Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Publicitātes foto

Ar izstādi un performancēm atcerēsies ievērojamo kustību mākslinieku Ansi Rūtentālu

Dzīvesstils
2019. gada 2. septembrī 15:10 2019. gada 2. septembrī 15:10
  Pastaiga
No 9. septembra galerijā Istaba – Ansim Rūtentālam (1949-2000) veltīta piemiņas izstāde “Es mīlu jūs visus”, ko, atzīmējot ievērojamā kustību mākslinieka, Kustību teātra izveidotāja, režisora un pedagoga jubileju, organizē Anša Rūtentāla Kustību teātris.

Izstādes ieskaņā – 7. septembrī Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts 2019” ietvaros, galerijā Istaba interesenti varēs vērot performanci “ZONDE. Anša Rūtentāla ideja (1980)”. 10. septembrī plkst. 19.00 izstādes apmeklētāji varēs noskatīties performanci “Viņš liek aizvērt acis”. Savukārt, ārpus izstādes norises vietas – Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā “Zirgu pasts” 11. septembrī plkst. 19.00 tiks izrādīta laikmetīgās dejas izrāde “Rezonanse. Trīs”.

Foto: Publicitātes foto

Izstādē varēs iepazīties ar kustību mākslinieka radošās darbības principiem, ieklausīties viņa domās par kustību mākslu un Kustību teātri, noskatīties Anša Rūtentāla veidoto izrāžu un videofilmu fragmentus.

Izstādes ekspozīcijā iekļautais fotomateriāls, skices, dienasgrāmatas zīmējumi no Rūtentālu ģimenes un Kustību teātra arhīva un izstādes scenogrāfiskie elementi ļaus apmeklētājiem jutīgi un daudzpusīgi uztvert un iepazīt kustību mākslinieka personību un radošo veikumu. Izstāde būs plašākais līdz šim publiski pieejamais vēstījums par Anša Rūtentāla devumu.

Foto: Publicitātes foto

Mākslinieka paveiktais ir atstājis dziļas pēdas Latvijas kultūrā, un viņa ietekme daudzās mākslas jomās jūtama vēl šodien. Viņš bija pasaules klases kustību režisors, izcils mīms un talantīgs Latvijas Kultūras akadēmijas pedagogs. Ansis Rūtentāls izveidoja pats savu Kustību teātri un aktieru  apmācības sistēmu. Savām izrādēm viņš pats veidoja scenogrāfiju, tērpus un gaismu partitūru. Viņa stilistika bija tik atšķirīga, ka publiskajā telpā sāka lietot terminus “Anša skola”, “Anša aktieri”, “Anša gaismas”. Saskarsmē viņš pievilka cilvēkus ar savu nesamākslotību, cilvēkmīlestību, dziļumu, mieru un aiz sevis atstāja daudzus skolniekus, kas viņam ir dziļi pateicīgi.

Foto: Publicitātes foto

Performance ZONDE ir tapusi 20. gs. 80. gadu sākumā un savas radošās darbības laikā Ansis Rūtentāls periodiski atgriezās pie šīs performances realizēšanas dažādās vidēs. Viņš aizrautīgi pētīja dažādu materiālu un cilvēka ķermeņa kustības savstarpējo saspēli.

Horeogrāfes Ramonas Galkinas veidotās performances ZONDE versijā piedalās Anša Rūtentāla Kustību teātra aktieri Artis Gulbis, Dzintars Krūmiņš, Vilnis Bīriņš, LKA Laikmetīgās dejas mākslas studenti Emanuēla Zvaigznīte un Marģers Vanags. (07.09. plkst. 20.20, 21.20, 22.20 un 23.20 galerijā Istaba. Ieeja brīva. Performance skatāma arī no ielas).

Performance “Viņš liek aizvērt acis” ir rakstnieces Kristīnes Ulbergas un Anša Rūtentāla Kustību teātra aktieru Arta Gulbja un Viļņa Bīriņa mēģinājums ar vārdu stāstīt par kustību un Anša Rūtentāla personību. (10.09. plkst. 19.00 galerijā Istaba. Ieeja brīva. Izrādes apmeklējumu pieteikt pa e-pastu: arkt@arkt.lv )

Foto: Publicitātes foto

Laikmetīgās dejas izrāde “Rezonanse. Trīs” tapusi Anša Rūtentāla kustību teātrim sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju. Izrāde ietver 3 horeogrāfu 3 dejas izrādes: “Ž(Alūzijas)” – horeogrāfe Ramona Galkina, “ahaw”– horeogrāfs Ivars Broničs un “Vai Pjero ir miris?” – horeogrāfe Ilze Zīriņa, kas radītas iedvesmojoties no Anša Rūtentāla iestudējumiem “Ilūzijas”, “Pārdomas” un “Epifānija”. (11.09. plkst. 19.00 “Zirgu pastā”. Biļetes www.ticketshop.lv un pirms izrādes).

Foto: Publicitātes foto

Ansis Rūtentāls dzimis 1949. gada 28. maijā Rīgā. 1967. gadā pabeidz Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas Kordiriģentu nodaļu. No 1963. Līdz 1973. gadam ir mīms ansamblī Rīgas Pantomīma. Pēc tam piecus gadus pavada radošos meklējumos, uzstājoties kā solists, kā arī strādājot Maskavā starptautiskas trupas sastāvā. 1978. gadā nodibina Latvijas Universitātes Studentu teātra Kustību un plastikas grupa, kura vēlāk pārtop par Anša Rūtentāla Kustību teātri, kas darbojas vēl šodien. No 1986. Līdz 1992. gadam strādā Latvijas Konservatorijā par Teātra fakultātes skatuves kustības un aktieru ķermeņa plastikas pedagogu.

No 1993. līdz 2000. gadam ir pasniedzējs Latvijas Kultūras akadēmijas Kino un teātra mākslas fakultātē. Ansis Rūtentāls ir radījis 13 pilnmetrāžas izrādes, 4 videofilmas, neskaitāmas kustību kompozīcijas, performances dabā un urbāna vidē. Veidojis kustību partitūras, telpas un gaismas risinājumus Liepājas, Valmieras, Nacionālā, Dailes teātra un Nacionālās Operas izrādēm. Sadarbojies ar kinofestivālu “Arsenāls”, Latvijas vadošajiem džeza māksliniekiem, komponistiem, dziedātājiem, gleznotājiem, tēlniekiem un modes māksliniekiem.

Vēl portālā

Paģiras, kas mocīja sievieti, tomēr izrādījās smadzeņu audzējs golfa bumbiņas lielumā
Zigfrīds Muktupāvels: "Man nav atbildes, kāpēc es nonācu Lūsēna valgos. Vai otrādi..."
Latvijas noslēpumi: kā senāk ģērbās zemgalietes?
Pievienot komentāru

Дружба или нечто большее? Брэдли Купера застали на пляже с экс-женой Бена Аффлека

"Что за бабка!": Поклонники ужаснулись от вида Ксении Собчак в Италии