foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva
"Pastaiga" sasniegumu tops - Latvijas gada sievietes tehnoloģijās 2023
Anna Andersone.
Topi
2023. gada 25. augusts, 13:39

"Pastaiga" sasniegumu tops - Latvijas gada sievietes tehnoloģijās 2023

Pastaiga

Žurnāls “Pastaiga” šo topu veido jau septīto gadu, lai izceltu un godinātu Latvijas sieviešu panākumus, stāstītu par tiem plašākai sabiedrībai. Lūk, Latvijas gada sievietes tehnoloģijās (IT, jaunuzņēmumi) 2023.

Jaudīgi. Tas ir pirmais vārds, kas nāk prātā, pārskatot šā gada Latvijas sieviešu spožāko sasniegumu topu. Tas ik gadu atspoguļo sabiedrības viedokli un vēsta par to, kas mums rūp un ko novērtējam. Un aiz tā visa stāv pašaizliedzīgas, radošas, drosmīgas un ietekmīgas Latvijas sievietes. Mēs pamanām, novērtējam un ļoti lepojamies. Šis ir mūsu veids, kā pateikt paldies ikvienai no jums.

Šogad topu veido 19 “Pastaigas” eksperti – dažādu jomu pārstāvji, kuru viedokli augstu vērtējam. Mēs lūdzām ekspertus nosaukt savas favorītes mūsu definētajās 11 nozarēs un nozaru grupās. Un te nu atklājas šā topa burvība – tas ir tik daudzveidīgs.

Ir aizraujoši vērot, kā gadu no gada mainās topā pieminētās dāmas. Protams, ir arī gluži pretēji – vairāki vārdi stabili turas savās pozīcijās. Piemēram, šogad sadaļā “Politika” visvairāk izcelta ir Elīna Pinto, savukārt “Tehnoloģijās/IT” līdere joprojām ir “Riga TechGirls” vadītāja Anna Andersone, bet “Medicīnā/Farmācijā” – NMPD direktore Liene Cipule.

Visu apkopojot, mēs ne tikai izceļam sievietes, kuras patlaban varam saukt par pārliecinošām savas nozares līderēm, bet arī uzzinām par profesionālēm, kuras nesavtīgi dara savu darbu un ikdienā nemirdz starmešu gaismās. Mums ir izcilas politiķes, uzņēmējas, vadītājas, juristes, finansistes, kultūras darbinieces, arhitektes, dizaineres, žurnālistes, zinātnieces, pedagoģes, tehnoloģiju un IT guru, mediķes, farmaceites, sportistes un aktīvistes. Sievietes, kuras var! Sievietes, kuras dara un kurām izdodas! Un mēs varam tikai iztēloties, cik daudz tas no viņām prasa ne vien profesionāli, bet arī privāti – būt labai, mīļai un pacietīgai mammai, sievai, meitai, draudzenei… Un vēl – ar patiesu cieņu un apbrīnu vērojam, cik nozīmīgas un aizraujošas ir topā minēto sieviešu nodarbošanās. Lai tikai kāds pasaka, ka Latvijā “nekas nenotiek”! Ir mums gan daudzsološi uzņēmumi, gan zinātne un inovācijas, gan pērles kultūrā un dizainā. Mums ir viss! Un talantīgas sievietes pavisam noteikti.

Eksperti

Karīna Kulberga, “Swedbank” valdes locekle un privātpersonu pārvaldes vadītāja
Lotte Tisenkopfa-Iltnere, “Mádara Cosmetics” dibinātāja un līdzīpašniece
Enno Ence, “MILZU!” dibinātājs un zīmola radītājs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Eksporta padomes loceklis, biznesa mentors
Henrieta Verhoustinska, teātra kritiķe un LTV raidījuma “100 g kultūras” vadītāja
Anda Čakša, izglītības un zinātnes ministre
Marija Ručevska, inovāciju vadības uzņēmuma “Helve” līdzdibinātāja un vadītāja, “Practica Capital” investīciju partnere, “TechChill” valdes locekle
Maija Katkovska, Latvijas Drošāka interneta centra “Drossinternets.lv” vadītāja
Ulvis Noviks, biedrības “Tavi draugi” vadītājs, uzņēmuma “MRCar.lv” līdzīpašnieks, uzņēmumu “braucamkopa.lv” un “Tiny Village Latvija” dibinātājs
Ilze Aizsilniece, ģimenes ārste un homeopāte, Latvijas Ārstu biedrības prezidente
Baiba Liepiņa, Latvijas Reklāmas asociācijas vadītāja
Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta deputāte
Dana Bjorka, Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra direktore
Kaspars Gorkšs, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektors
Ieva Zībārte, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle, Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” pārstāve Latvijā
Matīss Kaža, kinorežisors
Tomass Pildegovičs, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (“Stratcom”) vecākais eksperts
Gunda Reire, Valsts prezidenta kancelejas vadītāja
Aija Šmidre, izdevniecības “Rīgas Viļņi” valdes priekšsēdētāja
Ivars Norvelis, oficiālā “Porsche” zīmola Latvijā pārstāvja SIA “Baltijas Sporta Auto” valdes loceklis

Paskaidrojumi

* Sievietes, kuru sasniegumus eksperti izcēluši vairākās nozarēs
# Sievietes, kuru sasniegumus izcēluši vairāki eksperti

Latvijas gada sievietes tehnoloģijās (IT, jaunuzņēmumi) 2023

* # ANNA ANDERSONE, “Riga TechGirls” vadītāja

foto: no izdevniecības "Rīgas Viļņi" arhīva
Anna Andersone.

“Ja viņu kaut kas neapmierina pasaulē, Anna nevis čīkst, bet iet un drosmīgi to risina. Redzot, ka IT jomā ir par maz sieviešu, viņa radīja kustību “Riga TechGirls”, kas sasniegusi jaunuzņēmumiem raksturīgu, eksponenciālu izaugsmi. Sirdsgudra līdere, kuras dzīves vērojumos vērts ieklausīties.”
Karīna Kulberga

“Ar savu darbu ir palīdzējusi daudzām sievietēm iepazīt tehnoloģiju iespējas un mainīt profesionālo dzīvi, atbalstījusi un līdzdibinājusi vairākus jaunuzņēmumus dizaina un tehnoloģiju jomā. Iespaidīga ir Annas iniciatīva, dibinot kustību “Viegli kopā būt”, viņas vēlme veicināt ilgtermiņa attiecības biznesā un dzīvē, kas dod iespēju ikvienam augt un pilnveidoties.”
Ilze Aizsilniece

“Uzņēmēja un līdere ar drosmi radīt jaunas vērtības, iedvesmo arī citas jaunas sievietes uzdrīkstēties iziet no savas komforta zonas. Dzīves izaicinājumus un kritienus pārvērtusi savos spēka avotos un iespējās. Eiropas Savienībā digitālās pamatprasmes ir tikai nedaudz vairāk nekā 50% cilvēku, un daudzviet tās vājāk attīstītas sievietēm. Tāpēc Annas Andersones un viņas komandas izglītības un mentoringa programmas sievietēm ir unikāls iedvesmas piemērs ne tikai Latvijā, bet arī ES mērogā.”
Dace Melbārde

“Nākotne būšot digitāla, un tas var šķist biedējoši, ja ar tehnoloģijām esat uz “jūs”. Anna ar komandu dara izcilu darbu, palīdzot sievietēm ielauzties tehnoloģiju džungļos, turklāt apmācības piedāvā un kvalitatīvi sniedz ne tikai Latvijā, bet visā plašajā pasaulē.”
Gunda Reire

# LĪVA PĒRKONE, inovāciju vadības uzņēmuma “Helve” līdzdibinātāja

Publicitātes foto

“Mana partnere un ilggadēja jaunuzņēmumu sektora attīstītāja, kas laika gaitā “valkājusi dažādas cepures”. Patlaban fokusējas uz inovāciju ieviešanu lielajos uzņēmumos, lai sekmētu attīstību gan organizāciju iekšienē, gan Latvijā kopumā.”
Marija Ručevska

“Daudzu jauno uzņēmumu krustmāte. Cilvēks, kam rūp.”
Ulvis Noviks

ALDA ZEIĻA, “Accenture” biznesa pārvaldes nodaļas vadītāja Baltijā

Publicitātes foto

“Spilgta personība ar jaudīgu karjeru. Palīdz arī citām sievietēm veidot karjeru IT nozarē.”
Enno Ence

ANASTASIJA OĻEIŅIKA, “Printify” izpilddirektore

Publicitātes foto

“Vada vienu no retajiem Latvijas uzņēmumiem–“vienradžiem”, palīdzot uzņēmējiem visā pasaulē atraisīt finansiālo brīvību. Anastasija ir disciplīnas, mērķtiecības, datos balstītu lēmumu, sievišķības un ambīciju paraugs.”
Enno Ence

BAIBA KAŠKINA, Cert.lv vadītāja

foto: LETA
Baiba Kaškina.

“Stilīga, droša, vienmēr saprotami izskaidro ar IT drošību saistītās nevienkāršās lietas.”
Henrieta Verhoustinska

LINDA SINKA, Rīgas Biznesa skolas projektu vadītāja, “Learn IT” līdzdibinātāja, Fulbraita stipendiāte

“Strādā, lai bērni, jaunieši un skolotāji varētu celt savu digitālo kompetenci. Dibinājusi skolu, kur bērniem piedāvā interaktīvas programmēšanas nodarbības. Palīdzējusi Latvijas vidusskolās ienākt datorzinātņu mācību kursam “Harvard University CS50x”.”
Anda Čakša

IEVA ILVESA, diplomāte, kiberdrošības politikas eksperte

foto: LETA
Tomass un Ieva Ilvesi.

“Gudra un mērķtiecīga darītāja. Maz ticams, ka manis vadītais Latvijas Drošāka interneta centrs (drossinternets.lv) vispār vēl pastāvētu, ja nebūtu Ievas. Tobrīd, strādājot ar kiberdrošības politikas ieviešanas jautājumiem Aizsardzības ministrijā, tieši viņa ar savu vēlmi risināt situāciju un rīcībspēju panāca, ka varējām un varam turpināt savu darbu, rūpējoties par bērnu drošību internetā.”
Maija Katkovska

ANETE VABULE, “Mádara Cosmetics” ilgtspējas direktore, jaunuzņēmuma “Selfnamed” vadītāja

Publicitātes foto

“Atsperoties no “Mádaras” pieredzes, kopā ar domubiedriem attīstījusi jaunuzņēmumu, kas kosmētikas ražošanu apvieno ar drukas kompetenci līdzīgi kā “Printful”. “Selfnamed” piedāvā iespēju izveidot savu unikālu kosmētikas produktu, sākot ar dažām vienībām, nevis tikai tūkstošos. Tas dod iespēju ikvienam izveidot savu kosmētikas līniju bez milzu investīcijām. Ir pamats domāt, ka Anetes vadītais uzņēmums varētu izaugt par mazo “vienradzi”.”
Lotte Tisenkopfa-Iltnere

ANNIJA EIZENARMA, SIA “Echoo Group” līdzdibinātāja un valdes locekle

Publicitātes foto

“Par inovācijām – “Echoo Group” izstrādā inženiertīklu, gudrās mājas un ēku vadības sistēmu risinājumus dažāda tipa būvēm. Augošs uzņēmums, kas regulāri veido jaunus produktus un iepazīstina patērētājus ar tiem, piedāvā alternatīvus risinājumus rūpēm par vidi. Ar eksporta ambīcijām nākotnē.”
Kaspars Gorkšs

AGATA AMBULTE, Liepājas Digitālo inovāciju parka direktore

Publicitātes foto

“Padarījusi Liepāju par digitālo inovāciju pilsētu, izveidojusi Latvijā pirmo mākslīgā intelekta talantu programmu. Runā par tehnoloģijām digitālo prasmju podkāstā “Atkodē IT”. Agatas vadītais Digitālo inovāciju parks apvieno gan lielus uzņēmumus, gan jaunuzņēmumus, piedāvā izglītības programmas, digitalizē kultūras mantojumu. Liepājā darbojas arī “LiepājaTechGirls”.”
Ieva Zībārte

MARIJA RUČEVSKA, inovāciju vadības uzņēmuma “Helve” līdzdibinātāja un vadītāja, “Practica Capital” investīciju partnere, “TechChill” valdes locekle

Publicitātes foto

“Jauna un talantīga uzņēmēja, kura attīstījusi tehnoloģiju koprades platformu “TechChill” un vada ietekmīgu inovāciju menedžmenta firmu. Jauna sieviete, kura vada šāda mēroga uzņēmumu un ceļ Latvijas prestižu pasaulē... tas iedvesmo!”
Matīss Kaža

AGNESE VECKALNE, “Longenesis” operacionālā vadītāja, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētāja

Publicitātes foto

“Agnese sniedz vērtīgu ieguldījumu Latvijas start-up vides kultivēšanā un investīciju piesaistē, kā arī medicīnas tehnoloģiju uzņēmumu attīstīšanā. Nebaidās uzņemties iniciatīvu, eksperimentēt ar jaunām pieejām un uzstādīt arvien augstāku latiņu sev un kolēģiem.”
Tomass Pildegovičs

* JANA TRAPĀNE, informāciju tehnoloģiju uzņēmuma “Mitigate” izpilddirektore, izveidojusi Latvijā pirmo izaugsmes programmu jaunietēm “Beat It”

Publicitātes foto

“Lai gūtu profesionālus panākumus, nepieciešams gan pamatīgs darbs, gan veiksme. Vēl svarīgāka ir spēja dalīties savos panākumos un atbalstīt citus attīstības ceļā.”
Ivars Norvelis

LINDA LANCERE, Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta Virtuālās un papildinātās realitātes laboratorijas pētniece
“Par pētījumiem virtuālās realitātes tehnoloģiju un vizualizācijas apakšvirzienā”
Aija Šmidre

Citas "Pastaiga" Latvijas sieviešu sasniegumu topa nominantes skati šeit