foto: Publicitātes foto
Kāda ir apģērba etiķete Ziemassvētkos un Jaungadā, skaidro modes eksperte
Modele Madara Rābe.
Stila jaunumi
2023. gada 8. decembris, 14:05

Kāda ir apģērba etiķete Ziemassvētkos un Jaungadā, skaidro modes eksperte

Jauns.lv

Ziemassvētki tradicionāli ir ģimenes svētki, un tajos ieteicams lūkoties klasiska stila virzienā. Turpretī Jaungada sagaidīšana paver iespēju eksperimentiem, un tad nevajag kautrēties no spīguļojošiem un mirdzošiem akcentiem, mudina modes eksperte Guna Leiškalne-Rokk.

Katrs garderobes elements un aksesuārs ne vien veido mūsu personību, bet arī piešķir individualitāti. Pārdomātas apģērbu kombinācijas ir neatņemama svētku sastāvdaļa, kas papildina svinīgo noskaņu.

 Lai Ziemassvētkus un Jauno gadu baudītu atbilstoši svētku gaisotnei un etiķetei, multizīmolu veikala “Van Graaf” tīkls ar grāmatas “Stils” līdzautori Gunu Leiškalni-Roku radījuši dreskoda jeb apģērba etiķetes ceļvedi.

Lai gan svētku apģērbs atšķirsies atkarībā no pasākuma norises vietas un konteksta, tomēr Ziemassvētki tradicionāli ir ģimenes kopābūšanas laiks. Tāpēc ieteicams lūkoties vairāk klasiska stila virzienā. Turpretī Jaunā gada sagaidīšana paver iespēju eksperimentiem, mudinot nekautrēties no spīguļojošiem un mirdzošiem akcentiem. Kopīgā pazīme, kas mums daudz pasaka priekšā, ir svētki. “Svarīgi saprast, ka tas nozīmē svinīgi formālu garderobi abos gadījumos. Attiecīgi

izvairieties no dienas vai darba apģērba elementiem,”

uzsver modes eksperte Guna Leiškalne-Rokk. Viņas ieskatā, mūsdienās cilvēkiem ir visas iespējas dažādās budžeta kategorijās izskatīties labi. 

Ziemassvētku klasika

Ziemassvētku svinībās ieteicams lielākoties pieturēties pie nepārspīlēta un atturīga ģērbšanās stila. Viens no retiem garderobes izņēmumiem būs tematiskais adījums.

Ja vēlamies radīt īpašu atmosfēru, tad nevajag izvairīties no izmeklēta vai smieklīga Ziemassvētku džempera.

Galvenais ir uzburt noskaņu, kas būs panākama ar pārdomātām apģērbu kombinācijām. Kungiem džemperi ieteicams apvienot ar izejamām biksēm, bet dāmām – ar svārkiem.

Tomēr vakara gaitā tematisko adījumu vēlams nomainīt pret klasiskākiem elementiem arī tad, ja svinības notiek ģimenes lokā – laukos vai mājās. Tad vīriešiem izejamās bikses vēlams komplektēt ar solīdu kreklu, iespējams, arī žaketi. Sievietēm džempera un svārku vietā izvēlēties skaistu kleitu, ko var apvienot ar augstpapēžu kurpēm. Tikmēr vīriešiem ieteicamas izejamās kurpes ar plānu zoli. Katrā ziņā ne čības, ne zeķes. Svarīgi izcelt, ka sievietēm vēlams dot priekšroku plānām, nevis bieza materiāla zeķbiksēm. Sievietes vizuālo tēlu, bez šaubām, paspilgtinās rokassomiņa, kas gan nedrīkst būt liela.

Apsverot piemērotāko toņu izvēli, Ziemassvētku gaisotnē sarkanais visdrīzāk būs vispiemērotākais.

Taču aicinām būt piesardzīgiem attiecībā uz krāsu paleti. Tematiskus pasākumus nevajadzētu uztvert ar pārāk lielu fanātismu. Piemēram, sarkanas un zaļas krāsas apvienošana var radīt pārprotamu vizuālo tēlu, atgādinot tādus Ziemassvētku simbolus kā egle vai rūķis.

Piemēram, vīriešiem ieteicams atturēties no kārdinājuma kombinēt zaļas bikses un sarkanu žaketi, jo tas būs pārspīlēti.

Tā vietā rekomendējams izvēlēties vienu no apģērba elementiem – bikses vai žaketi – minētajā tonī, ja ir tāda vēlme. Priekšroku dodiet klasiskāku krāsām – zilai, bēšai. Iespējams, melna būs pārāk drūma, bet balta vienmēr iederēsies svinīgos pasākumos.

foto: Publicitātes foto
Modele Madara Rābe.

Jaunā gada eksperiments

Jaunais gads nereti ir svētki ārpus ģimenes loka. Tad aicinām uzdrošināties un eksperimentēt ar spīdošu vai mirdzošu apģērbu akcentiem, lai pienācīgi sagaidītu 2024. gadu. Dāmām nav obligāti jāizvēlas gara kleita. Tā lielākoties ir ieteicama, apmeklējot greznu sarīkojumu ar “black tie” dreskodu. Pieļaujama alternatīva – kokteiļkleita kombinācijā ar košiem akcentiem.

Jaunais gads ir mirklis, kad aicinām spozmi savienot ar eleganci. Piemēram, spožu topu pieskaņot izsmalcinātai vakara somai.

Uzsvars uz “vakara”, nevis “birkin” vai “kelly”. Ne mazāk nozīmīga ir ieveidota frizūra un spilgtāks meikaps, piemēram, koši sarkanas lūpas un unikāli dekora elementi. Tāpat īpaši spoži akcenti no bižutērijas pasaules.

foto: Publicitātes foto

Vīriešiem ieteicams izvēlēties “creative black tie”. Piemēram, smokingu ar samta žaketi vai tumši zaļu krāsu melnas vietā. Ja svinības notiek neformālākā gaisotnē, pastāv iespēja uzvilkt kreklu bez žaketes. Taču šādā situācijā aicinām apsvērt jautrāku un rotaļīgāku rakstu vai krāsu, ko ierasti ikdienā neatļautos. Apavu izvēlē pieturēties pie kurpēm ar plānu zoli. Tās varētu būt lakādas kurpes vai mokasīni. Ideālā gadījumā “loaferi”. Jaunajam gadam nepiestāvētu zamšāda, samta vai lakādas būs izcils papildinājums. Jāpiebilst, ka āra apavi vai kurpes ar biezu zoli ir pieskaitāmi pie dienas garderobes, kas neatbilst svētkiem.

Krāsu izvēle nav izņēmums, tāpēc aicinām izvēlēties acīs krītošus apģērbu elementus. Tos var papildināt ar spožiem aksesuāriem. Lai gan atbilstošāko toni nereti prognozē arī horoskopu vēstis, tomēr aicinām atcerēties zelta standarta toņus: zelta, sudraba, melnu vai baltu. Attiecīgās krāsas rada unikālu pasākuma gaisotni. Vēl tonis, kas komplimentēs Jaunā gada svinības, ir tumši zils, bet ne obligāti ar spīdumiem. Ja ir spīdumi, nenošausiet greizi jebkurā norises vietā un kontekstā.

Svarīgi uzsvērt, ka

Ziemassvētkos un Jaunajā gadā nekādā gadījumā neiesakām kokvilnas kleitu.

Tas ir materiāls, kas raksturo dienas garderobi. Izņēmums – vīriešu kokvilnas krekls. Savukārt bikses vīriešiem ieteicamas no mohēras vai vilnas. Bet kokvilnas kleita un svārki atbilst vasaras vai pavasara brīvdienām, nevis svētkiem. Tā vietā vēlams zīds vai zīda aizvietotāji.