līdz ar to vīruss tika izvadāts pa Eiropu, padarot situāciju vēl bīstamāku. Tagad nedēļu vēlāk, ir skaidrs, ka tā ir ļoti bīstama herpes vīrusa EHV-1 neiroloģiskā forma, tieši pret šo vīrusa formu nav efektīvas vakcīnas," stāsta sportists.

Lai ierobežotu vīrusa tālāku izplatību, Starptautiskā jāšanas sporta federācija (FEI) līdz marta beigām atcēlusi visas sacensības Eiropā, izņēmums ir četras tūres Spānijā, Portugālē un Itālijā, kur sacensības turpinās notikt "burbulī", lai izvairītos no lielas un vienlaicīgas zirgu pārvietošanas pa Eiropu.

Jauni zirgi sacensību turpmākajās nedēļas nevienai no tūrēm nedrīkst pievienoties.  

"Pirms divām dienām es vēl cītīgi plānoju, kā lai sadala zirgus, lai vienu daļu aizvestu uz sacensībām Itālijā, vienu daļu uz sacensībām Polijā. Starts Polijā bija svarīgs, lai kvalificētos Pasaules kausa finālam un tālāk organizētu došanos uz Gēteborgu marta beigās. Diezgan sarežģīta loģistika, lai to varētu izdarīt, jo arī pati ziņa par Pasaules kausa fināla norisi atnāca salīdzinoši nesen, aptuveni pirms nedēļas. Bet tad pienāca FEI ziņa, ka uz mēnesi visas sacensības Eiropā ir atceltas un man vairs nav ko plānot, ir jāsēž pašizolācijā un mēnesis jāgaida, lai situācija stabilizējas," saka Neretnieks.

Sacensību atcelšana visā Eiropā ietekmēs arī sportista gatavošanos startam Tokijas olimpiskajās spēlēs.

"Šobrīd tas mūs ietekmēs, mums ir palikuši četri aktīvi gatavošanās mēneši, tagad par mēnesi mazāk. Būtu bijis marts, aprīlis, maijs, jūnijs gatavošanās procesam, lai paspētu zirgu vēl "ielēkt" augstā pieczvaigžņu līmenī. Turpināsim gatavoties mājās, cerēsim, ka mēneša laikā vīruss tiks pakļauts kontrolei, atļaus rīkot sacensības un mēs varēsim turpināt šo svarīgo procesu, kurā sacensības mums ir ļoti vajadzīgas," skaidro Neretnieks.

Uzliesmojums esot noticis Valensijā

Jau ziņots, ka, saskaņā ar britu mediju "Horse&Hound", no zirgu herpes vīrusa EHV-1 Spānijas pilsētā Valensijā miruši četri zirgi.

Zināms par zirgu saslimšanas gadījumiem arī citās valstīs, tāpēc tiek uzskatīts, ka varētu būt noticis nopietnākais šīs slimības uzliesmojums Eiropā pēdējo desmitgažu laikā.

Zirgu herpes vīrusa jeb rinopneimonijas uzliesmojums noticis konkūra sacensību laikā Valensijā.

Valensijas pavasara sacensību tūrei, kurā piedalās dalībnieki no dažādām valstīm, bija jānotiek no 28. janvāra līdz 14. martam, bet starptautiskās sacensības pārtrauktas un pasākuma norises vieta slēgta pēc tam, kad vairākiem zirgiem, kuri 14. februārī pametuši sacensību vietu un devušies uz mājām, konstatēts bīstamais zirgu herpes vīruss EHV-1.

Saistītās ziņas

Viņš par zirgiem zina visu. Saruna ar olimpisko jātnieku Kristapu Neretnieku
Lauku puika miljonāru sportā - saruna ar gaidāmo olimpisko spēļu dalībnieku Kristapu Neretnieku 2
Bīstamais zirgu herpes vīruss ietekmējis arī mūsu vadošā jātnieka Kristapa Neretnieka gatavošanos olimpiskajām spēlēm

Pirms slimības uzliesmojums atklāts, pasākuma vietu bija atstājuši jau daudzi jātnieki ar saviem zirgiem. Uz vietas palikuši vairāk nekā 150 zirgi, kuriem veiktas pārbaudes.

Zināms, ka 84 uz vietas esošajiem zirgiem konstatētas zirgu herpes vīrusa simptomi un tie tiek ārstēti. Uz vietas strādā 21 veterinārārsts. Vēl 11 zirgi nogādāti klīnikās Valensijā un Barselonā.

EHV-1 ir zirgu herpes vīrusa neiroloģiskā forma - dzīvniekiem uznāk vājums, rodas grūtības urinēt un izkārnīties, tie nespēj nostāvēt un zaudē koordināciju. Smagos gadījumos zirgu var nākties eitanazēt.

Citi šobrīd lasa

Īsa pamācība logu tīrīšanā. Vai spodrināt logus ar avīžpapīru?
"Man nav bijis vēzis!" - Samanta Tīna atklāj patiesību par veselības problēmām
Interesanta pieredze: rīdzinieks pamēģina izdzīvot ar 100 eiro mēnesī 4
Pievienot komentāru

Папарацци "поймали" беременную Меган Маркл с сыном на прогулке в Лос-Анджелесе

"Я на 6% русская!": звезда сериала "Великолепный век" Мерьем Узерли удивила признанием