
Dermatologs vasarā iesaka regulāri lietot saules aizsargkrēmu

Ilgstoša uzturēšanās saulē, tostarp arī, strādājot dārzā vai atpūšoties pludmalē, var radīt nopietnas ādas problēmas, tāpēc vasarā būtiski ir regulāri lietot saules aizsarglīdzekļus, informēja AS "Veselības centru apvienība" (VCA) dermatologs Artūrs Kaļva.
Speciālists uzsver, ka UV starojuma ietekmē var veidoties saules apdegumi, pigmentācijas traucējumi, ādas novecošanās un onkoloģiskas slimības. Lai āda būtu pasargāta gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, Kaļva iesaka saules aizsargkrēmu lietot katru dienu, atkārtoti uzklājot to ik pēc divām stundām, īpaši, ja notiek aktīva uzturēšanās ārpus telpām.
Speciālists norāda, ka aizsargkrēma uz ķermeņa "nevar būt par daudz" - uz sejas un kakla vien nepieciešama aptuveni tējkarote šāda līdzekļa. Turklāt saules aizsargkrēms jālieto uz jebkuras ķermeņa vietas, ko neapsedz apģērbs un kam var piekļūt saules stari. Ķermeņa zonas, ko visbiežāk cilvēki mēdzot aizmirst, ir ausis, deguns, lūpas, kakla mugurējā daļa, rokas, matu līnija un bezmatu (vai plānu matu) reģioni galvas ādā.
Pēc ārsta teiktā, bieži pacienti arī kļūdaini uzskata, ka strādāšana dārzā vai pārvietošanās pilsētā nav kaitīga, taču arī šādās situācijās āda tiek pakļauta UV starojumam.
Visintensīvākais starojums ir no plkst.10 līdz 16, tāpēc uzturēties ārpus telpām vēlams agrās rīta vai vakara stundās. Kaļva atgādina, ka āda "atceras" nodarīto kaitējumu, un bojājumi uzkrājas ar laiku. Turklāt D vitamīna sintēzei pietiek ar īslaicīgu uzturēšanos saulē - ilgstoša sauļošanās tā daudzumu nepalielina, bet bojāta āda vairs nespēj to sintezēt efektīvi.
Savukārt farmaceite Juta Namsone norāda, ka papildus aizsargkrēmiem pieejami arī citi līdzekļi ar SPF - piemēram, higiēniskās lūpu krāsas un dekoratīvā kosmētika. Taču saules aizsargkrēms jāuzklāj pirms jebkādas kosmētikas, īpaši, ja tā nesatur SPF.
Viņa uzsver arī medikamentu iespējamo mijiedarbību ar UV starojumu - atsevišķas zāles var palielināt ādas jutīgumu pret sauli, izraisot apdegumus vai pigmentācijas izmaiņas. Tādēļ vasarā, uzsākot jaunu medikamentu lietošanu, ieteicams iepazīties ar lietošanas instrukciju un konsultēties ar farmaceitu vai ārstu.
Īpaša uzmanība jāpievērš arī bērnu aizsardzībai. Kā skaidro Namsone, bērna āda apdeg ievērojami ātrāk nekā pieaugušajiem, tāpēc nepieciešami īpaši bērniem paredzēti saules aizsarglīdzekļi ar augstu SPF, kas nesatur smaržvielas un citas kairinošas vielas.
Lai pasargātu ādu, eksperti iesaka uzturēties ēnā, valkāt UV starus bloķējošu apģērbu, cepures ar platām malām, kā arī lietot saulesbrilles un aizsargkrēmu ar vismaz SPF 30.
VCA nodrošina privātās medicīnas pakalpojumus Rīgā, Jūrmalā, Ķekavā, Olaine, Liepājā, Daugavpilī, Talsos un Bauskā. VCA uzņēmumā ir 14 poliklīnikas, četri doktorāti, kā arī piecas specializētas klīnikas - "Klīnika EGV", "AIWA Clinic", "Rīgas zobārstniecība", "GK Neiroklīnika" un "Klīnika DiaMed".
VCA 2023.gadā strādāja ar 59,532 miljonu eiro apgrozījumu un 8,965 miljonu eiro peļņu, liecina "Firmas.lv" informācija. Finanšu dati par 2024.gadu nav publiskoti.