
"Atgriezos darbā pēc ārstēšanās, bet mani atlaida..." No onkoloģijas pacientiem darba devēji vēlas atbrīvoties

“Vai ir likumīgs pamats uzteikt darbu, ja ir onkoloģija un līdz ar to ilgstoša darbnespēja? Es atgriezos darbā pēc ārstēšanās, bet mani atlaida. Izmaksāja kompensāciju un teica, ka 'tāpat jau nevarēšu strādāt',” - Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrībai "Dzīvības koks" jautā kāda sieviete.
Diemžēl līdzīgus pieredzes stāstus biedrība saņem gana bieži. "Mani arī atlaida ar pantu vēl slimības laikā, mēnesi pirms atgriešanās darbā atsūtīja vēstuli pa pastu," - atzīst Dace.
Tikmēr Dainis norāda, ka ticis apmānīts. "Uzņēmums ar diviem nosaukumiem. Pēc 6 mēnešu ārstēšanās no onkoloģijas man piedāvāja strādāt tajā pašā uzņēmumā, bet tikai zem otrā nosaukuma. Dienu pirms darba uzsākšanas paziņoja ka darba attiecības neturpinās. Pats jau biju uzrakstījis atlūgumu un iesniegumu..."
Ko nosaka Latvijas Darba likums?
Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punkts: darba devējs var uzteikt darba līgumu, ja darbinieks objektīvu iemeslu dēļ ilgstoši nevar veikt nolīgtos darba pienākumus, kas saistīti ar veselības stāvokli, un šī iemesla dēļ darba devējs nevar nodrošināt darba līguma izpildi.
Šis punkts nozīmē:
- Darba devējam ir jāpierāda, ka darbinieks objektīvi vairs nevar veikt savus pienākumus.
- Nepietiek tikai ar pieņēmumu vai atrunu “viņa tāpat nevarēs strādāt”.
Darba likuma 109. pants – darbinieku ar īpašu aizsardzību atlaišana:
Darba devējs nedrīkst uzteikt darba līgumu darbiniekam, kurš atrodas pagaidu darbnespējā, izņemot īpašus gadījumus.
Tātad, kamēr cilvēks ir ar B lapu, viņu nedrīkst atlaist.
Pēc darbnespējas beigām: darba devējam nav automātiskas tiesības uzteikt darba līgumu. Viņam jāpārliecinās un dokumentēti jāapliecina:
- vai darbinieks spēj vai nespēj pildīt amata pienākumus,
- vai darba vietā nav iespējams pielāgot pienākumus vai darba apstākļus (atbilstoši Darba aizsardzības likumam un Darba likuma 101.¹ pantam par aizsardzību pret diskrimināciju, tostarp veselības stāvokļa dēļ).
Svarīgi zināt:
- Darba likuma 109. pants aizsargā darbinieku darbnespējas laikā – šajā laikā darba devējs nedrīkst uzteikt darba līgumu (izņemot īpašus gadījumus).
- Darba likuma 101. pants paredz, ka pēc darbnespējas darba devējs drīkst izbeigt darba attiecības tikai tad, ja ir objektīvi pierādāms, ka veselības stāvokļa dēļ darbinieks ilgstoši nespēs veikt savus pienākumus.
Tātad - jābūt objektīvam izvērtējumam, nevis subjektīvam pieņēmumam. Atlaišanai ir jābūt juridiski pamatotai.
Padoms no ķīmijterapeites: meklē darbu, kur nav katru rītu deviņos jābūt
Ar savu stāstu dalās arī Anita. Tiesa - no mazliet cita rakursa.
Pirms 40 gadiem viņai tika diagnosticēts vēzis, un viņa izgāja cauri smagai ārstēšanai – operācijai, daudziem ķīmijterapijas kursiem un trim staru terapijas cikliem. “Ārstējos no 1984. līdz 1992. gadam,” viņa atceras. “Visu šo laiku man bija piešķirta 2. grupa.” Viņai tolaik piešķīra invaliditāti bez liekiem jautājumiem, ārstēšanās bija bez maksas, un no nelielās pensijas varēja izdzīvot. Kad veselība uzlabojās, Anita pati pārtrauca prasīt grupu, jo “prasīt bija neērti”.
Tomēr 2005. gadā sāka izpausties smagas terapijas sekas, bet Darba ekspertīzes ārstu komisija atteica piešķirt grupu: “Jūs taču esat vesela, grupu nedosim!” Tikai pateicoties ārstējošo ārstu un profesoru iesaistei tika panākts, ka grupa tika atjaunota. Tagad Anita uzsver: “Ārstējoties ņemiet slimības lapu un pēc sešiem mēnešiem – grupu, kaut vai 3. Būs naudiņa.” Viņa aicina arī “nerauties darbā”, bet meklēt iespēju strādāt brīvā režīmā, piemēram, tulkojot, adot vai ravējot – “tad, kad spēsiet”. Viņas visvērtīgākais padoms nāk no ķīmijterapeites: “Meklē visam mūžam darbu, kur nav katru rītu deviņos jābūt.” Un šodien, atskatoties, Anita ir pārliecināta: “Arī pateicoties šim padomam esmu dzīva un laimīga.”