Cik ilgi naktī jāguļ? Izrādās, pietiek ar 7 stundām
Mēs lieliski zinām, cik svarīgs cilvēka organismam ir miegs, kas ļauj uzkrāt spēkus nākamajai dienai. Ja kādreiz par optimālo gulēšanas ilgumu tika uzskatītas astoņas stundas, tad jaunākie pētījumi liecina, ka tas ir pārāk ilgi un var nodarīt vairāk slikta nekā laba.
Lai miegs nenodara kaitējumu
Pieaugušam cilvēkam diennaktī nepieciešamas septiņas līdz deviņas stundas miega, uzskata eksperti. Taču pēdējās desmitgadēs vidējais naktsmiera ilgums ir sarucis un nepieciešams ņemt vērā mūsu tagadējos dzīves apstākļus, raksta „The Wall Street Journal” interneta vietne. Nesenākajos zinātniskajos pētījumos atklāts, ka vislabākos veselības un smadzeņu darbības rādītājus uzrāda tie cilvēki, kas guļ septiņas stundas dienā, nevis astoņas, ko līdz šim ieteica atvēlēt miegam. „Zemākie mirstības un slimību rādītāji bija tiem, kas diennaktī guļ septiņas stundas,” norāda Arizonas štata universitātes profesors Šons Jangsteds. „Pierādīts, ka astoņu vai vairāk stundu miegs drīzāk ir kaitīgs.” Pētījumos tika atrasta saikne starp pārāk ilgu gulēšanu un tādām veselības problēmām kā cukura diabēts, aptaukošanās un sirds un asinsvadu slimības. Cilvēki, kam patīk ilgi gulēt, mirst jaunāki. Interesanti, ka arī pārāk neilga gulēšana nepaliek bez sekām. Ja izlaidīsi kaut 20 minūtes no rekomendētā septiņu stundu miega, tad nākamajā dienā atmiņa darbosies sliktāk.
Neizgulēšanās - drauds veselībai
Cilvēku vidējam miega ilgumam, lai nākamajā dienā justos labi atpūtušies un spētu rosīgi strādāt, būtu jāsastāda 7 stundas un 13 minūtes. Taču patiesībā mēs guļam mazāk – sešarpus stundas darba dienās un 7 stundas un 22 minūtes brīvdienās. Regulārā neizgulēšanās negatīvi ietekmē cilvēka koncentrēšanās spējas un produktivitāti, bet ilgtermiņā tas var novest pie daudz nopietnākām veselības problēmām.
Kā noskaidrot, cik stundu miegā diennaktī nepieciešams tieši tev? Atvēli šim procesam laiku no trīs dienām līdz pat nedēļai. Ej gulēt, kad esi nogurusi, un celies pati, bez modinātāja zvana (tāpēc to vislabāk darīt atvaļinājumā). Ierīko miega dienasgrāmatu, kurā piefiksē gulēšanas ilgumu. Ja nākamajā dienā jūties izgulējusies un moža, tad esi atradusi savu optimālo gulēšanas ilgumu.
Lai iegūtu precīzus rezultātus šajā laikā būtu jāizvairās no alkohola un kofeīna lietošanas, kā arī pāris stundas pirms gulētiešanas jāpārtrauc lietot tādas elektroniskās ierīces kā dators, planšetdators un mobilais telefons.