Kā nesaslimt aukstajā laikā: šie augi palīdz pret saaukstēšanos
Ja ikdienā lietosi tā saucamos “spēka augus”, būsi dabiskā veidā pasargāta no saaukstēšanās.
Esi vesels

Kā nesaslimt aukstajā laikā: šie augi palīdz pret saaukstēšanos

Jauns.lv

Nav jāgaida, līdz slimība tevi pieveiks. Labāk laicīgi veikt profilaktiskus pasākumus, izmantojot dabā pieejamus līdzekļus.

Ehinācija

Klīnisko pētījumu rezultāti atšķiras, bet, iespējams, tāpēc, ka tiek izmantoti dažādi ehinācijas veidi un dažādas auga daļas. Kādā nesenā pētījumā secināts, ka visnoderīgākā pret saaukstēšanos ir Echinacea purpurea: tā izrādījās efektīva, ilglaicīgi mazinot simptomus piecos no sešiem gadījumiem. Ehinācija iedarbojas arī pret gripas simptomiem. Lai sasniegtu vislabākos rezultātus, ehinācijas ekstraktu vēlams dzert jau pēc pirmo slimības simptomu parādīšanās.

Žeņšeņs

Randomizētā dubultaklā placebo kontrolētā pētījumā ar 227 pacientiem, kas bija vakcinēti pret gripu, tie, kas katru dienu 12 nedēļas dzēra 100 mg žeņšeņa ekstrakta (Panax ginseng), uzlaboja imūnsistēmas darbību un samazināja gan iespējas saslimt ar gripu, gan saaukstēties.

Astragāls

Šo augu parasti lieto, lai atgūtu mundrumu un atveseļotos no saaukstēšanās vai gripas. To var izmantot vienu pašu vai lietot kopā ar citiem augiem. Kādā pētījumā dalībnieki divreiz nedēļā dzēra ehināciju (Echinacea purpurea), astragālu (Astragalus membranaceus) vai anīsu (Glycyrrhiza glabra) (visus kopā vai katru atsevišķi). Mērķis – noteikt to ietekmi uz imūnsistēmu. Vislielāko imūnsistēmas šūnu aktivizēšanos nodrošināja tieši astragāls.

Ķiploks ir viens no labāk zināmajiem un vienkāršāk izmantojamajiem līdzekļiem pret gripu un saaukstēšanos.
Ķiploks ir viens no labāk zināmajiem un vienkāršāk izmantojamajiem līdzekļiem pret gripu un saaukstēšanos.

Ķiploks

Lielbritānijā veiktā pētījumā, kurā piedalījās 146 brīvprātīgie, secināts, ka, uzņemot dienā vienu ķiploku kapsulu ar allicīnu, saslimšana ar saauksēšanos mazinājās par 63%, bet slimošanas ilgums – par 70 procentiem.

Ķīniešu augs – tikpat iedarbīgs kā pretgripas zāles

Dabiski ķīniešu ārstniecības līdzekļi, piemēram,  Ma Xing Shi Gan-Yin Qiao San (to veido 12 augi)  iedarbojas tikpat labi kā oseltamivīrs. Pētījumi liecina, ka tas spēj tikt galā tieši ar H1N1 vīrusu, kas pēdējās sezonās ir viens no aktīvākajiem.Izmēģinot Ma Xing Shi Gan-Yin Qiao San uz 410 gripas pacientiem, atklāja, ka tas spēja samazināt paaugstinātu temperatūru tikpat efektīvi kā oseltamivīrs.Patiesībā augu iedarbība bija pat mazliet labāka: dzerot augu preparātu šķidrā veidā, tas samazināja temperatūru 16 stundu laikā (par 4 stundām ātrāk nekā oseltamivīrs). Un tikai 9% augu mikstūras dzērēju bija vajadzīgas antibiotikas. Salīdzinājumam – no tiem, kuri lietoja oseltamivīru, tādu bija 16 procenti.

Papildus atceries, ka saaukstēšanos veicina novājināta imunitāte. Tāpēc ikdienā jālieto sabalansēts uzturs. Arī regulāra iešana pirtī vai saunā palielina izredzes nenolikties ar saaukstēšanās slimībām – tā liecina kāds austriešu pētījums. Piecdesmit brīvprātīgie tika sadalīti divās grupās: vieni gāja pirtī, otri negāja. Pēc sešiem mēnešiem pirtī gājēji bija piedzīvojuši daudz mazāk saaukstēšanās gadījumu (īpaši pēdējos 3 mēnešos, kad, salīdzinot ar otru grupu, saslimšanu skaits bija apmēram uz pusi mazāks).

Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock