Kas ir Tavā mājas aptieciņā?
Nereti nonākam situācijā, kad pēkšņi rodas kādi veselības traucējumi – sāk sāpēt galva vai sākas iesnas, klepus, paceļas paaugstināta temperatūra. Šādus simptomus var ātrāk novērst, ja tuvumā atrodas mājas aptieciņa. Kā saprast, kam būtu jāatrodas katrā mājas aptieciņā?
Izvērtē sevi un ģimeni!
Lai komplektētu mājas aptieciņas minimumu, nepieciešams izvērtēt savu un ģimenes veselības stāvokli:
* vai kādam mājās ir alerģijas;
* vai kādam ir hroniskas saslimšanas;
* vai mājās ir bērni. Priekšroku kādam konkrētajam medikamentam nosaka atkarībā no slimnieka vecuma, blakus slimībām un simptomu intensitātes. Bērniem līdz 14 gadu vecumam un arī astmas pacientiem nerekomendē lietot acetilsalicilskābes saturošus pretdrudža un pretsāpju medikamentus, bet priekšroku dot paracetamolu saturošiem preparātiem. Zāļu forma un deva jāpiemēro atbilstoši vecumam un svaram.
Lietas, ko iekļaut mājas aptieciņā..
* termometrs – nepieciešams ķermeņa temperatūras noteikšanai;
* medikamenti pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Ja ģimenē ir mazi bērni, tad nepieciešams sagatavot zāles katrai vecuma grupai;
* pretsāpju medikamenti. Tagad aptiekās pieejami medikamenti, kas mazina gan galvas, muguras, locītavu, gan menstruālās sāpes;
* medikamenti saaukstēšanās gadījumā, pret iesnām. Tāpat kā pretsāpju medikamentu gadījumā, arī šīm zālēm jāskatās lietošana atbilstoši vecuma grupām;
* medikamenti stresa, bezmiega gadījumā. Tomēr der atcerēties, ja stress vai bezmiegs nepāriet, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu;
* medikamenti, ko lietot pie alerģiskām reakcijām. Alerģijas mēdz būt dažādas-pret insektu kodumiem, reakcijas uz putekļiem, putekšņiem un no pārtikas;
* medikamenti gremošanas traucējumiem – pret caureju un sliktu dūšu. Caurejas gadījumā svarīgi, lai organisms neatūdeņotos. Var lietot ūdeni, kumelīšu tēju vai īpašus pulverīšus, kuru sastāvā ir sāļi un glikoze, kas palīdzēs ātrāk atjaunot ūdens un sāļu (elektrolītu) līdzsvaru organismā. Probiotikas jeb «labās» baktērijas palīdzēs organismam ātrāk atjaunoties un normalizēs gremošanas procesus zarnu traktā;
* plāksteri, vate, marles un elastīgās saites brūču, sasitumu un satiepumu gadījumā;
* dezinfekcijas līdzekļi brūču apstrādāšanai;
* līdzekļi hronisku saslimšanu gadījumā.
Ņem vērā!
Aptieciņu periodiski nepieciešams „izrevidēt”, lai tajā neatrodas zāles ar beigušos derīguma termiņu. Ja zāles uzglabāsi oriģināliepakojumā un būs pievienota lietošanas instrukcija, tas atvieglos gan tavu, gan mājinieku spēju vieglāk un bez kļūdīšanās lietot īstos medikamentus.
Lai medikamenti nezaudētu savu efektivitāti, vēl pirms beidzies derīguma termiņš, ir svarīgi tos uzglabāt tā, kā norādīts lietošanas instrukcijā. Neievērojot šos noteikumus, zālēm var notikt bioķīmiski procesi, kā rezultātā var izmainīties aktīvo zāļu vielu molekulas, un zudīs to efektivitāte.
Tāpat medikamentu minimums būtu jāņem līdzi, dodoties ceļojumā. Obligāti to nepieciešams ievērot cilvēkiem, kuri sirgst ar kādu hronisku kaiti un medikamentus nepieciešams lietot ikdienā. Lai nebūtu jāsaskaras ar nepatīkamām situācijām, dodoties ārpus valsts, drošāk nokopēt zāļu recepšu kopiju, kas apliecinās, ka medikamenti jums nepieciešami.
Svarīgi, lai mājas aptieciņa atrastos visiem zināmā, bet bērniem nepieejamā vietā. Tāpat mājās, redzamā vietā vajadzētu uzrakstīt palīdzības dienestu un ģimenes ārsta tālruņu numurus, lai uztraukumā nebūtu jāpatērē lieks laiks, tos meklējot.
Dabīgie līdzekļi
Ir brīži, kad medikamentus var nemaz nelietot. Daudzos gadījumos iespējams izārstēties ar dabīgiem līdzekļiem – zāļu tējām, smērēm vai augiem.
Dažādas zāļu tējas var lietot saaukstēšanās simptomu mazināšanai. Arī medus un propoliss lietojami saaukstēšanās gadījumā, kā arī var tikt lietots, kā spēcinošs līdzeklis. Savukārt spirts vai degvīns derēs kompresēm. Sezonālie augļi būs lielisks C vitamīna avots, kas stiprinās imūnsistēmu. Tomēr jāatceras, ka dabīgie līdzekļi ir tikai profilaktiski līdzekļi, un, ja slimība vai sāpes nepāriet, noteikti jāsazinās ar ārstu, kurš dos padomus, kā rīkoties tālāk.
a.APTIEKA atgādina:
Noteikti jāpievērš uzmanība visu aptieciņā esošo medikamentu uzglabāšanas režīmiem. Jāpārbauda vai zāles nav jāuzglabā aukstā vai vēsā vietā. Ja ir šāds noteikums - jāuzglabā ledusskapī. Ja ir norāde par uzglabāšanu tumšā vietā, tad jāpārliecinās, lai uzglabāšanas laikā zāles tiktu pasargātas no gaismas - jāglabā noslēgtā kastītē vai citā tumšā vietā. Uzglabāšanas režīma neievērošana var izraisīt zāļu ātrāku bojāšanos.
Reklāmraksts tapis sadarbībā ar a.APTIEKA/Foto: Shutterstock