Kontaktlēcas un ūdens: jā vai nē?
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Kontaktlēcas un ūdens: jā vai nē?

Reklāmas projekts

Gan pieredzējuši kontaktlēcu lietotāji, gan tie, kuri tikko sākuši tās valkāt, bieži domā, ka kontaktlēcas un ūdens labi sader kopā. Tomēr realitāte ir cita – ūdens un kontaktlēcas ir kombinācija, kas var radīt daudz lielākas problēmas, nekā sākumā var šķist.

Kāpēc ūdens un kontaktlēcas nav saderīgi?

Lai saprastu šo jautājumu, jāsāk ar kontaktlēcu uzbūvi. Lielākā daļa mūsdienu mīksto kontaktlēcu satur augstu ūdens daudzumu, kas palīdz tām būt elastīgām, caurspīdīgām un ērtām.

Tomēr tas nozīmē arī to, ka kontaktlēcas ir kā sūkļi – tās ne tikai uzsūc mitrumu, bet arī visu, kas tajā mitrumā atrodas.

Dušas ūdens, krāna ūdens, peldbaseina un pat dabas ūdeņu sastāvā var būt:

  • Mikroorganismi, kas var izraisīt smagas acu infekcijas;
  • Hlors un citas ķimikālijas, kas kairina acis;
  • Netīrumi un nogulsnes, kuras lēca var uzsūkt sevī.

Ūdens nav sterils, un acīm tas nav piemērots. Ja ūdens nokļūst zem kontaktlēcas vai tās struktūrā, tas var radīt nopietnas problēmas.

Kas tieši var notikt, ja kontaktlēcas tiek pakļautas ūdenim?

Kontaktlēcu deformācija - Ūdens var mainīt lēcas formu, izraisot tās uzbriešanu vai nepareizu piegulšanu acij. Tā rezultātā var rasties berze, radzenes kairinājums vai pat mikrotraumas.

Radzenes infekcijas - Ūdens sastāvā var atrasties bīstami mikroorganismi, kas sastopami parastajā krāna ūdenī, baseinos, ezeros un jūrā. Tie var izraisīt nopietnus radzenes iekaisumus, kas var radīt pastāvīgus redzes bojājumus.

Acu kairinājums un iekaisumi - Pat ja nerodas smagas infekcijas, bieži vien ūdens izraisa konjunktivītu. Simptomi – asarošana, nieze, diskomforts, gļotaini izdalījumi no acīm.

Kontaktlēcu zaudēšana - Ūdens strūkla no dušas var vienkārši izskalot lēcu no acs – īpaši, ja lieto mīkstās lēcas. Tas nozīmē ne tikai lieku satraukumu, bet arī risku, ka lēca var sabojāties vai nonākt nevēlamā vietā.

Cik liels ir risks?

Lai gan infekcijas ir salīdzinoši reti gadījumi, to sekas var būt ļoti nopietnas. Turklāt šis risks ir pilnībā novēršams.

Vienīgais šķidrums, kas drīkst nonākt kontaktlēcās un acīs, ir speciāli paredzēts kontaktlēcu kopšanas šķīdums vai mākslīgās asaras, ja tās sader ar atbilstošām lēcām.

Kā rīkoties ikdienā?

Duša pirms kontaktlēcu ielikšanas - Ja iespējams, ej dušā no rīta pirms kontaktlēcu ievietošanas. Tā acis būs aizsargātas, un nebūs jāraizējas par ūdens pilieniem.

Noņem kontaktlēcas pirms vakara dušas - Ja duša ir vakara rituāla daļa, vispirms izņem lēcas, pēc tam mazgājies. Vakara stundās tāpat ir vērts ļaut acīm atpūsties no lēcām, lietojot brilles.

Mazgājot seju - Arī ikdienas sejas mazgāšanas laikā ūdenim nevajadzētu nonākt kontaktlēcās. Lieto kosmētikas noņemšanas līdzekļus uzmanīgi un centies izvairīties no tā nokļūšanas acīs tieši pirms lēcu ielikšanas vai izņemšanas.

foto: Publicitātes foto

Ja tomēr gadās ieiet dušā ar kontaktlēcām:

  • Pēc iespējas ātrāk tās jāizņem.
  • Mēneša lēcas jāievieto dezinfekcijas šķīdumā, un pēc iespējas jākonsultējas ar optometristu.
  • Vienas dienas lēcas jāizmet. Tās nav paredzētas atkārtotai lietošanai, un pēc saskares ar ūdeni noteikti nederēs atkārtotai ievietošanai acīs.
  • Ja acīs rodas diskomforts, apsārtums, sāpes vai neskaidra redze, nekavējoties jāvēršas pie acu ārsta vai optometrista.

Ūdens un kontaktlēcas nav ieteicama kombinācija. Tas ir viens no pamatnoteikumiem kontaktlēcu lietošanā, līdzās pareizai kopšanai, uzglabāšanai un regulārai acu veselības pārbaudei.