Bimbaltīre, riezis, klimpas un pudiņš. 4 sātīgas receptes no Rucavas
Rucavnieki mīl kārtīgu latviešu ēdienu - īstu un patiesu.

Bimbaltīre, riezis, klimpas un pudiņš. 4 sātīgas receptes no Rucavas

Jauns.lv

Vienam tā ir bērnības garša, citam jaunatklājums, vēl kādam – necerēts piedzīvojums. Tas ir ēdiens, kādu Rucavas sievas joprojām gatavo savējiem un ciemiņiem, – vienkāršs, sātīgs, gards.

Bimbaltīre, riezis, klimpas un pudiņš. 4 sātīgas r...

Ja ceļi ved uz Lejaskurzemi, neaizbrauc garām Rucavas Zvanītājiem, kur  pieejams īpašs Rucavas goda mielasts!  Tur ēšana mīsies ar pamatīgu valodošanu un dziedāšanu, kas no iecerētā gastronomiski izklaidējošā pasākuma nereti pāraug neaizmirstamā notikumā, gribot negribot liekot aizdomāties par pavisam ko citu. Piemēram, par to, ka pasaule ir kā rucavnieku goda drānas, kurā kārtu kārtām klājas pašu un svešu piedzīvotais, aizgūtais, noskatītais, pielāgotais, aizmirstais un atkal ieraudzītais. Rucavnieku kukulīši nav tāla rada lietuviešu cepelīniem, par ko diezin vai kādam būtu izbrīns, taču, izrādās, arī norvēģi un islandieši, sēdēdami pie Zvanītāju galda, priecājušies par tik pazīstamo ēdienu, kurš nu šajās zemēs kļuvis par retumu, jo nevienam vairs īsti netīk rīvēt tik daudz kartupeļu. Kā Rucavas virtuvēs nonācis baltais sviests, skaidru ziņu nav, taču Suitos to esot ierādījusi kāda poliete, kas tur dzīvojusi... Palandricu, lēni un ilgi siltumā vītinātu cūkas mīkstumu, ko pēc cūku bērēm kārtīgi ierīvētu ar sāli, pipariem un kadiķogām ietin palagā, nošņorē un uz trim mēnešiem pakar pie krāsns, poļi uzskata par savu pienesumu, taču ikviens, kurš apceļojis Spāniju, palandricā sagaršos arī Ibērijas šķiņķi. Tā varētu turpināt vēl un vēl, taču, kāpēc gan kādu no šiem gardumiem nemēģināt pagatavot pašai?

Kukulīši ar ceptas gaļas mērci

Kukulīši ir vārītas rīvētu kartupeļu klimpas, ko pārlej ar čurkstināta cauraudža un krējuma mērci un vasarā pārkaisa ar zaļumiem. Ikdienas ēdiens, ko taisīja tad, kad kaut kas bija jāēd. Ruta piebilst: “Svarīgi, lai kartupeļi būtu labas šķirnes, miltaini. Pašu audzētie un dabiski mēslotie vienmēr būs labāki un nepaliks zili.”

Sāls

MĒRCEI

350 g kūpināta cauraudža

200 ml skābā krējuma

200 ml saldā krējuma

Sāls, pipari pēc garšas

PAGATAVOŠANA

1.     Nomizo un sarīvē vai samal gaļasmašīnā zaļos kartupeļus. Liec marlē un nospied lieko šķidrumu, taču to neizlej, bet ļauj, lai nostājas; stērķeli (kartupeļu ciete pa rucavnieku modei) vajadzēs vēlāk.

2.     Vārītos kartupeļus sastampā. Liec tiem klāt svaigos rīvētos, stērķeli, sāli, visu rūpīgi samaisi un samīci. Masai jābūt biezai.

3.     Ar rokām veido nelielus kukulīšus. Uzvāri ūdeni, kam pievienots nedaudz sāls. Verdošā ūdenī uz 40 minūtēm liec vārīties kukulīšus. Gatavs, kad kukulīši uzpeld un tad nogrimst.

4.     Gaļu sagriez mazos gabaliņos, sacep uz pannas, līdz tā viegli brūna, un tajā iemaisi gan skābo, gan saldo krējumu, pasāli, sapiparo. Maisot karsē, līdz viss tumīgi savārās kopā.

Bimbaltīre

Tie ir grūsti (sastampāti) kartupeļi ar speķi. “Rucavā uz pannas čurkstinātus gaļas gabaliņus sauc par bimbaliem, lai gan mana vīramāte teica – circeņi,” skaidro Ruta. “Rucavnieku ēdieni ir sātīgi un trekni, un man tādi garšo, es tādus taisu. Vija gan ļoti skatās līdzi, un negrib tik treknu. Bet nav jau jāēd daudz! Turklāt jāskatās, cik rocība ļauj.”

6–8 porcijas

30 minūtes pagatavošanai

VAJADZĪGS

12 kartupeļi

300 g kūpinātas gaļas, sagrieztas mazos kubiņos

250 ml saldā krējuma

Sauja diļļu, loku, kapātu

Sāls, pipari

PAGATAVOŠANA

1.     Kartupeļus nomizo, novāri, nosūc (nokās), sagrūd (sastampā).

2.     Pannā sačurkstini gaļu, pārlej pāri kartupeļiem, izmaisi. Tad vēl pieliec krējumu un izmaisi.

3.     Pārkaisi ar zaļumiem un pasniedz.

Riezis (rieziks, kuģelis)

Tas ir zaļu rīvētu kartupeļu sacepums ar speķi un sīpoliem. Sātīgs ēdiens lielai saimei – to cep malkas krāsnī lielā cepampannā un pēc tam griež gabalos. Pāris ēdāju dēļ nav vērts sākt, jo jāsarīvē ir teju spainis kartupeļu!

12–16 porcijas

1 stunda sagatavošanai (ja rīvētāju vairāk, ies daudz ātrāk!) + 1 stunda 20 minūtes cepšanai

VAJADZĪGS

¾ spaiņa kartupeļu

700–800 g kūpināta cauraudža

3–4 sīpoli

300 ml saldā krējuma

Skābais krējums – pasniegšanai

Sāls, pipari pēc garšas

PAGATAVOŠANA

1.     Nomizo un sarīvē kartupeļus, mazos kubiņos sagriez cauraudzi, sakapā sīpolus. Visu samaisi. Pievieno krējumu un atkal samaisi.

2.     Sakarsētā krāsnī liec cepties stundu un 20 minūtes. Pasniedz ar skāba krējuma piku.

Rupjmaizes pudiņš

Vienkārši pagatavojams ciemiņu saldēdiens, ko bauda kopā ar aukstu pienu. Ļoti sātīgs, tāpēc pasniedz, sagrieztu mazos gabaliņos. Rotāšanai izmanto to, kas mājas kārtībā ir pie rokas, – pašu dārza augļus vai ogas –, vai veikalā nopērkamos svešzemju.

16 porcijas

1 stunda pagatavošanai + atdzesēšanai

VAJADZĪGS

6 glāzes rīvētas rudzu maizes

400 g sviesta

400 g cukura

400 ml saldā krējuma, uzputota

6 olas

100 – 150 ml ruma

½ l–¾ l sacukurotu ogu (ērkšķogu, ķiršu) vai ievārījuma pēc gaumes un rocības

rīvēta citrona miza, apelsīna miza, kanēlis, maltas krustnagliņas – pēc garšas

PAGATAVOŠANA

1.     Sviestu, cukuru, olas saputo. Pievieno rupjmaizi un garšvielas, samaisa un vēlreiz uzputo. Masu sadala divās vienādās daļās.

2.     Pusi masas liek ar sviestpapīru izoderētā un ietaukotā cepamplātē. Tai virsū liek sacukurotās ogas, uz tām – atkal rupjmaizes pudiņa masu.

3.     Cep aptuveni 30 minūtes sakarsētā, taču ne pārāk karstā krāsnī (vislabāk 160 grādos).

4.     Izņemot no krāsns vienmērīgi pārslaka ar rumu un liek atdzist. Pirms pasniegšanas pārsmērē ar saputotu krējumu un izrotā ar ogām. Griež nelielos gabaliņos. Visgardāk ēst ar aukstu pienu.


TEKSTS: Signe Šēnfelde, žurnāls OK/Foto: Aigars Hibneris un Georgs Viljams Hibneris